Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondu (ARDNF) bildirir ki, 2020-ci ilin yanvar-sentyabr ayları ərzində ARDNF-nin büdcə gəlirləri 6 593,1 milyon manat, büdcə xərcləri isə 9 046,3 milyon manat təşkil etmişdir.
2020-ci ilin yanvar-sentyabr ayları ərzində ARDNF-nin neft və qaz sazişlərinin həyata keçirilməsi ilə bağlı gəlirləri 6 235,1 milyon manat, o cümlədən mənfəət neftinin və qazın satışından 5 445,5 milyon manat, bonus ödənişləri 767,8 milyon manat, akrhesabı ödənişləri 6,8 milyon manat, tranzit gəlirləri 15,0 milyon manat təşkil etmişdir.
Hesabat dövrü ərzində Fondun vəsaitinin idarə olunmasından əldə edilən gəlirlər 358,0 milyon manata bərabər olmuşdur.
Valyuta məzənnələrinin dəyişməsindən yaranan fərq ilə bağlı ARDNF-nin büdcədənkənar gəliri 2 394,0 milyon manat təşkil etmişdir.
Cari ilin yanvar-sentyabr ayları ərzində ARDNF-nin 2020-ci il büdcəsinin icrası çərçivəsində 8 852,5 milyon manat vəsait dövlət büdcəsinə transfert edilmişdir. Qaçqın və məcburi köçkün ailələrinin məskunlaşdırılması və sosial-məişət vəziyyətinin yaxşılaşdırılması üzrə tədbirlərin həyata keçirilməsinə 178,5 milyon manat, “2019-2023-cü illər üçün Azərbaycan Respublikasında ali təhsil sisteminin beynəlxalq rəqabətliliyinin artırılması üzrə Dövlət Proqramı”nın maliyyələşdirilməsinə 0, 4 milyon manat yönəldilmişdir. Qeyd edilən dövr ərzində ARDNF-nin idarə edilməsi ilə bağlı xərcləri 14,9 milyon manat təşkil etmişdir.
2020-ci ilin 30 sentyabr tarixinə Fondun aktivləri 2020-ci ilin əvvəlinə (43 323,3 milyon ABŞ dolları) nisbətən 0,08% azalaraq 43 288,6 milyon ABŞ dollarına bərabər olmuşdur. Aktivlərin azalmasına səbəb koronavirus pandemiyasının təsirləri nəticəsində dünya iqtisadiyyatında baş vermiş tənəzzül fonunda neft qiymətlərinin aşağı düşməsi ilə ARDNF-nin büdcə xərclərinin büdcə gəlirlərini üstələməsi olmuşdur.

Budget revenues of the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan (SOFAZ) for the period of January-September, 2020 reached AZN 6 593.1 million, while budget expenditures constituted AZN 9 046.3 million.
Revenue of AZN 6 235.1 million was received from the implementation of oil and gas agreements, including AZN 5 445.5 million from the sale of profit oil and gas, AZN 767.8 million as bonus payments, AZN 6.8 million as acreage fee and AZN 15.0 million as transit payments.
The revenues from managing SOFAZ’s assets for January-September 2020 amounted to AZN 358.0 million.
SOFAZ’s extra-budgetary revenues related to the foreign exchange movements amounted to AZN 2 394.0 million.
As per 2020 budget of the Fund, AZN 8 852.5 million were transferred to the state budget. During this period, AZN 178.5 million were directed to financing the improvement of social-economic condition of refugees and internally displaced persons and AZN 0.4 million were allocated to the “State Program on Raising Competitiveness of Higher Education in Azerbaijan in 2019-2023”. SOFAZ’s administrative and operational expenses for the reporting period totaled AZN 14.9 million.
The COVID-19 pandemic has triggered an unprecedented collapse in oil demand in the context of economic contraction, and a crash in oil prices. The SOFAZ`s budget spending exceeded its revenues to support fiscal balance of the country, leading to a decrease in its investment assets. As of 30 September, 2020, the value of SOFAZ`s assets under management amounted to USD 43 288.6 million, decreasing by 0.08% compared to the start of the year (USD 43 323.3 million).