Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 23 dekabr 2021-ci il tarixli Fərmanı ilə Dövlət Neft Fondunun 2022-ci il üçün büdcəsi təsdiq edildi. Neft Fondunun təsdiq olunmuş büdcəsinə uyğun olaraq Dövlət Neft Fondunun 2022-ci il büdcəsinin gəlirləri 10 589 701,9 min manat, xərcləri isə 12 789 674,6 min manat məbləğində təşkil etməsi nəzərdə tutulur.
Dövlət Neft Fondunun 2022-ci il büdcəsinin gəlirlərinin aşağıdakı daxilolmalar hesabına formalaşması nəzərdə tutulur:
Sıra №-si | Gəlir mənbələri | Gəlirlərin məbləği (min manat) |
2.1. | Azərbaycan Respublikasının payına düşən karbohidrogenlərin satışından əldə edilən xalis gəlir (karbohidrogenlərin nəqli üzrə məsrəflər, bank, gömrük rəsmiləşdirilməsi, müstəqil nəzarət (sörveyer), marketinq və sığorta xərcləri çıxılmaq şərtilə, habelə Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkətinin sərmayəçisi, payçısı və ya tərəfdaşı olduğu layihələrdə onun sərmayəsinə və ya iştirak payına düşən gəlirlər istisna olmaqla) | 8 578 995,4 |
2.2. | Karbohidrogen ehtiyatlarının işlənməsi ilə əlaqədar müqavilə sahəsindən istifadə üçün sərmayəçilərin akrhesabı ödənişləri | 5 283,6 |
2.3. | Neftin və qazın Azərbaycan Respublikasının ərazisi ilə ötürülməsindən əldə edilən gəlir | 23 290,0 |
2.4. | Dövlət Neft Fondunun valyuta aktivlərinin yerləşdirilməsindən və idarə olunmasından əldə edilən gəlir | 1 216 792,9 |
2.5. | Neft-qaz sazişlərinin imzalanması və ya icrası ilə bağlı sərmayəçilər tərəfindən ödənilən bonuslar | 765 340,0 |
Cəmi | 10 589 701,9 |
Dövlət Neft Fondunun 2022-ci il büdcəsinin xərcləri aşağıdakı məqsədlərə yönəldilir:
Sıra №-si | Xərc istiqamətləri | Xərclərin məbləği (min manat) |
3.1. | Azərbaycan Respublikasının 2022-ci il dövlət büdcəsinə transfertin yuxarı həddi | 12 710 000,0 |
3.2. | “2019-2023-cü illər üçün Azərbaycan Respublikasında ali təhsil sisteminin beynəlxalq rəqabətliliyinin artırılması üzrə Dövlət Proqramı”nın maliyyələşdirilməsi | 27 836,0 |
3.3. | “Azərbaycan gənclərinin nüfuzlu xarici ali təhsil müəssisələrində təhsil imkanlarının genişləndirilməsi haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2021-ci il 30 sentyabr tarixli 2931 nömrəli Sərəncamında nəzərdə tutulan Dövlət Proqramının maliyyələşdirilməsi | 17 850,0 |
3.4. | Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondunun idarə edilməsi ilə bağlı xərclər | 33 988,6 |
Cəmi | 12 789 674,6 |
Neft Fondunun büdcəsinin təsdiq edilməsi Fondun Əsasnaməsi və büdcəsinin tərtibi və icrası Qaydaları ilə nəzərdə tutulmuş prosedura uyğun olaraq həyata keçirilmişdir.

SOFAZ 2022 budget approved
Ilham Aliyev, the President of the Republic of Azerbaijan signed on December 23, 2021 the Decree approving the budget of the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan for the year 2022, including 10 589 701.9 thousand manats in revenues and 12 789 674.6 thousand manats in expenditures.
The revenues in the budget of the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan for the year 2022 are generated from the following inflows:
Revenue sources
Amount (in thousand manats)
2.1.
Net income obtained from the sales of hydrocarbons falling into the share of Azerbaijan (excluding expenditures on transportation, customs clearance and banking services, independent surveyor services, marketing and insurance costs, as well as the shareholder incomes received by SOCAR in the capacity of investor, shareholder or partner in different projects it is a party to)
8 578 995.4
2.2.
Acreage fees paid by investors per land used for the exploitation of hydrocarbon reserve
5 283.6
2.3.
Revenues from the transit of oil and gas through the territory of the Republic of Azerbaijan
23 290.0
2.4.
Revenues obtained from the management of SOFAZ’s assets
1 216 792.9
2.5.
Bonus payments made by investors within the framework of signing or executing oil and gas contracts
765 340.0
Total revenues
10 589 701.9
Budget expenditures of the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan for the year 2022 are assigned to the following purposes:
Expenditure items
3.1.
Upper bound of transfers to 2021 State Budget of the Republic of Azerbaijan
12 710 000.0
3.2.
Financing of "The State Program for increasing international competitiveness of the higher education system of the Republic of Azerbaijan in 2019-2023"
27 836.0
3.3.
Financing the State Program envisaged by the Order of the President of the Republic of Azerbaijan No. 2931 dated September 30, 2021 “On expanding the educational opportunities of Azerbaijani youth in reputable foreign higher education institutions”