Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondu (ARDNF) bildirir ki, 2023-cü il martın 31-ə ARDNF-nin aktivləri 2023-cü ilin əvvəlinə (49 033,6 milyon ABŞ dolları) nisbətən 9.0% artaraq 53 437,6 milyon ABŞ dolları təşkil etmişdir.
2023-cü ilin yanvar-mart ayları ərzində ARDNF-nin büdcə gəlirləri 7 643,3 milyon manat, büdcə xərcləri isə 1 584,3 milyon manat təşkil etmişdir.
2023-cü ilin yanvar-mart ayları ərzində ARDNF-nin neft və qaz sazişlərinin həyata keçirilməsi ilə bağlı gəlirləri 5 596,0 milyon manat, o cümlədən mənfəət neftinin və qazın satışından 4 829,9 milyon manat, bonus ödənişləri 765,3 milyon manat, tranzit gəlirləri 0,8 milyon manat təşkil etmişdir.
Fondun vəsaitlərinin idarə olunmasından əldə edilən gəlirlər 2 047,3 milyon manat təşkil edir.
Valyuta məzənnələrinin dəyişməsindən yaranan fərq ilə bağlı ARDNF-nin büdcədənkənar gəlirləri 1 427,6 milyon manat təşkil etmişdir.
Hesabat dövrü ərzində ARDNF-nin 2023-cü il büdcəsinin icrası çərçivəsində 1576,0 milyon manat vəsait dövlət büdcəsinə transfert edilmişdir. “2019-2023-cü illər üçün Azərbaycan Respublikasında ali təhsil sisteminin beynəlxalq rəqabətliliyinin artırılması üzrə Dövlət Proqramı”nın maliyyələşməsinə 1,2 milyon manat yönəldilmişdir. “Gənclərin xarici ölkələrin nüfuzlu ali təhsil müəssisələrində təhsil almalarına dair 2022–2026-cı illər üçün Dövlət Proqramı” nın maliyyələşməsinə 2,0 milyon manat yönəldilmişdir.
2023-cü ilin yanvar-mart ayları ərzində ARDNF-nin idarə edilməsi ilə bağlı xərcləri 5,1 milyon manat təşkil etmişdir.
2022-ci il ərzində beynəlxalq maliyyə bazarlarında yaşanan volatillik 2023-cü ilin ilk 3 ayında da ARDNF-nin investisiya portfelində müəyyən qədər müşahidə olunsa da, iqtisadi göstəricilərin tədricən yaxşılaşması fonunda bazarlarda nikbinliyin artması, eləcə də, faiz dərəcələrindəki artım tempinin tədricən azalması ilə cari ilin sonu üçün monetar siyasətdə yumşalma gözləntiləri ARDNF-nin həm istiqraz, həm də səhm aktivlərinə öz müsbət töhfəsini göstərmişdir. Eyni zamanda bildirək ki, maliyyə sektorunda, xüsusilə ABŞ və İsveçrə bank sektorunda yaşanan böhran fonunda ARDNF-nin istiqraz alt portfelinin son illərdə keyfiyyətinin artırılması mümkün mənfi təsirlərdən yayınmağa imkan verməklə, diversifikasiya effekti hesabına mart ayında investisiya portfelinin gəlirliliyin artmasına təkan vermişdir. Buna baxmayaraq inkişaf etmiş ölkələrin iqtisadi göstəricilərinin bəzilərində müsbət tendensiya müşahidə olunsa belə, mərkəzi bankların təyin etdiyi hədəf dərəcələrindən yüksək olan inflyasiyanın daha uzun müddətdə davam etməsi ehtimalları maliyyə aktivlərinin gəlirlilikləri ilə bağlı qeyri-müəyyənlikləri istisna etmir.
Yuxarıda qeyd edilən investisiya və büdcədənkənar gəlirlərin, həmçinin neft və qaz satışından əldə olunan daxilolmaların 3 ayın nəticələri üzrə proqnozları üstələməsi ARDNF-nin aktivlərinin həcminin artmasında öz əksini tapmışdır.

SOFAZ revenue and expenditure Statement for January- March 2023
The State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan (SOFAZ) reports that on March 31, 2023, SOFAZ assets increased by 9% compared to the beginning of 2023 (49 033.6 million US dollars) and amounted to 53 437.6 million US dollars.
During the period of January-March 2023, the budget revenues of SOFAZ amounted to 7 643.3 million manats, and the budget expenses amounted to 1 584.3 million manats.
During the period of January-March 2023, the revenues of SOFAZ related to the implementation of oil and gas agreements are 5 596.0 million manats, including 4 829.9 million manats from oil and gas profits, bonus payments amounted to 765.3 million manats, transit revenues amounted to 0.8 million manats.
The revenues from managing SOFAZ’s assets for January-March 2023 amounted to 2 047.3 million manats.
The extra-budgetary revenues of SOFAZ amounted to 1 427.6 million manats due to the difference caused by the variation in exchange rates.
During the reporting period, 1576.0 million manats have been transferred to the state budget within the 2023 SOFAZ budget implementation framework. 1.2 million manats have been directed to financing the "2019-2023 State Program on increasing the international competitiveness of the higher education system of Azerbaijan" and 2.0 million manats have been directed to financing “State Program for the Education of Youth at Prestigious Universities of Foreign Countries for 2022-2026”.
From January-March 2023, the expenses related to the management of SOFAZ amounted to 5.1 million manats.
Although the uptick in volatility observed in the financial markets in 2022 has also been reflected to a certain extent in the SOFAZ’s investment portfolio in the first quarter of 2023, an increase in positive sentiment in financial markets owing largely to the improvement in economic indicators as well as the strengthening expectations – induced by the decrease in the pace of rate hikes – that the Fed’s monetary policy will turn more dovish towards the end of the year has positively impacted the fund’s fixed income and equity portfolios. It should also be noted that the diversification achieved within the fund’s investment portfolio has enabled the fund to avert the potential losses that would have otherwise materialized in the face of recent banking turmoil in US and Switzerland while the stronger credit positioning of the fund’s fixed income sub-portfolio has boosted the portfolio’s profitability in March. Nevertheless, despite the positive tendency in some economic indicators of a number of developed countries, there is lingering uncertainty as to the future path of returns in the financial markets, largely due to the sticky inflation numbers that still surpass the central banks’ targets.
The aforementioned duo of investment and extra budgetary gains as well as the inflows from the sale of oil and gas that well exceeded the 3-month forecasts has resulted in an increase in the fund’s asset base.