Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondunun (ARDNF) 2019-cu il üzrə fəaliyyətini, “Praysvoterhauskupers Audit Azərbaycan” şirkəti tərəfindən maliyyə fəaliyyətinin auditinin nəticələrini özündə əks etdirən illik hesabatı hazırlanıb.
ARDNF-nin 2019-cu il üzrə illik hesabatında Fondun idarəetmə və şəffaflıq prinsipləri, ARDNF-nin ölkə iqtisadiyyatındakı rolu, 2019-cu il büdcəsinin icrası, habelə, investisiya strategiyasının mahiyyəti, investisiya portfelinin ümumi vəziyyəti və gəlirliliyi barədə məlumatlar, risklərin idarə edilməsi çərçivəsi, eləcə də Suveren Fondlar üçün Ümumi Qayda və Prinsiplərin (Santyaqo Prinsiplərinin) icrası üzrə qiymətləndirmə və ARDNF-nin konsolidasiya edilmiş maliyyə hesabatları öz əksini tapıb.
2019-cu il eyni zamanda ARDNF-nin yaradılmasının 20 illiyinə təsadüf etmiş və hesabatın dizayn konsepsiyası da məhz bu yubiley tarixinə həsr olunmuşdur. Bu çərçivədə illik hesabata 1999-cu ildə ümummilli lider Heydər Əliyevin qərarı və Prezident İlham Əliyevin təşəbbüsü nəticəsində yaradılmış ARDNF-nin 20 illik tarixində baş verən ən mühüm hadisələr, Fond tərəfindən maliyyələşdirilən və ölkənin sosial-iqtisadi inkişafına xidmət edən layihələr, investisiya fəaliyyəti və investisiya portfelinin inkişaf istiqamətləri və eləcə də 2019-cu il ərzində 20-ci yubiley ili çərçivəsində həyata keçirilən tədbirlərə dair məlumatlar əlavələr şəklində daxil edilib.
Hesabatlarla aşağıdakı linklərdə tanış ola bilərsiniz:
ARDNF-nin 2019-cu il üzrə illik hesabatı: https://oilfund.az/report-and-statistics/get-download-file/7_2019_tam.pdf
Maliyyə fəaliyyətinin auditinin nəticələri:https://oilfund.az/report-and-statistics/get-download-file/8_2019.pdf

SOFAZ published its 2019 Annual Report
The State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan (SOFAZ) published its Annual Report for the year 2019, containing in-depth information on the Fund's activities and Independent Auditor's Report prepared by PricewaterhouseCoopers.
The 2019 Annual Report provides a broad overview of the Fund’s governance and transparency principles, SOFAZ’s role in the national economy and budget execution in 2019. The Report also presents information on the Fund’s investment strategy, an overview of the investment portfolio and overall performance, risk management, as well as self-assessment report on Generally Accepted Principles and Practices (Santiago Principles), and Consolidated Financial Statements.
The design concept of the Annual Report is dedicated to the 20th anniversary of SOFAZ. The Annual Report highlights significant milestones in the 20-year history of SOFAZ, which was established by the National Leader Heydar Aliyev, together with the initiative of President Ilham Aliyev. The Report features socio-economic projects financed by SOFAZ, the Fund’s investment activities and the growth of the investment portfolio over the years. The Report also boasts information on the events organized throughout 2019, in commemoration of SOFAZ’s 20th anniversary.
Reports are available at the links below:
Annual Report for the year 2019: https://oilfund.az/report-and-statistics/get-download-file/7_2019_tam_en.pdf