Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 10 yanvar 2017-ci il tarixli Fərmanı ilə Dövlət Neft Fondunun 2017-ci il üçün büdcəsi təsdiq edildi. Neft Fondunun təsdiq olunmuş büdcəsinə uyğun olaraq, 2017-ci ildə Fondun gəlirlərinin 8 370 589,9 min manat, xərclərinin isə 14 483 856,0 min manat təşkil etməsi nəzərdə tutulur.
Dövlət Neft Fondunun 2017-ci il büdcəsinin gəlirlərinin aşağıdakı daxilolmalar hesabına formalaşması nəzərdə tutulur:
Sıra №-si | Gəlir mənbələri | Gəlirlərin məbləği (min manat) |
2.1 | Azərbaycan Respublikasının payına düşən karbohidrogenlərin satışından əldə edilən xalis gəlirlər (karbohidrogenlərin nəql edilməsi üzrə məsrəflər, bank, gömrük rəsmiləşdirilməsi, müstəqil nəzarət (sörveyer), marketinq və sığorta xərcləri çıxılmaq şərti ilə, habelə Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkətinin sərmayəçiləri, payçısı və ya tərəfdaşı olduğu layihələrdə onun sərmayəsinə və ya iştirak payına düşən gəlirlər istisna olmaqla) | 7 550 705,3 |
2.2 | Karbohidrogen ehtiyatlarının işlənməsi ilə əlaqədar sərmayəçilər tərəfindən müqavilə sahəsindən istifadə üçün ödənilən akrhesabı ödənişlər | 3 465,0 |
2.3 | Neftin və qazın Azərbaycan Respublikasının ərazisi ilə ötürülməsindən əldə edilən gəlirlər | 16 830,0 |
2.4 | Dövlət Neft Fondunun valyuta aktivlərinin yerləşdirilməsindən və idarə olunmasından əldə edilən gəlirlər | 799 094,6 |
2.5 | Neft-qaz sazişlərinin imzalanması və ya icrası ilə bağlı sərmayəçilər tərəfindən ödənilən bonuslar | 495,0 |
Cəmi | 8 370 589,9 |
Sıra №-si | Xərc istiqamətləri | Xərclərin məbləği (min manat) |
3.1. | Qaçqınların və məcburi köçkünlərin sosial-məişət və məskunlaşma məsələləri ilə bağlı bəzi tədbirlərin maliyyələşdirilməsi | 90000,0 |
3.2. | Azərbaycan Respublikasının 2017-ci il dövlət büdcəsinə transfertin yuxarı həddi | 6100000,0 |
3.3. | Makroiqtisadi sabitliyin təmin edilməsi məqsədilə Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Bankına transfertin yuxarı həddi | 7500000,0 |
3.4. | Samur-Abşeron suvarma sisteminin yenidən qurulması layihəsinin maliyyələşdirilməsi | 70000,0 |
3.5. | Bakı-Tbilisi-Qars yeni dəmir yolu layihəsinin maliyyələşdirilməsi | 165825,0 |
3.6. | “2007-2015-ci illərdə Azərbaycan gənclərinin xarici ölkələrdə təhsili üzrə Dövlət Proqramı”nın maliyyələşdirilməsi | 29304,0 |
3.7. | Cənub Qaz Dəhlizi layihələrində Azərbaycan Respublikasının iştirak payının maliyyələşdirilməsi | 496155,0 |

SOFAZ 2017 budget approved
Ilham Aliyev, the President of the Republic of Azerbaijan signed on January 10, 2017 the Decree approving budget of the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan (SOFAZ) for the year 2017 including 8 370 589.9 thousand manats in revenues and 14 483 856.0 thousand manats in expenditures as followings:
The incomes of the budget of the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan for the year 2017 are established out of the following revenues:
Income sources
Proceeds from sales of the Republic of Azerbaijan's share of hydrocarbons (deducts the costs of hydrocarbons transportation, banking expenses, customs clearances, independent surveyor, marketing and insurance costs and also exclusive of the revenues from the SOCAR's share in the projects of which it is an investor, shareholder or partner)
7550705.3
Acreage fees paid by foreign investors for use of the contract areas for the development of hydrocarbon resources
3465.0
Revenues from transportation of oil and gas through the territory of the Republic of Azerbaijan
16830.0
Revenues from SOFAZ's asset management
799094.6
Bonuses paid by the investors due to the signature or implementation of oil and gas contracts
495.0
8370589.9
Budget expenditures of the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan for the year 2017 are assigned to the following purposes:
Financing the improvement of social condition of refugees and IDPs
90 000.0
Upper bound of the transfer to 2017 State Budget of the Republic of Azerbaijan
6100000.0
Upper bound of the transfer to the Central Bank of the Republic of Azerbaijan for ensuring macroeconomic stability