Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondu (ARDNF) bildirir ki, 2018-ci ilin yanvar-iyun ayları ərzində ARDNF-nin büdcə gəlirləri 9 173,7 milyon manat, büdcə xərcləri isə 4 731,6 milyon manat təşkil etmişdir.
2018-ci ilin yanvar-iyun ayları ərzində ARDNF-nin neft və qaz sazişlərinin həyata keçirilməsi ilə bağlı gəlirləri 8 665,7 milyon manat, o cümlədən mənfəət neftinin və qazın satışından 7 889,5 milyon manat, bonus ödənişləri 765,2 milyon manat, tranzit gəlirləri 10,5 milyon manat, akrhesabı ödənişlər 0,5 milyon manat təşkil etmişdir.
Hesabat dövrü ərzində Fondun vəsaitinin idarə olunmasından əldə edilən gəlirlər 508,0 milyon manata bərabər olmuşdur.
Hesabat dövrü ərzində ARDNF-nin 2018-ci il büdcəsinin icrası çərçivəsində 4 608,0 milyon manat vəsait dövlət büdcəsinə transfert edilmişdir. Qaçqın və məcburi köçkün ailələrinin məskunlaşdırılması və sosial-məişət vəziyyətinin yaxşılaşdırılması üzrə tədbirlərin həyata keçirilməsinə 84,5 milyon manat, Samur-Abşeron suvarma sisteminin yenidən qurulmasına 19,1 milyon manat, Bakı-Tbilisi-Qars yeni dəmir yolu layihəsinin maliyyələşdirilməsinə 7,5 milyon manat vəsait ayrılmışdır. 2,0 milyon manat vəsait "2007-2015-ci illərdə Azərbaycan gənclərinin xarici ölkələrdə təhsili üzrə Dövlət Proqramı"nın maliyyələşdirilməsinə yönəldilmişdir. 2018-ci ilin yanvar-iyun ayları ərzində ARDNF-nin idarə edilməsi ilə bağlı xərcləri 10,5 milyon manat təşkil etmişdir.
Valyuta məzənnələrinin dəyişməsindən yaranan fərq ilə bağlı ARDNF-nin büdcədənkənar xərcləri 838,5 milyon manat təşkil etmişdir.
2018-ci il iyulun 1-ə Fondun aktivləri 2018-ci ilin əvvəlinə (35 806,5 milyon ABŞ dolları) nisbətən 6,22% artaraq 38 036,1 milyon ABŞ dolları təşkil etmişdir ki, aktivlər üzrə bu göstərici ARDNF-nin ümumi fəaliyyəti dövrü ərzində ən yüksək hədd olmuşdur. Aktivlərin artımı Fondun büdcə gəlirləri, o cümlədən vəsaitlərin idarə edilməsindən əldə edilən gəlirlər hesabına olmuşdur.

SOFAZ revenue and expenditure Statement for January-June 2018
Budget revenues of the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan (SOFAZ) for the period of January-June, 2018 reached 9 173.7 million manats, while budget expenditures constituted 4 731.6 million manats.
Revenue of 8 665.7 mln. manats was received from implementation of oil and gas agreements, including 7 889.5 mln. manats from the sale of profit oil and gas, 765.2 mln. manats as bonus payments, 10.5 mln. manats as transit payments and 0.5 mln. manats as acreage fee.
The revenues from managing SOFAZ’s assets for January-June 2018 amounted to 508.0 mln. manats.
As per 2018 budget of the Fund, 4 608.0 mln. manats were transferred to the state budget. The expenditures in the amount of 84.5 mln. manats were directed to financing the improvement of social-economic condition of refugees and internally displaced persons, 19.1 mln. manats were used for financing the reconstruction of the Samur-Absheron irrigation system. 7.5 mln. manats were directed to financing Baku-Tbilisi-Kars railway construction and 2.0 mln. manats were directed to financing "The state program on the education of Azerbaijani youth abroad in the years 2007-2015". The Fund's administrative and operational expenses for the reporting period were 10.5 mln. manats
The Fund's extra-budgetary expenditures related to the revaluation of foreign exchange totalled 838.5 mln. manats.
The assets of SOFAZ as of July 1, 2018 have increased by 6.22% compared to the beginning of 2018 (USD 35 806.5 mln.) and stood at USD 38 036.1 mln, which was the highest attained level during its activity since its inception. The increase was mainly due to SOFAZ budget revenues and asset management activity.