Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondunun 2019-cu il üzrə gəlir və xərclərinə dair məlumat
Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondu (ARDNF) bildirir ki, 2019-cu il ərzində ARDNF-nin büdcə gəlirləri 19 030,6 milyon manat, büdcə xərcləri isə 11 588,6 milyon manat təşkil etmişdir.
2019-cu il ərzində ARDNF-nin neft və qaz sazişlərinin həyata keçirilməsi ilə bağlı gəlirləri 15 404,7 milyon manat, o cümlədən mənfəət neftinin və qazın satışından 14 614,7 milyon manat, bonus ödənişləri 766,4 milyon manat, akrhesabı ödənişləri 4,7 milyon manat, tranzit gəlirləri 18,9 milyon manat təşkil etmişdir.
Ötən il ərzində Fondun vəsaitinin idarə olunmasından əldə edilən gəlirlər 3 625,9 milyon manata bərabər olmuşdur ki, bu da ümumi gəlirlərin 19,1%-ni təşkil edir.
Valyuta məzənnələrinin dəyişməsindən yaranan fərq ilə bağlı ARDNF-nin büdcədənkənar gəliri 731,7 milyon manat təşkil etmişdir.
Ötən il ərzində ARDNF-nin 2019-cu il büdcəsinin icrası çərçivəsində 11 364,3 milyon manat vəsait dövlət büdcəsinə transfert edilmişdir. Qaçqın və məcburi köçkün ailələrinin məskunlaşdırılması və sosial-məişət vəziyyətinin yaxşılaşdırılması üzrə tədbirlərin həyata keçirilməsinə 200 milyon manat vəsait ayrılmışdır. 2019-cu il ərzində ARDNF-nin idarə edilməsi ilə bağlı xərcləri 24,3 milyon manat təşkil etmişdir.
2020-ci il yanvarın 1-nə Fondun aktivləri 2019-cu ilin əvvəlinə (38 515,2 milyon ABŞ dolları) nisbətən 12,48% artaraq 43 323,3 milyon ABŞ dollarına bərabər olmuşdur. Aktivlərin artımı ARDNF-nin büdcə gəlirləri, o cümlədən vəsaitlərin idarə edilməsindən əldə edilən gəlirlər hesabına olmuşdur. Müvafiq dövr ərzində ən yüksək gəlirlilik səhm alt portfelində müşahidə olunmaqla investisiya portfelinin hər bir tərkib aktiv növü üzrə müsbət gəlirlilik qeydə alınmışdır. Belə ki, səhm alt portfeli üzrə ötən ilki mənfi gəlirliliyə baxmayaraq (-6,6%) 2019-cu il ərzində müvafiq göstərici 21,5% (özəl səhmlər daxil olmaqla) təşkil etmişdir.

Budget revenues of the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan (SOFAZ) by the end of 2019, reached AZN 19 030.6 million, while budget expenditures amounted to AZN 11 588.6 million.
In 2019, the amount of AZN 15 404.7 million was generated from the implementation of oil and gas agreements, including AZN 14 614.7 million from the sale of profit oil and gas, AZN 766.4 million from bonus payments, AZN 4.7 million of acreage fees and AZN 18.9 million transit payments.
During the last year, SOFAZ’s revenues from asset management totaled AZN 3 625.9 million, which accounted for 19.1% of total revenues.
SOFAZ’s extra-budgetary revenues related to the foreign exchange gains amounted to AZN 731.7 million.
In 2019, the amount transferred to the state budget was equal to AZN 11 364.3 million. The amount allocated to the improvement of the socio-economic conditions of refugees and internally displaced persons constituted AZN 200 million. In addition, SOFAZ’s administrative and operational expenses for the reporting period were AZN 24.3 million.
The assets of SOFAZ as of January 1, 2020, have increased by 12.48% in comparison with the beginning of 2019 (USD 38 515.2 million) and reached USD 43 323.3 million. Increase in the assets was due to SOFAZ’s oil and gas inflows, as well as the management of the assets. Within investment portfolio, each asset class generated positive return with the equity sub-portfolio providing the highest one. Though the equity investments performed negatively (-6.6%) in 2018, the return for 2019 was 21.5% (including private equity).