Azərbaycanın suveren fondu Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondu (ARDNF) 2018-ci il dövlət vəsaitlərinin idarə edilməsi üzrə dünyanın ən nüfuzlu 100 investoru siyahısına daxil edilib. Qlobal miqyasda tanınan siyahıda ARDNF 10-cu yerdə qərarlaşıb.
Siyahıya mövcud şəraitdə vəsaitlərin idarə edilməsində fərqlənən dünyanın böyük suveren fondları, pensiya fondları, ianə fondları, mərkəzi bankları və s. təşkilatlar arasından seçilmiş 100 ən nüfuzlu investor daxil edilmişdir.
Renkinq Suveren Fondlar İnstitutu tərəfindən qurumların fəaliyyətlərində tətbiq etdiyi innovasiyalar, xüsusi proqramlar, maliyyələşdirmə mexanizmləri, gəlirlilik göstəriciləri, mövcud şərait, həyata keçirilmiş təşəbbüslər kimi kriteriyalar nəzərə alınmaqla tərtib edilmişdir.
Qeyd edilən renkinqlə aşağıdakı linkdə ətraflı tanış ola bilərsiniz:
https://www.swfinstitute.org/swf-news/press-release-public-investor-100-rankings-released-for-2018/
ARDNF
Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondu 1999-cu ildə ümummilli lider Heydər Əliyevinqərarı ilə hüquqi şəxs qismində yaradılmış büdcədənkənar dövlət təsisatıdır. ARDNF-nin yaradılması fəlsəfəsinin əsasını tükənən təbii sərvətlərdən əldə olunan gəlirlərin toplanması və Azərbaycan xalqının bugünkü və gələcək nəsillərinin daimi gəlir mənbəyinə çevrilməsi təşkil edir. Daha ətraflı:http://www.oilfund.az/
Suveren Fondlar İnstitutu
Suveren Fondlar İnstitutu suveren fondlar, pensiya fondları, mərkəzi banklar və digər dövlət vəsaitlərinin uzunmüddətli idarə edilməsi üzrə investorların investisiya fəaliyyətləri, vəsaitlərin strateji bölgüsü, risk, idarəetmə, iqtisadiyyat, siyasət, ticarət və digər sahələri öyrənən qlobal təşkilatdır.

State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan (SOFAZ) has been included to the list of 100 most significant, resilient, and impactful asset owner and public executives of 2018. In this globally recognized list, SOFAZ has been ranked 10th amongst hundred most impactful public investors.
The list includes the most influential investors at the world’s largest sovereign wealth funds, endowments, foundations, pensions, and central banks, who have successfully managed assets amid current circumstances.
The top 100 ranking has been compiled by the Sovereign Wealth Fund Institute (SWFI) based on several dimensions including, innovation, funding, environmental circumstances, returns, unique programs and initiatives undertaken.
To see the full list, please follow the link below:
https://www.swfinstitute.org/swf-news/press-release-public-investor-100-rankings-released-for-2018/
The State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan (SOFAZ), established in December 1999 by the Presidential Decree is a legal entity and an extra-budgetary institution. The Fund is a mechanism whereby energy-related earnings are accumulated and efficiently managed. The cornerstone of the philosophy behind the SOFAZ is to ensure intergenerational equality with regard to benefit from the country's oil wealth, whilst improving the economic well-being of the population today and safeguarding the economic security of future generations. For more information about SOFAZ, please visithttp://www.oilfund.az/
About SWFI
SWFI is a global organization designed to study sovereign wealth funds, pensions, endowments, central banks, and other long-term public investors in the areas of investing, asset allocation, risk, governance, economics, policy, trade, and other relevant topics.