Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondunun 2020-ci ilin yanvar-mart ayları üzrə gəlir və xərclərinə dair məlumat
16 Apr 2020 18:51:00
Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondunun (ARDNF) 2020-ci ilin yanvar-mart ayları ərzində neft və qaz sazişləri ilə bağlı daxilolmaları 3 772,1 milyon manat təşkil etmişdir. Bu daxilolmaların tərkibində mənfəət neftinin və qazın satışından gəlirlər 2 997,9 milyon manat təşkil etmişdir ki, bu gəlirlər də fyuçers müqaviləsi şərtlərinə uyğun olaraq xam neftin qiymətlərinin büdcədə nəzərdə tutulan qiymətdən daha yüksək olduğu dekabr, yanvar və fevral aylarına aid partiyaların satışlarından formalaşmışdır. Bu aylar üzrə xam neftin ortaçəkili xalis mədaxil qiyməti 59 ABŞ dolları təşkil etmişdir. Eyni zamanda bu dövr ərzində bonus ödənişləri 767,8 milyon manat, tranzit gəlirləri 4,9 milyon manat, akrhesabı ödənişlər 1,5 milyon manat təşkil etmişdir.
Cari ilin yanvar-mart ayları ərzində ARDNF-nin büdcə xərcləri 4 697,8 milyon manat təşkil etmişdir. Bu müddət ərzində xam neftin qiymətlərinin kəskin şəkildə aşağı düşməsinə baxmayaraq, ARDNF tərəfindən makroiqtisadi və fiskal tarazlığın qorunması, icmal və dövlət büdcəsi qarşısında öhdəliklərinin yerinə yetirilməsi ilə bağlı funksiyalarının icrası təmin edilmişdir. Belə ki, ölkənin valyuta bazarında xarici valyutaya artan tələbin qarşılanması məqsədilə 2020-ci ilin yanvar-mart aylarında ümumilikdə 2 771,8 milyon ABŞ dolları məbləğində xarici valyuta satılmış, bunun müqabilində 4 712,1 milyon manat vəsait satın alınmışdır. Qabaqlayıcı valyuta satışları hesabına dövlət büdcəsinə 4 631,0 milyon manat, o cümlədən vaxtından əvvəl 1 793,5 milyon manat vəsait transfer edilmişdir. Eyni zamanda 60,9 milyon manat məcburi köçkün ailələrinin məskunlaşdırılması və sosial-məişət vəziyyətinin yaxşılaşdırılması üzrə tədbirlərin maliyyələşdirilməsinə yönəldilmişdir. Bu müddət ərzində ARDNF-nin idarə edilməsi ilə bağlı xərcləri isə 5,9 milyon manat təşkil etmişdir.
Ötən rüb ərzində ARDNF-nin aktivlərinin yenidən qiymətləndirilməsi ilə bağlı qısamüddətli bazar dəyəri dəyişkənliyindən yaranan mənfi fərq 2 148,6 milyon manat olmuşdur. Valyuta məzənnələrinin dəyişməsindən yaranan fərq isə ARDNF-nin büdcədənkənar xərci kimi 281,1 milyon manat təşkil etmişdir.
Məlum olduğu kimi koronavirus pandemiyası cari ilin ilk rübü ərzində dünya iqtisadiyyatı üçün olduqca ciddi təhdidlər yaratmışdır. Belə ki, bütün dünya ölkələri üzrə tələb/təklifdə olduqca ciddi geriləmələr müşahidə olunur, işsizliyin səviyyəsi artır, nüfuzlu beynəlxalq maliyyə qurumları ilin sonu üçün ümumdünya iqtisadi artımında ciddi yavaşlamanın olacağını proqnozlaşdırırlar. Nəticə etibarilə qeyd edilənlərin təzahürü olaraq beynəlxalq maliyyə bazarlarında, o cümlədən inkişaf etmiş ölkələrin fond birjalarında ciddi dalğalanmalar müşahidə olunur. Bu müddət ərzində dünya səhm indekslərinin dəyərində təxminən 20%-25%-lik enmə müşahidə olunmuşdur ki, vəsaitlərinin aktivlər üzrə bölgüsündə səhm investisiyalarının əhəmiyyətli hissəni təşkil etdiyi bir çox analoji suveren fondlar üçün də bu təqribən mənfi 14%-16%-lik gəlirliliyə səbəb olmuşdur. Bütün bunlar təbii ki, ARDNF-nin investisiya portfelinə də təsirsiz ötüşməmişdir. Daha əvvəl də qeyd etdiyimiz kimi ARDNF-nin investisiya portfelinin 80%-dən çoxunun yüksək likvid və daha az qiymət dəyişkənliyi ilə xarakterizə olunan sabit gəlirli qiymətli kağızlar və qızıldan ibarət olması mümkün təsirləri ciddi şəkildə azaltmağa imkan yaratmışdır.
Beləliklə vaxtından əvvəl transfert ödənişləri, habelə ARDNF-nin investisiyalarının bazar dəyərində qeydə alınan qısamüddətli dəyişkənlik nəzərə alınaraq 2020-ci ilin birinci rübünün sonuna ARDNF-nin aktivləri 41 349,5 milyon ABŞ dollarına bərabər olmuşdur.

The oil and gas revenues of the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan (SOFAZ) amounted to AZN 3 772.1 million during the period of January-March 2020. The inflow of AZN 2 997.9 million from the sale of profit oil and gas was in accordance with the prices of futures contracts in the months of December, January and February when crude oil prices were higher than the budgeted price level for the year 2020. The average net price of crude oil for these months constituted $59. During this period, AZN 767.8 million was generated from bonus payments, AZN 4.9 million from transit revenues and AZN 1.5 million from acreage payments.
On aggregate, SOFAZ’s budget expenditures constituted AZN 4 697.8 million during January-March of the current year. Despite the sharp decline in crude oil prices throughout this period, SOFAZ has ensured the implementation of its functions related to the protection of macroeconomic and fiscal balance, the fulfillment of obligations to the consolidated and state budget. Thus, USD 2 771.8 million of foreign currency was sold in exchange of AZN 4 712.1 million, in order to meet the growing demand for foreign currency in the foreign exchange market through January-March 2020. As a result of these currency sales, the amount of AZN 4 631.0 million was transferred to the state budget, of which AZN 1 793.5 million were transferred ahead of schedule. At the same time, AZN 60.9 million were directed to financing the improvement of social-economic condition of refugees and internally displaced persons. During this period, SOFAZ’s administrative and operational expenses for the reporting period were AZN 5.9 million.
During this quarter, the market value change of SOFAZ assets stemming from the short-term market volatility has declined by AZN 2 148.6 million, while extra-budgetary expenditures related to the foreign exchange movements totaled AZN 281.1 million.
Coronavirus pandemic has created substantial threats to global economy in first quarter of the current year, as all countries experience shocks to both supply and demand, and increase in unemployment. Major international financial institutions forecast severe slowdown in global economy by the end of the year. These factors resulted in large levels of volatility in the global financial markets, while during this period the major equity indices dropped by around 20%-25%. Considering that substantial part of the assets of many similar institutional investors are allocated into equities, the decline in the stock markets resulted in a loss of around 14% to 16% for these type of investors. The turmoil has also affected SOFAZ's investment portfolio. However, as it was mentioned before, more than 80% of SOFAZ's investment portfolio is allocated into highly liquid and less volatile fixed income instruments, and gold, which have substantially reduced the negative effects of financial turbulence.
Consequently, as a result of early budget transfers, as well as the short term volatilities in the market value of SOFAZ's investments, the value of the Fund's assets under management as of the end of the first quarter of 2020 was USD 41 349.5 million.