10 iyun tarixində Azərbaycan Respublikasının Baş naziri, ARDNF-in Müşahidə Şurasının sədri Əli Əsədovun sədrliyi ilə keçirilən iclasın gündəliyində Dövlət Neft Fondunun 2021-ci ildə fəaliyyəti haqqında illik hesabatı, maliyyə fəaliyyətinin auditinin nəticələri, Fondun 2021-ci il büdcəsinin icrası və digər məsələlər müzakirə edilib.
Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondunun 2021-ci ildə fəaliyyəti haqqında illik hesabatın, auditin nəticələrinin və 2021-ci il üçün büdcəsinin icrasının Azərbaycan Respublikası Prezidentinə təqdim olunması barədə müvafiq qərarlar qəbul olunub.

A meeting of the Supervisory Board of the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan (SOFAZ), chaired by Prime Minister and Chairman of the Supervisory Board of SOFAZ Ali Asadov, was convened on June 10th. The meeting extensively discussed the annual report on the activities of the State Oil Fund in 2021, the results of the financial audit, the implementation of the Fund's 2021 budget, and other pertinent issues.
Following thorough deliberations and considering the opinions and suggestions presented by the members of the Supervisory Board, a decision was made to submit the annual report on the activities of the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan in 2021, along with the results of the audit and the implementation status of the 2021 budget, to the President of the Republic of Azerbaijan.