ARDNF-nin nümayəndə heyəti Dövlət Proqramı məzunları ilə görüşdə və ilk Karyera Sərgisində iştirak edib
02 Apr 2024 20:01:00
Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondunun (ARDNF) nümayəndə heyəti 02 aprel 2024-cü il tarixində Elm və Təhsil Nazirliyi nəzdində Dövlət Proqramı İdarəetmə Qrupu tərəfindən keçirilmiş “Gənclərin xarici ölkələrin nüfuzlu ali təhsil müəssisələrində təhsil almalarına dair 2022-2026-cı illər üçün Dövlət Proqramı” məzunları ilə görüşdə və ilk Karyera Sərgisində iştirak edib.
ADA Universitetində baş tutan sözügedən tədbir təhsillərini uğurla başa vurmuş məzunların tanıdılması, onların məşğulluğunun təmin edilməsi, xaricdə təhsil almış savadlı gənclərin ixtisasyönümlü karyera perspektivlərinin dəstəklənməsi, ölkənin kadr potensialının gücləndirilməsi məqsədi daşıyıb.
Tədbirin birinci hissəsində çıxış edən ARDNF-nin İcraçı direktorunun müavini Rövşən Cavadov qara qızılın insan kapitalına çevrilməsi ideyasının reallaşdırılmasına yönəldilmiş xaricdə təhsil proqramlarının Fondun maliyyələşdirdiyi ən önəmli dövlət layihələri olduğunu bildirib. ARDNF tərəfindən insan kapitalının inkişafı ilə bağlı 3 dövlət proqramının, o cümlədən “2007-2015-ci illər üzrə Azərbaycan gənclərinin xaricdə təhsili üzrə”, “2019-2023-cü illər üzrə Ali təhsil sisteminin rəqabət qabiliyyətliyinin artırılması üzrə” və “Gənclərin xarici ölkələrin nüfuzlu ali təhsil müəssisələrində təhsil almalarına dair 2022-2026-cı illər üçün” dövlət proqramlarının maliyyələşdirildiyini qeyd edən Rövşən Cavadov həmçinin əlavə edib ki, 2023-cü ilin sonuna qədər bu proqramların icrasına ümumilikdə 326,7 mln manat (288,1 mln ABŞ dolları) məbləğində vəsait yönəldilib və sözügedən dövlət proqramları öz töhfələrini verməkdədir.
Tədbirin ikinci hissəsində isə Dövlət Proqramı məzunları üçün ölkənin 30-a yaxın nüfuzlu dövlət və özəl sektorlarını təmsil edən qurumların iştirak etdiyi karyera sərgisi təşkil olunub. Sərgidə iştirak edən ARDNF-nin İnsan resursları departamentinin əməkdaşları məzunlara Fondda iş imkanları və hazırda mövcud olan müxtəlif vakansiyalar barədə ətraflı məlumat verib.

On April 2nd, 2024, the delegation from the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan (SOFAZ) participated in a meeting with graduates of the "State Program for the education of young people at prestigious higher education institutions of foreign countries for 2022-2026" hosted by the State Program Management Group under the Ministry of Science and Education and additionally, took part in the inaugural Career Fair.
The event, which took place at ADA University, aimed to introduce graduates who had successfully completed their studies, facilitate their employment opportunities, support the professional career prospects of educated young individuals who had studied abroad, and strengthen the country's personnel potential.
During the first part of the event, SOFAZ Deputy Executive Director Rovshan Javadov emphasized the significance of educational programs abroad in transforming natural resources into human capital. Mr. Javadov highlighted these programs as among the most significant state projects financed by the SOFAZ. Deputy Executive Director noted that SOFAZ had financed three state programs related to human capital development, including the "State Program on education of Azerbaijan youth abroad in the years 2007-2015", " State Program on Raising Competitiveness of Higher Education in Azerbaijan in 2019-2023", and “State Program for the education of young people at prestigious higher education institutions of foreign countries for 2022-2026”. Rovshan Javadov also highlighted that a substantial allocation of 326.7 million manats (equivalent to USD 288.1 million) had been dedicated to implementing these programs until the end of 2023, underscoring their significant positive impact.
In the subsequent part of the event, a career exhibition was organized for graduates of the State Program, where approximately 30 reputable institutions from both the public and private sectors of the country participated. Representatives from SOFAZ Human resources department provided detailed information to the graduates about the job opportunities and the currently available vacancies within State Oil Fund.