Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 31 avqust 2020-ci il tarixli Fərmanı ilə Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondunun (ARDNF) 2020-ci il büdcəsinə dəyişikliklər edilib.
Fərmana uyğun olaraq ARDNF-nin 2020-ci il üçün büdcə gəlirlərini və xərclərini dəqiqləşdirmək məqsədilə Fondun büdcə gəlirləri 12 384 088,2 min manatdan 7 832 893,4 manata qədər azaldılıb və büdcə xərcləri isə 11 589 910,3 min manatdan 12 439 910,3 min manata qədər artırılıb.
Müvafiq olaraq Azərbaycan Respublikasının payına düşən karbohidrogenlərin satışından əldə edilən xalis gəlirlər üzrə gəlir maddəsi 10 563 404,5 min manatdan 6 646 940,7 min manata qədər azaldılıb, karbohidrogen ehtiyatlarının işlənməsi ilə əlaqədar sərmayəçilər tərəfindən müqavilə sahəsindən istifadə üçün ödənilən akrhesabı ödənişlər üzrə gəlir maddəsi 4 692,0 min manatdan 6 752,4 min manata qədər, neftin və qazın Azərbaycan Respublikasının ərazisi ilə ötürülməsindən əldə edilən gəlirlər üzrə maddə 19 380,0 min manatdan 21 080,0 min manata qədər, neft–qaz sazişlərinin imzalanması və icrası ilə bağlı sərmayəçilər tərəfindən ödənilən bonuslar üzrə gəlir maddəsi 765 340,0 min manatdan 767 777,4 min manata qədər artırılıb, eyni zamanda Fondun valyuta aktivlərinin yerləşdirilməsindən və idarə olunmasından əldə edilən vəsaitlərlə bağlı gəlir maddəsi 1 031 271,7 min manatdan 390 342,9 min manata qədər azaldılıb.
Fərmana əsasən ARDNF-nin 2020-ci il üzrə büdcəsinin xərc istiqamətlərində Azərbaycan Respublikasının 2020-ci il dövlət büdcəsinə transfertin yuxarı həddi üzrə xərc maddəsi 11 350 000,0 min manatdan 12 200 000,0 min manata qədər artırılıb.

The budget for 2020 of the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan (SOFAZ) has been amended by the Decree of the President of Azerbaijan dated August 31, 2020.
According to the Decree, in order to specify the budget revenues and expenditures of SOFAZ for the year 2020, the Fund’s budget revenues were reduced from 12 384 088.2 thousand manats to 7 832 893.4 thousand manats, while the budget expenditures were increased from 11 589 910.3 thousand manats to 12 439 910.3 thousand manats.
Accordingly, the income item on net revenues obtained from the sales of hydrocarbons falling into the share of Azerbaijan was decreased to 6 646 940.7 thousand manats (from 10 563 404.5 thousand manats previously), while revenue item on acreage fees paid by investors per land used for the exploitation of hydrocarbon reserves was increased from 4 692.0 thousand manats to 6 752.4 thousand manats. Revenue item on the transit of oil and gas through the territory of the Republic of Azerbaijan was increased to 21 080.0 thousand manats (from 19 380.0 thousand manats previously), and bonus payments made by investors within the framework of signing and executing oil and gas contracts was increased from 765 340.0 thousand manats to 767 777.4 thousand manats. At the same time, revenue item from the management of SOFAZ’s assets was reduced from 1 031 271.7 thousand manats to 390 342.9 thousand manats.
According to the Decree, the expenditure item on the upper limit of the transfer from SOFAZ to the state budget in 2020 was increased from 11 350 000.0 thousand manats to 12 200 000.0 thousand manats.