ARDNF-nin 2021-ci ilin yanvar-mart ayları üzrə gəlir və xərclərinə dair məlumat
Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondu (ARDNF) bildirir ki, 2021-ci ilin yanvar-mart ayları ərzində ARDNF-nin büdcə gəlirləri 3 182,1 milyon manat, büdcə xərcləri isə 2 519,9 milyon manat təşkil etmişdir.
2021-ci ilin yanvar-mart ayları ərzində ARDNF-nin neft və qaz sazişlərinin həyata keçirilməsi ilə bağlı gəlirləri 2 468,1 milyon manat, o cümlədən mənfəət neftinin və qazın satışından 1 696,6 milyon manat, bonus ödənişləri 765,9 milyon manat, tranzit gəlirləri 5,6 milyon manat təşkil etmişdir.
Ötən rüb ərzində Fondun vəsaitinin idarə olunmasından əldə edilən gəlirlər 714,0 milyon manata bərabər olmuşdur ki, bu da ümumi gəlirlərin 22,44%-ni təşkil edir.
Cari ilin yanvar-mart ayları ərzində ARDNF-nin 2021-ci il büdcəsinin icrası çərçivəsində 2 513,7 milyon manat vəsait dövlət büdcəsinə transfert edilmişdir, “2019-2023-cü illər üçün Azərbaycan Respublikasında ali təhsil sisteminin beynəlxalq rəqabətliliyinin artırılması üzrə Dövlət Proqramı”nın maliyyələşdirilməsinə 0,7 milyon manat vəsait yönəldilmişdir. 2021-ci ilin ilk rübü ərzində ARDNF-nin idarə edilməsi ilə bağlı xərcləri 5,5 milyon manat təşkil etmişdir.
Valyuta məzənnələrinin dəyişməsindən yaranan fərq ilə bağlı ARDNF-nin büdcədənkənar xərci 2 027,5 milyon manat təşkil etmişdir.
2021-ci il aprelin 1-ə Fondun aktivləri 2021-ci ilin əvvəlinə (43 564,3 milyon ABŞ dolları) nisbətən 1,84% azalaraq 42 761,3 milyon ABŞ dollarına bərabər olmuşdur. Büdcə gəlirlərinin büdcə xərclərini üstələməsinə baxmayaraq aktivlərin həcminin azalmasına səbəb qızılın qiymətinin düşməsi və investisiya portfelinin tərkibində yer alan əsas valyutaların məzənnələrinin ABŞ dollarına qarşı zəifləməsi olmuşdur.

Budget revenues of the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan (SOFAZ) for the period of January-March, 2021 reached AZN 3 182.1 million, while budget expenditures constituted AZN 2 519.9 million.
Revenue of AZN 2 468.1 million was received from the implementation of oil and gas agreements, including AZN 1 696.6 million from the sale of profit oil and gas, AZN 765.9 million as bonus payments and AZN 5.6 million as transit payments.
The revenues from managing SOFAZ’s assets for January-March 2021 amounted to AZN 714.0 million, which accounted for 22.44% of total revenues.
As per 2021 budget of the Fund, AZN 2 513.7 million were transferred to the state budget and AZN 0.7 million were allocated to the “State Program on Raising Competitiveness of Higher Education in Azerbaijan in 2019-2023” during January-March, 2021. SOFAZ’s administrative and operational expenses for the reporting period totaled AZN 5.5 million.
SOFAZ’s extra-budgetary expenditures related to the foreign exchange movements amounted to AZN 2 027.5 million.
As of 01 April, 2021, the value of SOFAZ`s assets under management amounted to USD 42 761.3 million, decreasing by 1.84% compared to the start of the year (USD 43 564.3 million). Even though the budget revenues exceeded the budget expenses, a decrease in gold price and depreciation of major portfolio currencies against the US dollar resulted in the decline of SOFAZ’s assets.