Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondu (ARDNF) bildirir ki, 2017-ci ilin yanvar–sentyabr ayları ərzində ARDNF-nin büdcə gəlirləri 8 793,4 milyon manat, büdcə xərcləri isə 6 911,7 milyon manat təşkil etmişdir.
2017-ci ilin yanvar–sentyabr ayları ərzində ARDNF-nin neft və qaz sazişlərinin həyata keçirilməsi ilə bağlı gəlirləri 7 976,7 milyon manat, o cümlədən mənfəət neftinin və qazın satışından 7 957,8 milyon manat, bonus ödənişləri 2,4 milyon manat, akrhesabı ödənişləri 3,6 milyon manat, tranzit gəlirləri 12,9 milyon manat təşkil etmişdir.
Fondun vəsaitinin idarə olunmasından əldə edilən gəlirlər 816,7 milyon manata bərabər olmuşdur.
Valyuta məzənnələrinin dəyişməsindən yaranan fərq ilə bağlı ARDNF-nin büdcədənkənar gəliri582,4 milyon manat təşkil etmişdir.
Hesabat dövrü ərzində ARDNF-nin 2017-ci il büdcəsinin icrası çərçivəsində 4 300,0 milyon manat vəsait dövlət büdcəsinə transfert edilmişdir. Qaçqın və məcburi köçkün ailələrinin məskunlaşdırılması və sosial-məişət vəziyyətinin yaxşılaşdırılması üzrə tədbirlərin həyata keçirilməsinə 82,5 milyon manat, Samur-Abşeron suvarma sisteminin yenidən qurulmasına 39,5 milyon manat, Bakı-Tbilisi-Qars yeni dəmir yolu layihəsinin maliyyələşdirilməsinə 17,2 milyon manat vəsait ayrılmışdır. 11,2 milyon manat vəsait "2007-2015-ci illərdə Azərbaycan gənclərinin xarici ölkələrdə təhsili üzrə Dövlət Proqramı"nın maliyyələşdirilməsinə yönəldilmişdir. Makroiqtisadi sabitliyin təmin edilməsi məqsədi ilə 2 448,3 milyon manat Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Bankına transfert edilmişdir. 2017-ci ilin yanvar-sentyabr ayları ərzində ARDNF-nin idarə edilməsi ilə bağlı xərcləri 13,0 milyon manat təşkil etmişdir.
2017-ci il oktyabrın 1-ə Fondun aktivləri 2017-ci ilin əvvəlinə (33 147,0 milyon ABŞ dolları) nisbətən 8,67% artaraq 36 020,0 milyon ABŞ dollarına bərabər olmuşdur. Aktivlərin artımı Fondun büdcə gəlirləri, o cümlədən vəsaitlərin idarə edilməsindən əldə edilən gəlirləri və investisiya portfelinin tərkib valyutalarının məzənnə dəyişikliyi fərqi hesabına olmuşdur.

SOFAZ revenue and expenditure Statement for January-September 2017
Budget revenues of the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan (SOFAZ) for the period of January-September, 2017 reached 8 793.4 million manats, while budget expenditures constituted 6 911.7 million manats.
Revenue of 7 976.7 mln. manats was received from implementation of oil and gas agreements, including 7 957.8 mln. manats from the sale of profit oil and gas, 2.4 mln. manats as bonus payments, 3.6 mln. manats as acreage fee and 12.9 mln. manats as transit payments.
The revenues from managing assets of the Fund for January-September, 2017 amounted to 816.7 mln. manats.
The Fund's extra-budgetary revenues related to the revaluation of foreign exchange totalled 582.4 mln. manats.
As per 2017 budget of the Fund, 4 300.0 mln. manats were transferred to the state budget. The expenditures in the amount of 82.5 mln. manats were directed to financing the improvement of social-economic condition of refugees and internally displaced persons, 39.5 mln. manats were used for financing the reconstruction of the Samur-Absheron irrigation system. 17.2 mln. manats were directed to financing Baku-Tbilisi-Kars railway construction and 11.2 mln. manats were directed to financing "The state program on the education of Azerbaijani youth abroad in the years 2007-2015". 2 448.3 mln. manats were transferred to Central Bank of the Republic of Azerbaijan for preserving macroeconomic stability. The Fund's administrative and operational expenses for the reporting period were 13.0 mln. manats.
The assets of SOFAZ as of October 1, 2017 have increased by 8.67% compared to the beginning of 2017 (USD 33 147 mln.) and stood at USD 36 020 mln. The increase was mainly due to SOFAZ budget revenues, asset management activity and exchange rate effect of investment portfolio currencies.