Suveren Sərvət Fondları "Dəyişiklik naminə sərvətin səfərbər edilməsi" yollarını müzakirə etmək üçün bir araya gəliblər
17 Nov 2022 16:50:00
Suveren Fondların Beynəlxalq Forumu (SFBF) Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondunun (ARDNF) təşkilatçılığı ilə Bakıda 14-cü illik iclasını keçirir.
SFBF-nin illik iclası investorları maraqlandıran əsas qlobal məsələləri müzakirə etmək üçün Forum üzvlərini və maliyyə liderlərini bir araya gətirib. SFBF-nin illik iclası, adətən, üzv ölkələr arasında növbə ilə keçirilir. Bu il COVID-19 pandemiyası səbəbindən 3 illik fasilədən sonra - 2019-cu ildə Cuno şəhərində Alyaska Daimi Fondu Korporasiyası tərəfindən təşkil olunmuş iclasdan bəri Forum ilk dəfə üzvlərini bir araya gətitib. Həmçinin məlum olub ki, 2023-cü ildə baş tutacaq illik iclas İspaniyanın Madrid şəhərində COFIDES qurumu tərəfindən təşkil olunacaqdır. Beləki, SFBF üzvləri 2024-cü ildə baş tutacaq illik iclasa Oman İnvestisiya Təşkilatının Maskatda ev sahibliyi etməsinə səs veriblər.
Sonuncu illik iclasdan bəri SFBF-yə beş tam üzv qoşulub: İspaniyanın COFIDES qurumu, Fonds Gabonais d’Investissements Stratégiques, Əbu-Dabinin Mubadala İnvestisiya Şirkəti, İndoneziya İnvestisiya Orqanı (INA) və Misir Suveren Fondu. Bundan əlavə, yeni altı müxbir üzv qəbul olunub: Ermənistanın Milli Mənafelər Fondu, Efiopiya İnvestisiya Holdinqləri, Fonds Souverain de Djibouti, Malta Dövlət İnvestisiyaları, Mavritaniya İnvestisiya Korporasiyası və Qayana Milli Resurs Fondu.
"Dəyişiklik naminə sərvətin səfərbər edilməsi" adı altında baş tutan builki iclas üzv Fondlara investisiya sahəsində ən vacib məsələləri müzakirə etmək üçün unikal imkan yaradır. Müzakirə olunan mövzulara inflyasiyanın artması, deqlobalizasiya, ekoloji, sosial və idarəçilik məsələləri, o cümlədən investisiya prosesi və maliyyə rəqəmsallaşdırılması daxildir.
Tədbir çərçivəsində dünyanın ən böyük suveren fondlarının bir çoxunun liderləri ARDNF və SFBF-nin əsas özəl sektor tərəfdaşlarının, eləcə də Beynəlxalq Valyuta Fondu və Dünya Bankının nümayəndələri ilə bir araya gəlirlər.
ARDNF-nin baş direktoru İsrafil Məmmədov : “2009-cu ildə SFBF-nin ilk illik iclasının təşkilatçısı kimi,14-cü illik toplantıya da Bakıda ev sahibliyi etməkdən məmnunluq duyuruq. Son 13 il ərzində ARDNF-nin Azərbaycanın dinamik və inkişaf edən iqtisadiyyatını dəstəkləyən qlobal, multiaktiv investora çevrilməsi yolunda böyük irəliləyiş əldə olunub.
Uzunmüddətli investorlar və SFBF-nin üzv qurumları olaraq, biz beynəlxalq bazarlarda sabitliyin və rifahın qorunması, habelə ölkə iqtisadiyyatlarının dəstəklənməsi və inkişaf etdirilməsi baxımından öz töhfəmizi verməyə daima hazırıq.”
SFBF-nin sədri Obaid Amran deyib: "COVID-19 pandemiyası zamanı fiziki olaraq eyni məkanda ola bilməsək də, SFBF üzvlərimizin ortaq maraq doğuran məsələlər üzrə bilik mübadiləsi aparması və əməkdaşlıq etməsində mühüm rol oynayıb. Köhnə dostluq əlaqələrini bərpa qlobal şəbəkəsidir. SFBF Santiaqo prinsiplərini rəhbər tutur. Bunlar ümumi olaraq və SFBF üzvləri etmək və 11 yeni üzvümüzlə yeni əlaqələr qurmaq məqsədilə üç il ərzində ilk dəfə Bakıda üzvlərimizlə bir araya gəlmək çox xoş oldu."
Suveren Fondların Beynəlxalq Forumu haqqında
Suveren Fondların Beynəlxalq Forumu 2009-cu ildə üzvlər arasında əməkdaşlıq və dialoqu gücləndirmək, suveren sərvət fondlarının fəaliyyəti barədə daha geniş təsəvvür yaratmaq, o cümlədən suveren sərvət fondlarının ən qabaqcıl təcrübələri və idarəçiliyinin standartını yüksəltmək məqsədilə yaradılmış suveren sərvət fondlarının arasında könüllü şəkildə qəbul edilmiş 24 prinsip və təcrübədən ibarətdir. Bu prinsiplər şəffaflıq, yaxşı idarəçilik, hesabatlılıq və ağıllı investisiya təcrübələri dəstəkləyir.
Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondu haqqında
Ölkədə makroiqtisadi sabitliyin qorunmasını, neft və qazdan əldə edilən gəlirlərin toplanmasını, səmərəli idarə edilməsini və gələcək nəsillər üçün saxlanmasını təmin etmək məqsədilə 1999-cu ildə Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondunun ( ARDNF ) əsası qoyulmuşdur. 2022-ci ilin üçüncü rübü üzrə ARDNF-nin idarə olunan aktivlərinin dəyəri 45,4 milyard ABŞ dolları təşkil etmişdir. Media sorğularla bağlı: pr@oilfund.az

The International Forum of Sovereign Wealth Funds (IFSWF) is today holding its 14th annual meeting in Baku, hosted by the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan (SOFAZ).
The IFSWF annual meeting brings members and financial leaders together to discuss the key global issues affecting investors. The IFSWF annual meeting usually rotates between member countries. However, this year is the first time we have been able to meet in person since the 2019 meeting hosted by the Alaska Permanent Fund Corporation in Juneau due to the COVID-19 pandemic. COFIDES will host the 2023 annual meeting in Madrid, Spain. This year, IFSWF members voted for Oman Investment Authority to host the 2024 annual meeting in Muscat.
Since our last annual meeting, the IFSWF has welcomed five full members: COFIDES of Spain, the Fonds Gabonais d’Investissements Stratégiques, Abu Dhabi’s Mubadala Investment Company, the Indonesian Investment Authority (INA) and the Sovereign Fund of Egypt. In addition, we have admitted six new associate members: the Armenian National Interests Fund, Ethiopian Investment Holdings, the Fonds Souverain de Djibouti, Malta Government Investments, the Mauritius Investment Corporation, and the Natural Resource Fund of Guyana.
Entitled Mobilising Capital for Change, this year’s meeting provides a unique opportunity for our members to discuss the most significant issues of the current investment landscape. Topics addressed included rising inflation, deglobalisation, environmental, social and governance (ESG) issues, and the digitisation of the investment process and financial landscape.
Leaders of most of the world's largest sovereign wealth funds are joined by representatives of key private-sector partners of IFSWF and SOFAZ and representatives from the International Monetary Fund and the World Bank.
Israfil Mammadov, CEO of SOFAZ, said: “As the host of the inaugural IFSWF annual meeting in 2009, we are pleased to organise the 14th annual meeting in Baku. Over the past 13 years, SOFAZ have made great progress to becoming a global, multi-asset class investor supporting the dynamic and growing economy of Azerbaijan.
As long-term investors, and as member institutions of IFSWF, we stand ready and look forward to continuing our efforts in terms of playing our part in safeguarding the stability and prosperity of international markets, as well as supporting and developing our domestic economies.”
Obaid Amrane, Chair of IFSWF, said:“During the COVID-19 pandemic, the IFSWF played a significant role in helping our members exchange knowledge and collaborate on matters of shared interest even when we could not physically share a space. It has been a pleasure to bring our members together in Baku for the first time in three years to renew old friendships and make new connections with our 11 new members.”
About the International Forum of Sovereign Wealth Funds
The International Forum of Sovereign Wealth Funds (IFSWF) is a global network of sovereign wealth funds (SWFs) established in 2009 to enhance collaboration and dialogue between members, to promote a deeper understanding of SWF activity and to raise the standard for SWF best practice and governance. The Santiago Principles are central to the IFSWF. They consist of 24 generally accepted principles and practices voluntarily adopted by IFSWF members. The Principles endorse transparency, good governance, accountability and prudent investment practices.
About the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan
State Oil Fund of Azerbaijan Republic (SOFAZ) was established in 1999 with the purpose of preserving macroeconomic stability and accumulating and efficiently managing oil revenues via transforming depletable hydrocarbon reserves into financial assets generating perpetual income for current and future generations. SOFAZ AuM was USD 45.4 bln. at end of Q3 2022.