Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondu (ARDNF) bildirir ki, 2018-ci il ərzində ARDNF-nin büdcə gəlirləri 17 614,1 milyon manat, büdcə xərcləri isə 11 455,6 milyon manat təşkil etmişdir.
2018-ci il ərzində ARDNF-nin neft və qaz sazişlərinin həyata keçirilməsi ilə bağlı gəlirləri 17 433,0 milyon manat, o cümlədən mənfəət neftinin və qazın satışından 16 645,6 milyon manat, bonus ödənişləri 765,2 milyon manat, akrhesabı ödənişləri 4,1 milyon manat, tranzit gəlirləri 18,1 milyon manat təşkil etmişdir.
Ötən il ərzində Fondun vəsaitinin idarə olunmasından əldə edilən gəlirlər 181,1 milyon manata bərabər olmuşdur.
2018-ci il ərzində ARDNF-nin 2018-ci il büdcəsinin icrası çərçivəsində 10 959,0 milyon manat vəsait dövlət büdcəsinə transfert edilmişdir. Qaçqın və məcburi köçkün ailələrinin məskunlaşdırılması və sosial-məişət vəziyyətinin yaxşılaşdırılması üzrə tədbirlərin həyata keçirilməsinə 200 milyon manat, Samur-Abşeron suvarma sisteminin yenidən qurulmasına 90 milyon manat, Bakı-Tbilisi-Qars yeni dəmir yolu layihəsinin maliyyələşdirilməsinə 176,1 milyon manat vəsait ayrılmışdır. 7,2 milyon manat vəsait "2007-2015-ci illərdə Azərbaycan gənclərinin xarici ölkələrdə təhsili üzrə Dövlət Proqramı"nın maliyyələşdirilməsinə yönəldilmişdir. 2018-ci il ərzində ARDNF-nin idarə edilməsi ilə bağlı xərcləri 23,3 milyon manat təşkil etmişdir.
Valyuta məzənnələrinin dəyişməsindən yaranan fərq ilə bağlı ARDNF-nin büdcədənkənar xərci 1 557,3 milyon manat təşkil etmişdir.
2019-cu il yanvarın 1-ə Fondun aktivləri 2018-ci ilin əvvəlinə (35 806,5 milyon ABŞ dolları) nisbətən 7,56% artaraq 38 515,2 milyon ABŞ dollarına bərabər olmuşdur. Aktivlərin artımı Fondun büdcə gəlirləri, o cümlədən vəsaitlərin idarə edilməsindən əldə edilən gəlirləri hesabına olmuşdur.

Budget revenues of the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan (SOFAZ) for the period of January-December, 2018 reached 17 614.1 million manats, while budget expenditures constituted 11 455.6 million manats.
Revenue of 17 433.0 mln. manats was received from implementation of oil and gas agreements, including 16 645.6 mln. manats from the sale of profit oil and gas, 765.2 mln. manats as bonus payments, 4.1 mln. manats as acreage payments and 18.1 mln. manats as transit payments.
The revenues from managing assets of SOFAZ for January-December 2018 amounted to 181.1 mln. manats.
As per 2018 budget of SOFAZ, 10 959.0 mln. manats were transferred to the state budget. The expenditures in the amount of 200.0 mln. manats were directed to financing the improvement of social-economic condition of refugees and internally displaced persons, 90.0 mln. manats were used for financing the reconstruction of the Samur-Absheron irrigation system. 176.1 mln. manats were directed to financing Baku-Tbilisi-Kars railway construction and 7.2 mln. manats were directed to financing "The state program on the education of Azerbaijani youth abroad in the years 2007-2015". SOFAZ's administrative and operational expenses for the reporting period were 23.3 mln. manats.
The SOFAZ's extra-budgetary expenditures related to the revaluation of foreign exchange totaled 1 557.3 mln. manats.
The assets of SOFAZ as of January 1, 2019 have increased by 7.56% compared to the beginning of 2018 (USD 35 806.5 mln.) and stood at USD 38 515.2 mln. The increase was mainly due to SOFAZ budget revenues and asset management activity.