Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondunda (ARDNF) 19 iyun tarixində Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 100-cü ildönümünə həsr olunmuş tədbirlər planı çərçivəsində növbəti görüş keçirilib və Ulu Öndərin əziz xatirəsi yad edilib.
Tədbir zamanı çıxış edən ARDNF-nin İcraçı direktoru İsrafil Məmmədov bugünkü müstəqil, qüdrətli və demokratik Azərbaycan Respublikasının dahi lideri Heydər Əliyevin şah əsəri olduğunu qeyd edib və Azərbaycan xalqının müasir dövlətçilik tarixinin formalaşmasında və inkişafında Ulu Öndərin misilsiz rolu və xidmətləri barədə söz açıb. İcraçı direktor bildirib ki, Ümummilli Lider Heydər Əliyev tərəfindən müəyyənləşdirilmiş strategiya ölkə iqtisadiyyatının inkişafına, mövcud resursların səmərəli istifadəsinə, dünya iqtisadiyyatına inteqrasiyaya və nəticə etibarilə vətəndaşların rifah halının yüksəldilməsinə xidmət edib. İsrafil Məmmədov əlavə edib ki, neft və qazın satışından əldə edilən valyuta daxilolmalarının toplanması və səmərəli idarə edilməsi məqsədilə cənab Prezident İlham Əliyevin təklifi ilə, 1999-cu ildə Ulu Öndər Heydər Əliyev tərəfindən əsası qoyulan Dövlət Neft Fondu bu milli inkişaf strategiyasını dəstəkləyərək xalqımızın bugünkü və gələcək nəsillərinə xidmət edəcəkdir.
Tədbirə həmçinin, böyük vətənpərvər, görkəmli dövlət xadimi, alim, tarix elmləri doktoru, müstəqil Azərbaycanın ilk Baş naziri və sabiq xarici işlər naziri Həsən Həsənov qonaq qismində dəvət edilib. ARDNF-nin İcraçı direktorunun müşaviri Nərgiz Nəsrullayeva-Müdüroğlu ilə birgə müsahibə formatında baş tutan söhbətdə Həsən Həsənov Ulu Öndərin xidməti fəaliyyəti barədə çıxış edib, dahi şəxsiyyət haqqında öz fikir və xatirələrini bölüşüb. Heydər Əliyevin Azərbaycan xalqı qarşısındakı misilsiz xidmətlərindən söz açan Həsən Həsənov Ümummilli Liderin xalqımızın milli kimliyinin və düşüncəsinin formalaşmasında əvəzsiz rolunu xüsusilə vurğulayıb.

SOFAZ held the next event dedicated to the 100th anniversary of birth of National Leader Heydar Aliyev
20 Jun 2023 12:12:00
On June 19th, the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan held the next event as part of the series of events dedicated to the 100th anniversary of the birth of the National Leader Heydar Aliyev, the founder of modern and independent Azerbaijan, to honor the cherished memory of the National Leader.
During the event, Israfil Mammadov, the Executive Director of SOFAZ, delivered a speech in which he highlighted that the present-day independent, powerful, and democratic Republic of Azerbaijan is a testament to the visionary leadership of Heydar Aliyev and emphasized the unparalleled role and contributions of the Great Leader in shaping and advancing the history of modern Azerbaijani statehood. The Executive Director stated that the strategic vision outlined by National Leader Heydar Aliyev has been instrumental in driving the country's economic development, optimizing the utilization of available resources, facilitating integration into the global economy, and ultimately improving the welfare of citizens. Israfil Mammadov further added that the State Oil Fund, established by the National Leader Heydar Aliyev in 1999 upon the suggestion of President Ilham Aliyev, with the purpose of safeguarding and prudently managing energy-related revenues derived from oil and gas sales, aligns with this national development strategy and will continue to serve the current and future generations of our people.
Hasan Hasanov a highly esteemed patriot, eminent statesman, esteemed scientist, and Doctor of Historical Sciences , who served as the first Prime Minister of independent Azerbaijan and former Minister of Foreign Affairs was the Honorable Guest of the event. Hasan Hasanov participated in a joint interview with Nargiz Nasrullayeva-Muduroglu, the Advisor to the Executive Director of SOFAZ, wherein he discussed the remarkable accomplishments of the Great Leader and shared his reflections and recollections of this exceptional figure. In his conversation, Hasan Hasanov highlighted Heydar Aliyev's unparalleled contributions to the people of Azerbaijan and emphasized the pivotal role played by the National Leader in shaping the national identity and mindset of our people.