Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondu (ARDNF) bildirir ki, 2017-ci ilin yanvar–mart ayları ərzində ARDNF-nin büdcə gəlirləri 3 272,5 milyon manat, büdcə xərcləri isə 3 847,5 milyon manat təşkil etmişdir.
2017-ci ilin birinci rübü ərzində ARDNF-nin neft və qaz sazişlərinin həyata keçirilməsi ilə bağlı gəlirləri 2 899,1 milyon manat, o cümlədən mənfəət neftinin və qazın satışından 2 894,4 milyon manat, bonus ödənişləri 0,1 milyon manat, tranzit gəlirləri 4,6 milyon manat təşkil etmişdir.
Hesabat dövrü ərzində Fondun vəsaitinin idarə olunmasından əldə edilən gəlirlər 373,4 milyon manata bərabər olmuşdur.
Hesabat dövrü ərzində ARDNF-nin 2017-ci il büdcəsinin icrası çərçivəsində 1 525,0 milyon manat vəsait dövlət büdcəsinə transfert edilmişdir. Qaçqın və məcburi köçkün ailələrinin məskunlaşdırılması və sosial-məişət vəziyyətinin yaxşılaşdırılması üzrə tədbirlərin həyata keçirilməsinə 27,8 milyon manat, Samur-Abşeron suvarma sisteminin yenidən qurulmasına 8,5 milyon manat, Bakı-Tbilisi-Qars yeni dəmir yolu layihəsinin maliyyələşdirilməsinə 1,3 milyon manat vəsait ayrılmışdır. 2,0 milyon manat vəsait "2007-2015-ci illərdə Azərbaycan gənclərinin xarici ölkələrdə təhsili üzrə Dövlət Proqramı"nın maliyyələşdirilməsinə yönəldilmişdir. Makroiqtisadi sabitliyin təmin edilməsi məqsədi ilə 2 279,0 milyon manat Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Bankına transfert edilmişdir. 2017-ci ilin yanvar-mart ayları ərzində ARDNF-nin idarə edilməsi ilə bağlı xərcləri 3,9 milyon manat təşkil etmişdir.
Valyuta məzənnələrinin dəyişməsindən yaranan fərq ilə bağlı ARDNF-nin büdcədənkənar xərci 873,9 milyon manat təşkil etmişdir.
2017-ci il aprelin 1-ə Fondun aktivləri 2017-ci ilin əvvəlinə (33 147,0 milyon ABŞ dolları) nisbətən 0,18% artaraq 33 207,2 milyon ABŞ dollarına bərabər olmuşdur. Sözügedən artıma ilk növbədə investisiya portfelinin tərkib valyutalarının məzənnə dəyişikliyi fərqi (əsasən Avro, Rusiya rublu, ingilis funt sterlinqi valyutalarının), eyni zamanda aktivlərin dəyərinin yüksəlməsi (xüsusilə səhm və qızıl portfellərinin) əhəmiyyətli müsbət təsir göstərmişdir.

Budget revenues of the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan (SOFAZ) for the period of January-March, 2017 reached 3 272.5 million manats, while budget expenditures constituted 3 847.5 million manats.
Revenue of 2 899.1 mln. manats was received from implementation of oil and gas agreements, including 2 894.4 mln. manats from the sale of profit oil and gas, 0.1 mln. manats as bonus payments and 4.6 mln. manats as transit payments.
The revenues from managing assets of the Fund for January-March 2017 amounted to 373.4 mln. manats.
As per 2017 budget of the Fund, 1 525.0 mln. manats were transferred to the state budget. The expenditures in the amount of 27.8 mln. manats were directed to financing the improvement of social-economic condition of refugees and internally displaced persons, 8.5 mln. manats were used for financing the reconstruction of the Samur-Absheron irrigation system. 1.3 mln. manats were directed to financing Baku-Tbilisi-Kars railway construction and 2.0 mln. manats were directed to financing "The state program on the education of Azerbaijani youth abroad in the years 2007-2015". 2 279.0 mln. manats were transferred to Central Bank of the Republic of Azerbaijan for preserving macroeconomic stability. The Fund's administrative and operational expenses for the reporting period were 3.9 mln. manats.
The Fund's extra-budgetary expenditures related to the revaluation of foreign exchange totalled 873.9 mln. manats.
The assets of SOFAZ as of April 1, 2017 have increasedby 0.18 % compared to the beginning of 2017 (USD 33 147 mln.) and stood at USD 33 207.2 mln. The increase was mainly due to a sizeable positive effect of changes in exchange rates of investment portfolio currencies (mainly Euro, Russian ruble and Pound sterling), as well as the impact of asset appreciation (specifically, equity and gold portfolios).