Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondu (ARDNF) bildirir ki, 2020-ci il ərzində ARDNF-nin büdcə gəlirləri 9 360,8 milyon manat, büdcə xərcləri isə 12 425,3 milyon manat təşkil etmişdir.
2020-ci il ərzində ARDNF-nin neft və qaz sazişlərinin həyata keçirilməsi ilə bağlı gəlirləri 7 382,2 milyon manat, o cümlədən mənfəət neftinin və qazın satışından 6 587,3 milyon manat, bonus ödənişləri 767,8 milyon manat, akrhesabı ödənişləri 6,7 milyon manat, tranzit gəlirləri 20,4 milyon manat təşkil etmişdir.
Ötən il ərzində Fondun vəsaitinin idarə olunmasından əldə edilən gəlirlər 1 978,6 milyon manata bərabər olmuşdur ki, bu da ümumi gəlirlərin 21,1%-ni təşkil edir.
Valyuta məzənnələrinin dəyişməsindən yaranan fərq ilə bağlı ARDNF-nin büdcədənkənar gəliri 3 473,9 milyon manat təşkil etmişdir.
Ötən il ərzində ARDNF-nin 2020-ci il büdcəsinin icrası çərçivəsində 12 200,0 milyon manat vəsait dövlət büdcəsinə transfert edilmişdir. Qaçqın və məcburi köçkün ailələrinin məskunlaşdırılması və sosial-məişət vəziyyətinin yaxşılaşdırılması üzrə tədbirlərin həyata keçirilməsinə 200,0 milyon manat, “2019-2023-cü illər üçün Azərbaycan Respublikasında ali təhsil sisteminin beynəlxalq rəqabətliliyinin artırılması üzrə Dövlət Proqramı”nın maliyyələşdirilməsinə 4,1 milyon manat yönəldilmişdir. 2020-ci il ərzində ARDNF-nin idarə edilməsi ilə bağlı xərcləri 21,2 milyon manat təşkil etmişdir.
2021-ci il yanvarın 1-ə Fondun aktivləri 2020-ci ilin əvvəlinə (43 323,3 milyon ABŞ dolları) nisbətən 0,56% artaraq 43 564,3 milyon ABŞ dollarına bərabər olmuşdur. Koronavirus pandemiyasının təsirləri nəticəsində dünya iqtisadiyyatında baş vermiş tənəzzül fonunda neft qiymətlərinin aşağı düşməsi ilə ARDNF-nin büdcə xərclərinin büdcə gəlirlərini üstələməsinə baxmayaraq vəsaitlərin idarə edilməsindən əldə edilən və büdcədənkənar gəlirlər hesabına ARDNF-nin aktivlərinin həcmində artım baş vermişdir. Qeyd edək ki, sözügedən dövr ərzində büdcədənkənar və idarəetmə gəlirlərinin həcmi ümumilikdə 3,2 milyard ABŞ dolları təşkil etmişdir.

SOFAZ revenue and expenditure Statement for January-December 2020
Budget revenues of the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan (SOFAZ) for the period of January-December, 2020 reached AZN 9 360.8 million, while budget expenditures constituted AZN 12 425.3 million.
Revenue of AZN 7 382.2 million was received from the implementation of oil and gas agreements, including AZN 6 587.3 million from the sale of profit oil and gas, AZN 767.8 million as bonus payments, AZN 6.7 million as acreage fee and AZN 20.4 million as transit payments.
The revenues from managing SOFAZ’s assets for January-December 2020 amounted to AZN 1 978.6 million, which accounted for 21.1% of total revenues.
SOFAZ’s extra-budgetary revenues related to the foreign exchange movements amounted to AZN 3 473.9 million.
As per 2020 budget of the Fund, AZN 12 200.0 million were transferred to the state budget. During this period, AZN 200.0 million were directed to financing the improvement of social-economic condition of refugees and internally displaced persons and AZN 4.1 million were allocated to the “State Program on Raising Competitiveness of Higher Education in Azerbaijan in 2019-2023”. SOFAZ’s administrative and operational expenses for the reporting period totaled AZN 21.2 million.
As of 01 January, 2021, the value of SOFAZ`s assets under management amounted to USD 43 564.3 million, increasing by 0.56% compared to the start of the year (USD 43 323.3 million). The COVID-19 pandemic has triggered an unprecedented collapse in oil demand in the context of economic contraction, and a crash in oil prices. Although SOFAZ`s budget spending exceeded its revenues to support fiscal balance of the country, revenues from managing SOFAZ’s assets and extra-budgetary revenues played significant role on the increase of SOFAZ’s AuM. During the period, the total amount of extra-budgetary revenues and revenues from managing SOFAZ’s assets equaled to USD 3.2 billion.