Dövlət Neft Fondunun 2018-ci il büdcəsinə dəyişikliklər edilib
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 17 iyul 2018-ci il tarixli Fərmanı ilə Dövlət Neft Fondunun 2018-ci il büdcəsinə dəyişikliklər edilib.
Fərmana uyğun olaraq 2018-ci il büdcə gəlirlərini və xərclərini dəqiqləşdirmək məqsədilə Neft Fondunun 2018-ci il büdcəsində Azərbaycan Respublikasının payına düşən karbohidrogenlərin satışından əldə edilən xalis gəlirlər 9 723 786,1 min manatdan 13 307 411,0min manata qədər, karbohidrogen ehtiyatlarının işlənməsi ilə əlaqədar sərmayəçilər tərəfindən müqavilə sahəsindən istifadə üçün ödənilən akrhesabı ödənişlər 3 612,0 min manatdan 4 080,0 min manata, neftin və qazın Azərbaycan Respublikasının ərazisi ilə ötürülməsindən əldə edilən gəlirlər 16 340,0 min manatdan 17 370,0 min manata, valyuta aktivlərinin yerləşdirilməsindən və idarə olunmasından əldə edilən gəlirlər 1 042 046,1 min manatdan 1 216 734,8 min manata, neft-qaz sazişlərinin imzalanması və icrası ilə bağlı sərmayəçilər tərəfindən ödənilən bonus gəlirləri 774 172,0 min manatdan 765 228,1 min manata qədər və Fondun 2018-ci il üzrə büdcə gəlirlərinin ümumi həcmi 11 559 956,2 min manatdan 15 310 823,9 min manata qədər artırılıb.
Fərmana əsasən Azərbaycan Respublikasının 2018-ci il dövlət büdcəsinə transfertin yuxarı həddi 9 216 000,0 min manatdan 10 966 000,0 manata qədər artırılıb.
Neft Fondunun 2018-ci il üçün büdcə xərclərinin ümumi həcmi 9 730 221,8 min manatdan 11 480 221,8 min manata qədər artırılıb.

The 2018 budget of the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan (SOFAZ) was amended by the Decree of the President of Azerbaijan dated July 17, 2018.
According to the Decree, for the purpose of specify the revenues and expenditures ofSOFAZ’s 2018 budget the revenues of the Fund from the sale of the Republic of Azerbaijan's share of hydrocarbons has increased to 13 307 411.0 thousand manats from the previously stated 9 723 786.1 thousand manats, revenue item on acreage fees paid by foreign investors for use of the contract areas for the development of hydrocarbon resources has increased to 4 080.0 thousand manats from the previously stated 3 612.0 thousand manats, revenues from transportation of oil and gas through the territory of the Republic of Azerbaijan has increased to 17 370.0 thousand manats from the previous 16 340.0 thousand manats, revenue item on SOFAZ's asset management has increased to 1 216 734.8 from the previous 1 042 046.1 thousand manats, revenues on oil and gas agreements signature or performance bonuses paid by investors has increasedto 765 228.1 thousand manats from the previous 774 172.0 thousand manats. The total revenue of SOFAZ’s 2018 budget, therefore, has increased from 11 559 956.2 thousand manats to 15 310 823.9 thousand manats.
According to the Decree, the highest limit of the transfer payment to the 2018 state budget of the Republic of Azerbaijan has increased from 9 216 000.0 thousand manats to 10 966 000.0 thousand manats.
The total expenditures of SOFAZ’s 2018 budget has increased from the previously stated 9 730 221.8 thousand manats to 11 480 221.8 thousand manats.