3 may 2019-cu il tarixində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev “Hasilat sənayesində şəffaflığın və hesabatlılığın artırılması ilə bağlı əlavə tədbirlər haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2017-ci il 5 aprel tarixli 1315 nömrəli Fərmanında dəyişiklik edilməsi barədə Fərman imzalayıb.
Fərmana əsasən, Hasilat Sənayesində Şəffaflıq üzrə Komissiyanın (bundan sonra – Komissiya) yeni tərkibi genişləndirilmişdir. Belə ki, Komissiyanın tərkibinə – Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondunun İcraçı direktoru (sədr),Azərbaycan Respublikasının Energetika, Vergilər, Maliyyə, İqtisadiyyat, Ekologiya və təbii sərvətlər nazirlərinin müavinləri, Dövlət Statistika Komitəsi sədrinin müavini ilə yanaşı Əmək və əhalinin sosial müdafiəsi nazirinin müavini də daxil edilmişdir.

On May 3, 2019, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev signed a decree on Amendments to the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan №1315 dated April 5, 2017 "On Additional Measures to Increase Transparency and Accountability in Extractive Industry".
Under the decree, the new composition of the Extractive Industries Transparency Commission (hereinafter referred to as - the Commission) has been expanded. Thus, along with the Executive Director (Chairman) of the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan, Deputy Ministers of Energy, Tax, Finance, Economy, Ecology and Natural Resources of the Republic of Azerbaijan, Deputy Chairman of the State Statistical Committee, the Deputy Minister of Labor and Social Protection of the Republic of Azerbaijan has also been included to the Commission.