Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondu (ARDNF) bildirir ki, 2018-ci ilin yanvar–sentyabr ayları ərzində ARDNF-nin büdcə gəlirləri 14 437,2 milyon manat, büdcə xərcləri isə 8 005,9 milyon manat təşkil etmişdir.
2018-ci ilin yanvar–sentyabr ayları ərzində ARDNF-nin neft və qaz sazişlərinin həyata keçirilməsi ilə bağlı gəlirləri 13 441,6 milyon manat, o cümlədən mənfəət neftinin və qazın satışından 12 658,1 milyon manat, bonus ödənişləri 765,2 milyon manat, akrhesabı ödənişləri 4,1 milyon manat, tranzit gəlirləri 14,2 milyon manat təşkil etmişdir.
Hesabat dövrü ərzində ARDNF-nin vəsaitlərinin idarə olunmasından əldə edilən gəlirlər 995,6 milyon manata bərabər olmuşdur.
Hesabat dövrü ərzində ARDNF-nin 2018-ci il büdcəsinin icrası çərçivəsində 7 788,0 milyon manat vəsait dövlət büdcəsinə transfert edilmişdir. Qaçqın və məcburi köçkün ailələrinin məskunlaşdırılması və sosial-məişət vəziyyətinin yaxşılaşdırılması üzrə tədbirlərin həyata keçirilməsinə 138,6 milyon manat, Samur-Abşeron suvarma sisteminin yenidən qurulmasına 41,7 milyon manat, Bakı-Tbilisi-Qars yeni dəmir yolu layihəsinin maliyyələşdirilməsinə 16,7 milyon manat vəsait ayrılmışdır. 5,0 milyon manat vəsait "2007-2015-ci illərdə Azərbaycan gənclərinin xarici ölkələrdə təhsili üzrə Dövlət Proqramı"nın maliyyələşdirilməsinə yönəldilmişdir. 2018-ci ilin yanvar-sentyabr ayları ərzində ARDNF-nin idarə edilməsi ilə bağlı xərcləri 15,9 milyon manat təşkil etmişdir.
Valyuta məzənnələrinin dəyişməsindən yaranan fərq ilə bağlı ARDNF-nin büdcədənkənar xərci 968,7 milyon manat təşkil etmişdir.
2018-ci il oktyabrın 1-ə ARDNF-nin aktivləri 2018-ci ilin əvvəlinə (35 806,5 milyon ABŞ dolları) nisbətən 8,88% artaraq 38 987,7 milyon ABŞ dollarına bərabər olmuşdur. Aktivlərin artımı Fondun büdcə gəlirləri, o cümlədən vəsaitlərin idarə edilməsindən əldə edilən gəlirlər hesabına olmuşdur.

SOFAZ revenue and expenditure Statement for January-September 2018
Budget revenues of the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan (SOFAZ) for the period of January-September, 2018 reached 14 437.2 million manats, while budget expenditures constituted 8 005.9 million manats.
Revenue of 13 441.6 mln. manats was received from implementation of oil and gas agreements, including 12 658.1 mln. manats from the sale of profit oil and gas, 765.2 mln. manats as bonus payments, 4.1 mln. manats as acreage fee and 14.2 mln. manats as transit payments.
The revenues from managing assets of SOFAZ for January-September, 2018 amounted to995.6 mln. manats.
As per SOFAZ’s 2018 budget, 7 788.0 mln. manats were transferred to the state budget. The expenditures in the amount of 138.6 mln. manats were directed to financing the improvement of social-economic condition of refugees and internally displaced persons, 41.7 mln. manats were used for financing the reconstruction of the Samur-Absheron irrigation system. 16.7 mln. manats were directed to financing Baku-Tbilisi-Kars railway construction and 5.0 mln. manats were directed to financing "The state program on the education of Azerbaijani youth abroad in the years 2007-2015". SOFAZ’s administrative and operational expenses for the reporting period were 15.9 mln. manats.
The Fund's extra-budgetary expenditures related to the revaluation of foreign exchange totalled 968.7 mln. manats.
The assets of SOFAZ as of October 1, 2018 have increased by 8.88% compared to the beginning of 2018 (USD 35 806.5 mln.) and stood at USD 38 987.7 mln. The increase was mainly due to SOFAZ budget revenues and asset management activity.