ARDNF-nin Müşahidə Şurası Fondun 2019-cu ildə fəaliyyətinə dair qərarlar qəbul edib
Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondunun (ARDNF) Müşahidə Şurası ARDNF-nin 2019-cu ildə maliyyə fəaliyyəti haqqında müstəqil auditorun (“PraysvoterhausKupers Audit Azərbaycan” MMC) rəyini nəzərə almaqla, ARDNF-nin 2019-cu ildə fəaliyyəti barədə illik hesabatını məqbul hesab edib.
Eyni zamanda Müşahidə Şurası müstəqil auditorun və ARDNF-nin 2019-cu il büdcəsinin icrası barədə Azərbaycan Respublikası Hesablama Palatasının rəylərinə əsasən, habelə ARDNF-nin 2019-cu il büdcə gəlirlərinin 19 030,6 milyon manat və yaxud 123,2% səviyyəsində, büdcə xərclərinin isə 11 588,6 milyon manat və ya 99,9% səviyyəsində icra edildiyini nəzərə alaraq, Fondun 2019-cu il büdcəsinin icrasının təsdiq olunmaq üçün Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə təqdim edilməsi barədə qərar qəbul edib.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 9 dekabr 2019-cu il tarixli Sərəncamı ilə ARDNF-nin Müşahidə Şurasının 7 nəfərdən ibarət yeni tərkibi təsdiq edilib. ARDNF-nin Müşahidə Şurasına Azərbaycan Respublikasının Baş naziri cənab Əli Əsədov sədrlik edir. Müşahidə Şurasının üzvlərinin sırasına - Azərbaycan Respublikasının Milli Məclis sədrinin müavini Adil Əliyev, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin köməkçisi - Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Administrasiyasının İqtisadi siyasət və sənaye məsələləri şöbəsinin müdiri Natiq Əmirov, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin köməkçisi – Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Administrasiyasının İqtisadi məsələlər və innovativ inkişaf siyasəti şöbəsinin müdiri Şahmar Mövsümov, Azərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov, Azərbaycan Respublikasının Maliyyə naziri Samir Şərifov, Azərbaycan Respublikası Mərkəzi Bankının sədri Elman Rüstəmov daxildir.

The Supervisory Board of SOFAZ made decisions regarding Fund’s activities during 2019
The Supervisory Board of the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan (SOFAZ), has reviewed the Independent Auditor’s (“PricewaterhouseCoopers Audit Azerbaijan” LLC) Opinion on the financial activities of SOFAZ and endorsed the Fund’s annual report for 2019.
After reviewing the Opinion of the Independent Auditor and the Chamber of Accounts of the Republic of Azerbaijan, as well as the execution of SOFAZ’s 2019 budget revenues in the amount of 19 030.6 million manats (123.2%), and expenditures in the amount of 11 588.66 million manats (99.9%), the Supervisory Board made a decision to submit SOFAZ’s 2019 budget execution for the approval by the President of the Republic of Azerbaijan.
The new composition of the Supervisory Board – consisting of seven members – was approved by the Order of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev on 9 December 2019.
Mr Ali Asadov, the Prime Minister of the Republic of Azerbaijan is the Chair of SOFAZ’s Supervisory Board. The board members include Mr Adil Aliyev, the Deputy Speaker of the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan (Parliament); Mr Natig Amirov, the Assistant to the President of the Republic of Azerbaijan – Head of the Department of Economic Policy and Industrial Issues of the Presidential Administration; Mr Shahmar Movsumov, the Assistant to the President of the Republic of Azerbaijan – Head of the Department of Economic Issues and Innovative Development Policy of the Presidential Administration; Mr Mikayil Jabbarov, the Minister of Economy; Mr Samir Sharifov, the Minister of Finance; and Mr Elman Rustamov, the Chairman of the Central Bank.