Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondu (ARDNF) bildirir ki, 2022-ci ilin yanvar-mart ayları ərzində ARDNF-nin büdcə gəlirləri 2 955,9 milyon manat, büdcə xərcləri isə 2 764,5 milyon manat təşkil etmişdir.
2022-ci ilin yanvar-mart ayları ərzində ARDNF-nin neft və qaz sazişlərinin həyata keçirilməsi ilə bağlı gəlirləri 4 616,7 milyon manat, o cümlədən mənfəət neftinin və qazın satışından 3 845,6 milyon manat, bonus ödənişləri 765,3 milyon manat, tranzit gəlirləri 5,8 milyon manat təşkil etmişdir. Beləliklə, qeyd edilən dövrdə ARDNF – nin 2022-ci il büdcəsinin Azərbaycan Respublikasının payına düşən karbohidrogenlərin satışından əldə edilən xalis gəlirlər maddəsi üzrə daxilolmalar illik proqnoza nisbətən təqribən 45% səviyyəsində icra edilmişdir.
Ötən rüb ərzində ARDNF-nin aktivlərinin yenidən qiymətləndirilməsi ilə bağlı qısamüddətli bazar dəyəri dəyişkənliyindən yaranan mənfi fərq 1 660,8 milyon manat olmuşdur. Valyuta məzənnələrinin dəyişməsindən yaranan büdcədənkənar gəlir 214,3 milyon manat təşkil etmişdir.
Hesabat dövrü ərzində ARDNF-nin 2022-ci il büdcəsinin icrası çərçivəsində 2 757,0 milyon manat vəsait dövlət büdcəsinə transfert edilmişdir. “2019-2023-cü illər üçün Azərbaycan Respublikasında ali təhsil sisteminin beynəlxalq rəqabətliliyinin artırılması üzrə Dövlət Proqramı”nın maliyyələşdirilməsinə 2,2 milyon manat yönəldilmişdir.
2022-ci ilin yanvar-mart ayları ərzində ARDNF-nin idarə edilməsi ilə bağlı xərcləri 5,3 milyon manat təşkil etmişdir.
2022-ci il martın 31-ə ARDNF-nin aktivləri 2022-ci ilin əvvəlinə (45 025,1 milyon ABŞ dolları) nisbətən 0,53 % artaraq 45 264,0 milyon ABŞ dolları təşkil etmişdir.
Cari ilin ilk rübündəki qlobal makro-iqtisadi və geo-siyasi vəziyyət maliyyə bazarlarında dalğalanmaları şərtləndirmişdir. Belə ki, dünyanın aparıcı iqtisadiyyatlarında yavaşlama təhdidlərinin qabarıqlaşması, son onilliklərin ən yüksək qlobal inflyasiyası və bunun fonunda aparılan monetar siyasətlərin nəticələri barədə tərəddüdlər eləcə də, post pandemiya və geo-siyasi hadisələrin tələb/təklif zəncirinə yaratdığı əlavə təzyiqlər maliyyə bazarlarının başlıca qeyri-müəyyənliklərindəndir. Maliyyə bazarlarında müşahidə edilən hazırki qeyri - ənənəvi vəziyyət nəticə etibarilə həm qlobal istiqraz bazarları, həm də səhm indekslərində müvafiq enmələrə səbəb olmuşdur ki, bu da ARDNF – nin investisiya portfelinə təsirsiz ötüşməmişdir.
Bununla yanaşı qeyd etmək lazımdır ki, yüksələn enerji qiymətləri neft və qaz satışlarından əldə olunan gəlirlərdə artım ilə nəticələnmişdir ki, bu da öz növbəsində aktivlərin həcminin yüksəlməsinin başlıca səbəbi olmuşdur.

For the period of January to March of the 2022, SOFAZ reported budget income and expenses, totaling 2 955.9 mln and 2 764.5 mln AZN, respectively.
During the first quarter of the current year, the fund generated 4 616.7 mln AZN from the implementation of the oil and gas contracts, including 3 845.6 mln AZN from the sales of profit oil and gas, 765.3 mln AZN from the collection of bonuses, and another 5.8 mln AZN from transit payments. Hence, approximately 45 percent of the projected revenues for 2022 under the budget clause “Net inflow from the sales of Azerbaijan’s share of hydrocarbon resources” have been realized.
The fund has also recorded a revaluation loss in the amount of 1 660.8 mln AZN, owing to the recent short-term volatility observed in market prices in the past quarter. The aggregate impact of movements in foreign exchange markets have been favorable, resulting in an extra-budgetary gain of 214.3 mln AZN in the same period.
In the current reporting period, 2 757.0 mln AZN has been transferred to the state budget, as per the fund’s approved budget for 2022. An additional 2.2 mln AZN has been directed towards funding “State program - covering the period of 2019-2023- for increasing the compatibility of the education system in Azerbaijan with international standards”.
Operating expenses covering the January-March 2022 were 5.3 mln AZN.
The fund’s asset under management stood at 45 264.0 mln USD at the end of the first quarter, an increase of around 0.53% compared to the figure of 42 025.1 mln USD at the start of the year.
The unprecedented turn of events in the first quarter of 2022 on both macro-economic and geo-political fronts have resulted in volatility spikes that have gripped financial markets. The threat of an accelerating slowdown in many leading world economies, the hottest inflation figures of the last four decades, and mounting doubts at central banks’ ability to effectively curb inflation without tipping their economies into downturn as well as the supply/demand complications exacerbated by the post-pandemic and geo-political events are at the forefront of uncertainties shaking up the investor sentiment. The unparalleled nature of the events has rattled investors, exacting a heavy toll on both bond and equity markets and putting downward pressure on major fixed income and equity indices, a mix of factors that also impacted SOFAZ’s investment portfolio in the first quarter of the year.
On the other hand, rising energy prices translated into an uptick in the oil and gas revenues, which in turn acted as the main driver of the increase in the fund’s asset under management.