Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondunda Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100 illiyi ilə bağlı tədbir keçirilib
30 May 2018 15:40:53
30 may 2018-ci il tarixində Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondunda (ARDNF) Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100 illiyinə həsr edilmiş tədbir keçirilib. Tədbirdə ARDNF-nin İcraçı direktoru Şahmar Mövsümov, tarix elmləri doktoru,Azərbaycan Milli Elmlər AkademiyasınınA.Bakıxanov adına Tarix İnstitutunun"Qafqaz tarixi" şöbəsinin müdiri İradə Bağırova iştirak edib.
Tədbirdən öncə Fondun əməkdaşları ARDNF-nin inzibati binasında yerləşən ulu öndər Heydər Əliyevin heykəli önünə əklil və güllər qoymuş, onun xatirəsini dərin ehtiramla yad etmişlər.
Tədbiri giriş sözü ilə açan ARDNF-nin İcraçı direktoru Şahmar Mövsümov Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin bütün müsəlman Şərqində ilk demokratik, hüquqi və dünyəvi dövlət olmasını qeyd etmişdir, Xalq Cümhuriyyətinin müasir Azərbaycanın dövlətçilik və ictimai-siyasi tarixində rolu barədə tədbir iştirakçılarına məlumat vermişdir.
İcraçı direktor qeyd etmişdir: “XX əsrdə ikinci dəfə müstəqiliyini elan etdikdən sonra Azərbaycan dövləti özünü Cümhuriyyət ideyalarının davamçısı və onun sələfi elan etdi. Ümummilli lider Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə ilk dəfə olaraq Naxçıvan Muxtar Respublikasının bayrağı kimi qəbul edilən üçrəngli bayraq sonralar müstəqil Azərbaycanın dövlət bayrağı kimi təsdiqləndi. Prezident İlham Əliyevin Sərəncamı ilə 2018-ci ilin “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti İli” elan olunması bir daha ölkə rəhbərinin tariximizə, keçmişimizə və dövlətçilik prinsiplərinə yüksək sadiqliyinin göstəriciləridir”.
Daha sonra tədbirdə çıxış edən İradə Bağırova Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaranması tarixi, həmin dövrdə mövcud vəziyyət, “İstiqlal Bəyannaməsi”nin qəbul edilməsi və Cümhuriyyətin süqutu ilə bağlı maraqlı mühazirə ilə çıxış etmişdir.
Mühazirənin sonunda İ. Bağırova tədbir iştirakçılarının suallarını cavablandırıb.
Tədbirin sonunda Bakı Media Mərkəzinin prezidenti Arzu Əliyevanın prodüsserliyi ilə çəkilən və Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100 illiyinə həsr edilən “Son iclas” bədii-sənədli filmi nümayiş olunub.

State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan (SOFAZ) held an event devoted to the 100thanniversary of Azerbaijan Democratic Republic on May 30, 2018. The event was attended by the Executive Director of SOFAZ Shahmar Movsumov and the Head of the division of “Caucasian history” at the Institute of History named after Abbasgulu Agha Bakikhanov of Azerbaijan National Academy of Sciences, PhD Irada Bagirova.
Before the event, the staff of SOFAZ laid a wreath and flowers in front of the statue of the national leader Heydar Aliyev located at SOFAZ’s administrative building and commemorated the memory of the national leader with deep respect.
At the beginning of his speech, Shahmar Movsumov mentioned that Azerbaijan Democratic Republic was the first democratic, legal and secular republic in the Muslim East and informed the attendees about the unprecedented role of the Azerbaijan Democratic Republic in the statehood and socio-political history of modern Azerbaijan.
Shahmar Movsumov stated the following: “After the declaration of the independency for the second time in XX century, Azerbaijan announced itself as the follower and processor of the Azerbaijan Democratic Republic’s ideas. The tricolor flag that was first adopted as the flag of Nakhchivan Autonomous Republic by the initiative of the national leader Heydar Aliyev was later approved as the state flag of independent Azerbaijan.
The President Ilham Aliyev signed an Order on the declaration of 2018 as the "Year of the Azerbaijan Democratic Republic". All of that shows the high commitment of the country's leader to Azerbaijan’s history, past and statehood principles.”
Irada Bagirova featured the event with an interesting speech about the history of Azerbaijan Democratic Republic, the situation during that period, the adoption of “Declaration of Independency” and the fall of Democratic Republic.
At the end of her speech I. Baghirova answered the questions of the event attendees.
The event featured the presentation of “The Last Session” documentary film dedicated to the 100th anniversary of the Azerbaijan Democratic Republic. The film was produced by the President of Baku Media Center Arzu Aliyeva.