Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondunun 2016-cı ilin yanvar-sentyabr ayları üzrə gəlir və xərclərinə dair məlumat
12 Oct 2016 16:16:00
Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondu (ARDNF) bildirir ki, 2016-cı ilin yanvar-sentyabr ayları ərzində ARDNF-nin büdcə gəlirləri 6 618,6 milyon manat, büdcə xərcləri isə 3 823,1 milyon manat təşkil etmişdir.
2016-cı ilin yanvar-sentyabr ayları ərzində ARDNF-nin neft və qaz sazişlərinin həyata keçirilməsi ilə bağlı gəlirləri 5 883,8 milyon manat, o cümlədən mənfəət neftinin və qazın satışından 5 867,0 milyon manat, bonus ödənişləri 0,1 milyon manat, tranzit gəlirləri 13,4 milyon manat və akrhesabı ödənişlər 3,3 milyon manat təşkil etmişdir.
Fondun vəsaitinin idarə olunmasından əldə edilən gəlirlər 734,8 milyon manata bərabər olmuşdur.
Valyuta məzənnələrinin dəyişməsindən yaranan fərq ilə bağlı ARDNF-nin büdcədənkənar gəliri 2 612,3 milyon manat təşkil etmişdir.
Hesabat dövrü ərzində ARDNF-nin 2016-cı il büdcəsinin icrası çərçivəsində 3 260,0 milyon manat vəsait dövlət büdcəsinə transfert edilmişdir. Qaçqın və məcburi köçkün ailələrinin məskunlaşdırılması və sosial-məişət vəziyyətinin yaxşılaşdırılması üzrə tədbirlərin həyata keçirilməsinə 73,8 milyon manat, Samur-Abşeron suvarma sisteminin yenidən qurulmasına 39,1 milyon manat, Bakı-Tbilisi-Qars yeni dəmir yolu layihəsinin maliyyələşdirilməsinə 48,6 milyon manat vəsait ayrılmışdır. 20,8 milyon manat vəsait "2007-2015-ci illərdə Azərbaycan gənclərinin xarici ölkələrdə təhsili üzrə Dövlət Proqramı"nın maliyyələşdirilməsinə yönəldilmişdir. “Cənub Qaz Dəhlizi” layihəsi üzrə 241,9 milyon manat, “STAR” neft emalı kompleksinin tikintisi layihəsində Azərbaycan Respublikasının iştirak payının maliyyələşdirilməsinə isə 127,0 milyon manat vəsait ayrılmışdır. 2016-cı il ərzində ARDNF-nin idarə edilməsi ilə bağlı xərcləri 11,9 milyon manat təşkil etmişdir.
2016-cı il oktyabrın 1-ə Fondun aktivləri 2016-cı ilin əvvəlinə (33 574,1 milyon ABŞ dolları) nisbətən 6,7% artaraq 35 822,1 milyon ABŞ dollarına (Bu vəsaitin 33 949,6 milyon ABŞ dollarına bərabər hissəsi investisiya portfelinin payına düşür. Manat vəsaitlərinin valyuta ifadəsində həcmi isə 1 872,5 milyon ABŞ dollarına bərabər olmuşdur) bərabər olmuşdur.

SOFAZ revenue and expenditure Statement for January-September 2016
Budget revenues of the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan (SOFAZ) for the period of January-September, 2016 reached 6 618.6 million manat, while budget expenditures constituted 3 823.1 million manat.
Revenue of 5 883.8 mln. manat was received from implementation of oil and gas agreements, including 5 867.0 mln. manat from the sale of profit oil and gas, 0.1 mln. manat as bonus payments, 13.4 mln. manat as transit payments and 3.3 mln. manat as acreage payments.
The revenues from managing assets of the Fund for January-September 2016 amounted to 734.8 mln. manats.
The Fund's extra-budgetary revenues related to the revaluation of foreign exchange totalled 2 612.3 mln. manats.
As per 2016 budget of the Fund, 3 260.0 mln. manat were transferred to the state budget. The expenditures in the amount of 73.8 mln. manat were directed to financing the improvement of social-economic condition of refugees and internally displaced persons, 39.1 mln. manat were used for financing the reconstruction of the Samur-Absheron irrigation system. 48.6 mln. manat were directed to financing Baku-Tbilisi-Kars railway construction and 20.8 mln. manat were directed to financing "The state program on the education of Azerbaijan youth abroad in the years 2007-2015". 241.9 mln. manat were directed to financing the “Southern Gas Corridor” project and 127.0 million manat for financing of the share of the Republic of Azerbaijan in the construction of “STAR” Oil Refinery Complex. The Fund's administrative and operational expenses for the reporting period were 11.9 mln. manat.
The assets of SOFAZ as of October 1, 2016 have increased by 6.7% compared to the beginning of 2016 (USD 33 574.1) and stood at USD 35 822.1 mln. (Of this ammount USD 33 949.6 million comprises the SOFAZ investment portfolio and the remanining USD 1 872.5 million is the amount of manat assets denominated in USD).