2017-ci il fevral ayının 2-də Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondunda (ARDNF) “Mədən Hasilatı üzrə Şəffaflıq Təşəbbüsünün (MHŞT) uzlaşdırılması” mövzusunda “dəyirmi masa” keçirilib.
MHŞT üzrə Beynəlxalq Katibliyin rəhbəri Yonas Moberg, ARDNF-nin İcraçı Direktoru Şahmar Mövsümov, Dünya Bankının Azərbaycan üzrə nümayəndəliyinin rəhbəri Naveed Hasan Naqvi, ÇQ üzvləri, MSŞA üzrə QHT Koalisiyasının üzvləri, MHŞT üzrə Hökumət Komissiyasının üzvləri, Dünya Bankı, Asiya İnkişaf Bankı, Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankı, Təbii Resursların İdarə olunması İnstitutu və ölkədə fəaliyyət göstərən yerli və xarici mədən hasilatı şirkətlərinin nümayəndələri “dəyirmi masa”da iştirak ediblər.
“Dəyirmi masa” da “MHŞT-nin uzlaşdırılması” (EITI Mainstreaming) konsepsiyasının ictimaiyyətə çatdırılması, ölkədə Təşəbbüsün tətbiqində bütün maraqlı tərəflərin bir yerə toplanması və bu konsepsiyanın tətbiqinin ölkəyə gətirəcəyi faydalar barədə müxtəlif müzakirələr aparılıb.

The round table on “EITI Mainstreaming” was held on February 02, 2017 at the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan (SOFAZ).Head of EITI International Secretariat - Jonas Moberg, Executive Director of SOFAZ- Shahmar Movsumov, The World Bank Country Manager for Azerbaijan, Europe and Central Asia - Naveed Hassan Naqvi, members of World Bank, ADB, EBRD, NRGI, Government, NGO Coalition and local and foreign extractive companies operating in Azerbaijan attended the round table.
During the round table participants made discussions on the provision of EITI Mainstreaming concept to the public, bringing together all stakeholders and application of this concept and its benefits to the country.