23 noyabr tarixində Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondunda (ARDNF) Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 100-cü ildönümünə həsr olunmuş tədbirlər planı çərçivəsində tələbələr arasında keçirilən “Uğurlu Səhm” (“Stock Pitch”) müsabiqəsinin final mərhələsi baş tutub.
“Stock pitch” səhm üzrə investisiya ideyasının xülasəsidir. Bu müsabiqədə iştirakçı komandalardan tələb olunan xüsusiyyətlərə uyğun səhmin seçimi, həmin səhm üzrə kəmiyyət və keyfiyyət göstəricilərini nəzərə alaraq təhlillərin həyata keçirilməsi və təhlilin nəticəsinin investisiya təklifi kimi inandırıcı şəkildə təqdim edilməsi tələb olunur.
Tədbirdə çıxış edən ARDNF-nin İcraçı direktorunun müşaviri Bəhruz Bəhramov Azərbaycan xalqının müasir dövlətçilik tarixinin formalaşmasında və inkişafında əvəzsiz rolu və xidmətləri olan Ulu Öndər Heydər Əliyevin anadan olmasının 100-cü ildönümü çərçivəsində il ərzində Fondda keçirilən tədbirlərdən söz açıb. Bəhruz Bəhramov bildirib ki, Dövlət Neft Fondu olaraq, ölkənin gənc kadr potensialının inkişafına töhfə verərək, tələbə və məzunların xalqımız qarşısında mühüm missiya daşıyan investisiya qurumunda təcrübə proqramlarından və iş imkanlarından yararlanması üçün şərait yaratmaqdan məmnunuq.
ARDNF-nin İcraçı direktorunun müşaviri Nərgiz Nəsrullayeva-Müdüroğlu isə ”ESG” (ətraf mühit, sosial sahə, korporativ idarəetmə) prinsipləri, onların tətbiq imkanları və ARDNF-nin bu konsepsiyaya yanaşması mövzusunda çıxış edib.
Tədbir müddətində finalçılarla görüş keçirən ARDNF-nin İçraçı direktoru İsrafil Məmmədov tələbələrlə onların təhsil və karyera hədəfləri barədə müzakirə aparıb. Tələbələrin suallarını cavablayan İcraçı direktor, onları təbrik edib və öz tövsiyyələrini bölüşüb.
Müsabiqədə iştirak etmək üçün ümumi sayı 28 olmaqla, 16 yerli, 12 isə xarici universitetdə təhsil alan tələbə və məzunlardan ibarət 62 komanda müraciət edib. 20 noyabr tarixində keçirilmiş yarımfinal mərhələsində iştirak imkanı əldə edən 8 komandadan 4-ü finala vəsiqə qazanıb. Müsabiqə zamanı komandaların təqdimatları, investisiya seçimi və analitik təhlil bacarıqları, eyni zamanda sual-cavab hissəsinə hazırlıqları münsiflər heyəti tərəfindən dəyərləndirilib.
Birinci yer uğrunda mübarizədə münsiflər heyətinin qərarı ilə “Team Markowitz” komandası (ADA Universiteti) qalib gəlmiş və 7000 AZN, II yerin qalibi “Cash me if you can” komandası və III yerin qalibi “Birja Turtles” komandası ( Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti) isə müvafiq olaraq 5000 AZN və 3000 AZN məbləğində pul mükafatı əldə etmişlər. Müsabiqənin qalib iştirakçılarına sertifikatlar və medallar təqdim edilib.

On November 23rd, as a part of the plan of events dedicated the 100th anniversary of the birth of National Leader Heydar Aliyev, the final stage of the "Stock Pitch" competition, initiated by SOFAZ for the students was held.
A stock pitch is a concise presentation of an investment idea for a particular stock. Participating teams in this competition are required to choose a stock based on specific characteristics, conduct analyses considering both quantitative and qualitative indicators of that stock, and present the analysis results convincingly as an investment proposal.
Addressing the audience, Bahruz Bahramov, Adviser to CEO of SOFAZ, mentioned the events held at the Fund throughout the year as part of the 100th anniversary of the birth of the National Leader Heydar Aliyev who played an invaluable role and made significant contributions to the formation and development of the history of modern Azerbaijani statehood. Bahruz Bahramov stated that, the State Oil Fund is pleased to contribute to the development of the country's young talent and create opportunities for students and graduates to benefit from internship programs and work opportunities at the investment institution, which holds a crucial mission for the Azerbaijani people.
Nargiz Nasrullayeva-Muduroglu, Adviser to CEO of SOFAZ, elaborated on the principles of "ESG"(environmental, social, governance ), their application possibilities, and SOFAZ's approach to this concept.
During the event, Israfil Mammadov, the Executive Director of SOFAZ, conducted a meeting with the finalists and discussed their educational and career goals. Answering the questions of the students, the Executive Director congratulated them and shared his recommendations.
A total of 28 teams, comprising 16 local and 12 foreign university students and graduates, applied to participate in the competition. From 8 teams that reached the semi-final stage of the competition held on November 20th, only 4 qualified for the final. The jury evaluated teams based on their presentations, investment selection and analytical analysis skills, as well as their preparedness for the question-and-answer session.
In the battle for the first place, the team "Team Markowitz" (ADA University) was the winner of the competition and earned 7000 AZN by the jury's decision. The second-place winner was the team "Cash me if you can," and the third-place winner was the team "Birja Turtles" (Azerbaijan State University of Economics), receiving cash prizes of 5000 AZN and 3000 AZN, respectively. Certificates and medals were presented to the competition winners.