Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondunun (ARDNF) 2020-ci ilin yanvar-iyun ayları ərzində neft və qaz sazişləri ilə bağlı daxilolmaları 4 914,7 milyon manat təşkil etmişdir. Bu daxilolmaların tərkibində mənfəət nefti və qazın satışından gəlirlər 4 130,1 milyon manata bərabər olmuşdur. Bu aylar üzrə xam neftin ortaçəkili xalis mədaxil qiyməti 38,7 ABŞ dolları təşkil etmişdir. Eyni zamanda bu dövr ərzində bonus ödənişləri 767,8 milyon manat, tranzit gəlirləri 10,6 milyon manat, akrhesabı ödənişlər 6,2 milyon manat təşkil etmişdir.
Cari ilin yanvar-iyun ayları ərzində ARDNF-nin büdcə xərcləri 5 824,8 milyon manat təşkil etmişdir. Bu müddət ərzində xam neftin qiymətlərinin kəskin şəkildə aşağı düşməsinə baxmayaraq, ARDNF tərəfindən makroiqtisadi və fiskal tarazlığın qorunması, icmal və dövlət büdcəsi qarşısında öhdəliklərinin yerinə yetirilməsi ilə bağlı funksiyalarının icrası təmin edilmişdir. Belə ki, ötən müddət ərzində dövlət büdcəsinə 5 675,0 milyon manat, məcburi köçkün ailələrinin məskunlaşdırılması və sosial-məişət vəziyyətinin yaxşılaşdırılması üzrə tədbirlərin maliyyələşdirilməsinə 140,0 milyon manat, “2019-2023-cü illər üçün Azərbaycan Respublikasında ali təhsil sisteminin beynəlxalq rəqabətliliyinin artırılması üzrə Dövlət Proqramı”nın maliyyələşdirilməsinə 77,9 min manat yönəldilmişdir. Qeyd edilən dövr ərzində ARDNF-nin idarə edilməsi ilə bağlı xərcləri 9,7 milyon manat təşkil etmişdir.
2020-ci ilin birinci yarımilliyi ərzində koronavirus pandemiyası fonunda dünya iqtisadiyyatında baş verən proseslər və bu proseslərin maliyyə bazarlarında yaratdığı ciddi dalğalanmalar ARDNF-nin valyuta aktivlərinə təsirsiz ötüşməmişdir. Lakin daha əvvəllər də qeyd edildiyi kimi, ARDNF-nin məqsəd və vəzifələrinə uyğun şəkildə kifayət qədər optimal qurulmuş onun investisiya portfeli yaranmış neqativ mühitdən minimum səviyyədə təsirlənmişdir. Aprel-iyun ayları ərzində isə, xüsusilə inkişaf etmiş ölkələr tərəfindən iqtisadiyyatın dəstəklənməsi istiqamətində həyata keçirilən fiskal və monetar yumşalma tədbirləri, habelə pandemiyadan əziyyət çəkən bir sıra ölkələr tərəfindən virusun daha sürətli yayılmasının qarşısının alınması sahəsində əldə edilən irəliləyişlər fonunda sərt karantin qaydalarının mərhələli şəkildə aradan qaldırılması kimi məqamlar iqtisadi artımla bağlı müsbət meyllərin yaranması üçün ümidverici amillər olmuşdur. Təbii ki, bu tendensiya qlobal maliyyə bazarlarına da sirayət etmiş və bu müddət ərzində qlobal səhm indekslərinin dəyərində 18-20% artım müşahidə olunmuşdur. Bütün qeyd edilənlər nəticə etibarilə ARDNF-nin vəsaitlərinin idarə edilməsindən əldə edilən gəlirlərin səviyyəsində də öz əksini tapmışdır.
Belə ki, cari ilin ikinci rübü (aprel-iyun ayları) ərzində ARDNF-nin aktivlərinin yenidən qiymətləndirilməsi ilə bağlı vəsaitlərin idarə edilməsindən əldə edilən gəlirləri 1 953,8 milyon manat olmuşdur. İkinci rüb ərzində valyuta məzənnələrinin dəyişməsindən yaranan fərq isə ARDNF-nin büdcədənkənar gəliri kimi 1 216,1 milyon manat təşkil etmişdir.
Yekun olaraq, ilk rübün (yanvar-mart ayları) nəticələrinin təsiri ilə, bu ilin yanvar-iyun ayları ərzində ARDNF-nin aktivlərinin yenidən qiymətləndirilməsi ilə bağlı qısamüddətli bazar dəyəri dəyişkənliyindən yaranan mənfi fərq 194,9 milyon manat olmuşdur. Bu dövr ərzində valyuta məzənnələrinin dəyişməsindən yaranan fərq isə ARDNF-nin büdcədənkənar gəliri kimi 935 milyon manat təşkil etmişdir.
Beləliklə, yuxarıda qeyd edilənlər nəzərə alınaraq, 2020-ci ilin ilk rübünün sonuna 41 349,5 milyon ABŞ dollarına bərabər olan ARDNF-nin aktivləri iyun ayının sonuna 1 873,8 milyon ABŞ dolları artaraq 43 223,3 milyon ABŞ dollarına bərabər olmuşdur.

The oil and gas revenues of the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan (SOFAZ) amounted to AZN 4 914.7 million during the period of January-June 2020. AZN 4 130.1 million was received from the implementation of oil and gas agreements. The average net price of crude oil for these months constituted $38.7. During this period, AZN 767.8 million was generated from bonus payments, AZN 10.6 million from transit revenues and AZN 6.2 million from acreage payments.
On aggregate, SOFAZ’s budget expenditures constituted AZN 5 824.8 million during January-June of the current year. Despite the sharp decline in crude oil prices throughout this period, SOFAZ has ensured the implementation of its functions related to the protection of macroeconomic and fiscal balance, the fulfilment of obligations to the consolidated and state budget. Thus, AZN 5 675.0 million were transferred to the state budget, while AZN 140.0 million were directed to financing the improvement of social-economic condition of internally displaced persons and AZN 77.9 thousand were allocated to the “State Program on Raising Competitiveness of Higher Education in Azerbaijan in 2019-2023”. During this period, SOFAZ’s administrative and operational expenses for the reporting period were AZN 9.7 million.
In light of the devastating impact the novel coronavirus is having on the global economy, SOFAZ’s assets have also come under pressure by the on-going fluctuations in the financial markets in the first half of 2020. Nevertheless, as noted earlier, SOFAZ has managed to navigate a safe passage through the unprecedented global pandemic, by ensuring its investment portfolio is optimal and robust to a range of possible scenarios. There was also rising optimism about the global economy in the second quarter of the year – especially in developed countries – as governments took a steady approach in lifting the stringent lockdown restrictions to prevent the virus's resurgence, together with fiscal and monetary easing measures to support the economy. Given the positive tendency in the global financial markets during the second quarter, the major equity indices have surged by 18%-20% during the period. As a result, the Fund’s second quarter performance figures also showed strong gains.
During the second quarter (April-June), revenues from the management of SOFAZ’s assets totalled AZN 1 953.8 million, while extra-budgetary revenues related to the foreign exchange movements amounted to AZN 1 216.1 million.
Considering the results for the first quarter (January-March), the market value change of SOFAZ assets stemming from the short-term market volatility has declined by AZN 194.9 million during January-June of the current year. During this period, extra-budgetary revenues related to the foreign exchange movements totalled AZN 935 million.
Consequently, the value of the Fund's assets under management as of June 30, 2020 increased by USD 1 873.8 million compared to the end of the first quarter of 2020 (USD 41 349.5 million) and stood at USD 43 223.3 million.