Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondu (ARDNF) bildirir ki, Seul şəhərinin mərkəzi-biznes ərazisində yerləşən 25 mərtəbəli, ofis tipli Payn Avenyu A Qülləsi 521,5 milyard Koreya vonu müqabilində binanın əsas icarəçisi olan “Shinhan Card” şirkətinə satılmışdır.
2011-ci ildə tikintisi başa çatmış həmin daşınmaz əmlakda icarəyə verilmə həcmləri üzrə müvafiq göstəricilər yuxarı olmuş və alınma tarixindən ARDNF sözügedən investisiyadan sabit icarə gəlirləri əldə etmişdir. ARDNF qeyd edilən daşınmaz əmlakı 2014-cü ilin mart ayında 470 milyard Koreya vonu ödəməklə satın almışdır. Daşınmaz əmlakdan icarə üzrə gəlirlilik 31,4%, qiymət artımından gəlirlilik 4,8% olmaqla ümumi gəlirlilik 36,2% olmuşdur.
Əmlakın satışı ilə əlaqədar olaraq ARDNF-nin İcraçı direktoru İsrafil Məmmədov qeyd etmişdir ki: “Müasir standartlara cavab verən və əlverişli şərtlərlə əldə edilən Payn Avenyu A Qülləsi bizim üçün daşınmaz əmlak bazarındakı inkişaf perspektivlərindən yararlanmaq istiqamətində mühüm fürsət idi. Binanın uğurlu satışı bu strategiyanın doğruluğunu sübut etmiş oldu və müvafiq risk səviyyəsinə uyğun yüksək gəlirlilik əldə edildi. Bununla yanaşı, Payn Avenyu A Qülləsinin satışı COVID-19 pandemiyası ilə əlaqədar yaranmış çətin vəziyyətə baxmayaraq, daşınmaz əmlak bazarının nə qədər dayanıqlı olmasını nümayiş etdirir. Bu aktivin satışı eyni zamanda ARDNF-nin əsasən daşınmaz əmlaka investisiya qoyan pay fondlarına yatırımlara söykənən yeni strategiyası ilə uyğunluq təşkil edir.”

The State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan (SOFAZ) is pleased to announce the sale of Pine Avenue Tower A, a 25-storey office building located in Seoul’s CBD submarket, for KRW 521.5 billion to Shinhan Card, the major tenant at the building.
Completed in 2011, the building maintained high occupancy levels and provided SOFAZ with a stable income stream. SOFAZ purchased the asset in March 2014 for KRW 470 billion. The total return from the sale was 36.2% (Income return 31.4%, capital return 4.8%).
Israfil Mammadov, the executive director of SOFAZ, said, “Pine Avenue Tower A was a great opportunity for us to acquire a Class-A building at an attractive basis and to capitalize on the tremendous momentum in the property market. Its successful disposition has validated this strategy and delivered strong risk-adjusted returns.
Further, this sale demonstrates the resilient fundamentals of the real estate market, despite the challenging circumstances due to COVID-19. This direct asset sale is in line with our revised portfolio strategy that focuses on indirect real estate investments.”