2018-ci il noyabr ayının 6-da Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondunda vətəndaş cəmiyyəti və ölkədə fəaliyyət göstərən hasilat şirkətlərinin nümayəndələrinin iştirakı ilə Hasilat Sənayesində Şəffaflıq (HSŞ) üzrə Komissiyanın növbəti iclası keçirilib.
İclasda 2017-ci il üzrə HSŞ Hesabatının layihəsi iştirakçılara təqdim edilib. Hesabatda Azərbaycan dövlətinin hasilat sənayesi şirkətlərindən əldə etdiyi gəlirlər və hasilat şirkətlərinin dövlətə ödənişlərinin üzləşdirilməsi ilə yanaşı, ölkənin hasilat sənayesinə dair digər əhəmiyyətli məlumatlar, o cümlədən hasilat sahəsində dövlət şirkətlərinin fəaliyyəti barədə məlumatlar öz əksini tapmışdır.
Eyni zamanda, Benefisiar Sahiblik məlumatlarının açıqlanması üzrə layihənin icrası, HSŞ-nin dövlət qurumlarının gündəlik işinə inteqrasiyası (EIT Mainstreaming) məsələləri müzakirə olunub.
İclasda vətəndaş cəmiyyəti nümayəndələri tərəfindən Hasilat Sənayesində Şəffaflıq hesabatlılığının "Azərbaycan standartı"nın hazırlanması üzrə layihə, vətəndaş cəmiyyəti institutlarının HSŞ sisteminin yaradılması və tətbiq edilməsində iştirak səviyyəsinin müəyyənləşdirilməsi, eyni zamanda şirkətlər tərəfindən hökumətə edilən neft, qaz və digər hasilat ödəmələri, eləcə də hökumətin şirkətlərdən aldığı bütün mövcud gəlirlər haqqında açıqlama və hesabatların 5 aprel 2017-ci il Fərmanından irəli gələn prinsip və meyarlara uyğunluğunun təhlili üzrə təqdimatlar edilib.

06 Nov 2018 15:30:00
Extractive Industries Transparency (EIT) Commission held a meeting on November 6, 2018 at the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan with the participation of representatives of civil society and extractive companies operating in Azerbaijan.
During the meeting the draft EIT Report 2017 was presented to the participants. The Report includes information on reconciliation of the Government’s revenues from the extractive companies and payments of these companies to the Government, as well as other significant information on extractive industry of Azerbaijan and activities of the state-owned enterprises.
Additionally, the execution status of the project on Beneficial Ownership disclosure, EIT Mainstreaming – integration of the EIT into the government agencies’ routine work were discussed. Presentations were made by the civil society representatives regarding the project on preparation of the Azerbaijan Standard for EIT reporting, determining the level of participation of civil society institutions in establishment and implementation of EIT system and analysis on compliance of reports and disclosures on extractive companies’ payments on oil, gas and other extractives to the Government and Government’s receipts from extractive companies with principles and criteria of April 5, 2017 Decree.