Bakıda Suveren və Pensiya Fondlarının Birgə İnvestisiyası üzrə Dəyirmi Masanın iclası keçirilir
2016-cı ilin 20-21 sentyabr tarixlərində Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondunun (ARDNF) təşkilatçılığı ilə Bakıda Suveren və Pensiya Fondlarının Birgə İnvestisiyası üzrə Dəyirmi Masanın (CROSAPF) 3-cü illik iclası keçirilir.
Aparıcı suveren və pensiya fondlarının, eləcə də investisiya idarəetmə şirkətlərinin təmsilçiləri Bakıda toplanaraq maliyyə bazarlarında mövcud qlobal imkanları və çağırışları, eləcə də investorlar arasında əməkdaşlığı inkişaf etdirmək yollarını müzakirə edirlər. Tədbirdə müxtəlif ölkələrdən 60 təşkilatı təmsil edən 100-dək nümayəndə iştirak edir. İştirakçılar arasında dövlət maliyyə qurumları – “CDC International Capital” (Fransa), Dubay İnvestisiya Korporasiyası (Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri), Dövlət İnvetisiya Fondu (Səudiyyə Ərəbistanı), Hindistan Milli İnvestisiya və İnfrastruktur Fondu, Hollandiya Pensiya Fondu (APG), İpək Yolu Fondu (Çin), İthmar Kapital (əvvəlki Mərakeş Turizm İnkişaf Fondu), Koreya İdxal-İxrac Bankı, Koreya İnvestisiya Korporasiyası, Qətər İnvestisiya Qurumu, Qazaxıstan Milli Bankının Milli İnvestisiya Korporasiyası, Nigeriya Suveren İnvestisiya Fondu, Rusiya Birbaşa İnvestisiya Fondu, Rusiya-Çin İnvestisiya Fondu, “Samruk-Kazyna” (Qazaxıstan), beynəlxalq maliyyə qurumları – Asiya İnkişaf Bankı, Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankı, Beynəlxalq Maliyyə Korporasiyası, Dünya Bankı, dünyanın qabaqcıl özəl maliyyə qurumları – “Carlyle Group” (ABŞ), “Citigroup” (ABŞ), Keppel Korporasiyası (Sinqapur), Neuberger Berman (ABŞ) və “Partners Group”un (ABŞ) nümayəndələri vardır.
Koreya İnvestisiya Korporasiyası tərəfindən 2014-cü ildə yaradılmış CROSAPF müxtəlif ölkələrdən olan investorlar, vəsaitləri idarə edən şirkətlər və beynəlxalq maliyyə institutları arasında birgə investisiya və əməkdaşlığı nəzərdə tutan platformadır. 2016-cı il Sammitində makroiqtisadi və siyasi mühit, birgə investisiyalar sahəsində əməkdaşlıq, inkişaf etməkdə olan ölkələrin maliyyə bazarlarında investisiya imkanları, həmçinin “Bir kəmər, Bir yol” layihəsinin maliyyələşdirilməsi kimi məsələlərin müzakirəsi nəzərdə tutulur.
2017 və 2018-ci il CROSAPF-ın illik sammitləri müvafiq olaraq Dubay İnvestiya Korporasiyasının təşkilatçılığı ilə Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin Dubay şəhərində və İthmar Kapitalın təşkilatçılığı ilə Mərakeş Krallığının Mərakeş şəhərində keçiriləcəkdir.
Suveren və Pensiya Fondlarının Birgə İnvestisiyası üzrə Dəyirmi Masa
CROSAPF 2014-cü ildə baş və məhdud səlahiyyətli ortaqlar, investisiya bankları və korporasiyalar arasında birgə investisiyaların müəyyən olunması, etimadın yaradılması və uğurlu əməkdaşlığın təşkili istiqamətində yaradılmış əyani platformadır. Bu platforma gələcək nəsillərin rifahı naminə birgə investiyaları təşviq və təbliğ edir.
ARDNF
Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondu 1999-cu ildə ümummilli lider Heydər Əliyevin qərarı ilə hüquqi şəxs qismində yaradılmış büdcədənkənar dövlət təsisatıdır. ARDNF-nin yaradılması fəlsəfəsinin əsasını tükənən təbii sərvətlərdən əldə olunan gəlirlərin toplanması və Azərbaycan xalqının bugünkü və gələcək nəsillərinin daimi gəlir mənbəyinə çevrilməsi təşkil edir. Daha ətraflı: http://www.oilfund.az/

The State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan (SOFAZ) hosts the third Annual Summit of the Co-Investment Roundtable of Sovereign and Pension Funds (CROSAPF) at the Four Seasons Hotel in Baku, on September 20-21, 2016.
The senior representatives of leading sovereign and pension funds as well as investment management firms have gathered in Baku to discuss current global opportunities and challenges in financial markets and improve the cooperation amongst the investors. At this year’s event, 100 participants represent approximately 60 prominent organizations from around the world. Confirmed attendees include state owned financial institutions – APG (Netherlands), CDC International Capital (France), Export-Import Bank of Korea, Investment Corporation of Dubai (United Arab Emirates), Ithmar Capital (formerly the Moroccan Fund for Tourism Development), Korea Investment Corporation, National Investment and Infrastructure Fund of India, National Investment Corporation of National Bank of Kazakhstan, Nigeria Sovereign Investment Authority, Public Investment Fund (Saudi Arabia), Qatar Investment Authority, Russia-China Investment Fund, Russia Direct Investment Fund, “Samruk-Kazyna” JSC (Kazakhstan), Silk Road Fund, international financial organizations – Asia Development Bank, European Bank for Reconstruction and Development, International Finance Corporation (IFC) and the World Bank, and well-known private companies – Carlyle Group, (USA) Citigroup, (USA) Keppel Corporation (Singapore), Neuberger Berman (USA), Partners Group, (USA) etc.
Established in 2014 by the initiative of Korea Investment Corporation (KIC), CROSAPF provides a practical platform for co-investment and collaboration among asset owners, asset managers, and international financial organizations from various countries. The 2016 Summit will focus on topics such as the macroeconomic and political environment, the future of long-term investment management, trends in collaboration and co-investment, accessing opportunities in emerging markets, as well as funding the One Belt, One Road project.
The 2017 and 2018 CROSAPF Annual Summits are scheduled to be hosted in Dubai and Morocco by the Investment Corporation of Dubai and Ithmar Capital, respectively.
Background of CROSAPF
The Co-investment Roundtable of Sovereign and Pension Funds (CROSAPF) was established in 2014 as a practical platform for participants to identify, build trust, and successfully collaborate and co-invest with limited partners, general partners, investment banks, and corporations. The platform is a pathway towards promoting and facilitating co-investment for the ultimate prosperity of future generations.
The State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan (SOFAZ), established in December 1999 by the Presidential Decree is a legal entity and an extra-budgetary institution. The Fund is a mechanism whereby energy-related earnings are accumulated and efficiently managed. The cornerstone of the philosophy behind the SOFAZ is to ensure intergenerational equality with regard to benefit from the country's oil wealth, whilst improving the economic well-being of the population today and safeguarding the economic security of future generations. For more information about SOFAZ, please visit http://www.oilfund.az/