Azərbaycanın MHŞT-də “namizəd ölkə” statusu saxlanıldı
2016-cı il 24-26 oktyabr tarixlərində Qazaxıstanın paytaxtı Astana şəhərində Mədən Hasilatı üzrə Şəffaflıq Təşəbbüsünün (MHŞT) Beynəlxalq İdarə Heyətinin 35-ci iclası keçirilib. Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondunun İcraçı direktoru, MHŞT üzrə hökumət Komissiyasının və Çoxtərəfli Qrupun sədri Şahmar Mövsümovun başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti iclasda iştirak edib.
İclas çərçivəsində Azərbaycanın Qiymətləndirilməsinə və MHŞT-dəki statusuna dair müzakirə keçirilib. MHŞT üzrə İdarə Heyəti Azərbaycanda ikinci Qiymətləndirmə zamanı ümumilikdə nəzərəçarpan proqresin əldə edildiyini və bir neçə fərdi tələb üzrə mühüm irəliləyişlərin əldə olunduğunu nəzərə alaraq Azərbaycanın “namizəd ölkə” statusunda saxlanılmasına qərar verib.

Azerbaijan retains Candidate status in EITI
Delegation headed by the Executive Director of State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan, Chairman of government Commission on the Extractive Industries Transparency Initiative (EITI), Chairman of the EITI Multi-stakeholder Group Shahmar Movsumov participated at the 35th EITI Board Meeting on October 24-26, 2016 in Astana, Kazakhstan.
During the meeting participants discussed Validation and status of Azerbaijan in EITI. The EITI Board agreed that Azerbaijan had made meaningful progress with implementing the EITI Standard with considerable improvements across several requirements compared to the first Validation in 2015.