ARDNF-də Monqolustan Prezidentinin başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüş keçirilib
2018-ci ilin 25 sentyabr tarixində Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondunun (ARDNF) İcraçı direktoru Şahmar Mövsümov ilə Monqolustan Prezidenti Xaltmaaqiyn Battulqanın başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti arasında görüş keçirilib.
Şahmar Mövsümov ARDNF-nin yaranma tarixi, milli neft strategiyası, Fondun məqsəd və vəzifələri, idarəetmə və büdcə sistemi, Fondun vəsaitlərinin idarə edilməsi və investisiya siyasəti, maliyyələşdirilən layihələr, şəffaflıq və hesabatlılığın təmin edilməsi sahəsində ARDNF-nin gördüyü işlər, makroiqtisadi sabitliyin və fiskal dayanıqlığın tənzimlənməsi istiqamətində atılan addımlar barədə təqdimatla çıxış edib.
Azərbaycan Prezidenti cənab İlham Əliyevin dəvəti ilə ölkəyə səfər etdiyini qeyd edən Monqolustan Prezidenti Azərbaycan və Monqolustan arasında mövcud olan əlaqələr barədə məlumat verib. ARDNF barədə təqdimatla tanış olan Prezident Xaltmaaqiyn Battulqa Neft Fondunun neft və qaz gəlirlərinin şəffaf idarə edilməsi istiqamətində mövcud təcrübəsini yüksək qiymətləndirib.
Görüşdə mövcud və gələcək investisiya imkanları, əməkdaşlıq perspektivləri və digər məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Monqolustan Prezidenti Azərbaycan Respublikası Prezidentinin təşəbbüsü ilə Azərbaycanın biznes missiyasının cari ilin oktyabr ayında Monqolustana səfərinin nəzərdə tutulduğunu qeyd edib və Monqolustanda mövcud olan investisiya imkanlarının nəzərdən keçirilməsi üçün ARDNF-nin nümayəndə heyətinin də qeyd edilən missiya ilə Monqolustana dəvət edib.
ARDNF-nin İcraçı direktoru Monqolustan Prezidentinə dəvət üçün təşəkkürünü bildirib. Şahmar Mövsumov ölkələr arasında ikitərəfli münasibətlərin yüksək səviyyədə olduğunu və Monqolustan Prezidentinin Azərbaycana səfərinin mövcud əlaqələrin daha da möhkəmlənməsinə təkan verəcəyini qeyd edib.

Shahmar Movsumov, the Executive Director of the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan (SOFAZ) met with the delegation led by Khaltmaagiin Battulga, President of Mongolia, on September 25, 2018.
Shahmar Movsumov made a presentation on the Fund’s history, mission and goals, national oil strategy, management and budget system, management of its assets and investment policy, projects financed by SOFAZ, along with measures for maintaining transparency and accountability, macroeconomic stability and fiscal sustainability.
Visiting Azerbaijan upon the invitation of the President of Azerbaijan Ilham Aliyev, the President of Mongolia talked about current bilateral relations between Azerbaijan and Mongolia. After acquaintance with the presentation, the President Khaltmaagiin Battulga emphasized SOFAZ’s effective experience in transparent management of oil and gas revenues.
Current and future investment opportunities, perspectives for cooperation and other issues were discussed during the meeting.
The President of Mongolia highlighted the business mission of Azerbaijan to Mongolia this year in October, initiated by the President of the Republic of Azerbaijan and invited the delegation of SOFAZ to take part in this mission for exploring investment opportunities in Mongolia.
SOFAZ Executive Director expressed his gratitude for the invitation. Mr.Movsumov noted that the bilateral relations between the two countries are strong and visit of the President of Mongolia to Azerbaijan will further strengthen the current relations.