2026-cı ilin birinci rübü üzrə:
Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondu (ARDNF) bildirir ki, Fondun aktivləri 2026-cı ilin əvvəlinə 73 541,5 milyon ABŞ dolları (125 020,5 milyon manat), 2026-cı il mart ayının 31-nə isə, 73 515,9 milyon ABŞ dolları (124 976,9 milyon manat) təşkil etmişdir.
2026-cı ilin yanvar-mart ayları ərzində ARDNF-nin ümumi gəlirləri 3 180, 0 milyon manat təşkil etmişdir. Sözügedən dövrdə Fondun neft-qaz gəlirləri 1 803,1 milyon manat olmuşdur. Vəsaitlərin idarə edilməsi fəaliyyətindən əldə olunan toplam gəlirlər 1 376,8 milyon manat təşkil etmiş, o cümlədən qızıl qiymətinin dəyişməsindən və valyutalar üzrə məzənnə fərqindən yaranan büdcədənkənar gəlirlər 2 117,9 milyon manat olmuşdur. Eyni zamanda, investisiya portfelinin bazar dəyərinin dəyişməsi fonunda investisiya gəlirləri üzrə 741,1 milyon manat həcmində azalma qeydə alınmışdır. Büdcə xərcləri hesabat dövrü üzrə 3 223,5 milyon manat təşkil etmişdir.
Neft-qaz gəlirləri:
Qeyd edək ki, sözügedən dövr ərzində ARDNF-yə AÇG yatağından 1 400,5 milyon manat, Şahdəniz yatağından (qaz və kondensat) isə 359,6 milyon manat məbləğində vəsait daxil olmuşdur.
2026-cı ilin ilk rübü ərzində qlobal maliyyə bazarları artan geosiyasi gərginliklər və davam edən qeyri-müəyyənlik fonunda bir çox aktiv sinifləri üçün çətin mühit yaratmışdır. Belə ki, rüb ərzində səhm və istiqraz bazarlarında təzyiq müşahidə olunsa da, qızıl investisiyaları əhəmiyyətli müsbət töhfə vermişdir. Həmçinin, ARDNF-nin özəl səhm, daşınmaz əmlak və infrastruktur investisiyaları da rüb ərzində müsbət gəlirlilik göstərmişdir.
Aparıcı inkişaf etmiş ölkələrin istiqraz bazarlarında gəlirlilik dərəcələri ilin ilk iki ayı ərzində azalma tendensiyası göstərmiş, lakin mart ayında Yaxın Şərq regionunda baş verən gərginlik fonunda artan enerji qiymətləri və inflyasiya gözləntilərinin güclənməsi səbəbindən yüksəlmişdir ki, bu da istiqrazların qiymətlərinə mənfi təsir etmişdir. Bu dinamika daha çox Avropa bazarlarına təsir etsə də, ABŞ dollarında emissiya edilmiş borc öhdəlikləri portfeli nisbətən dayanıqlığını qorumuşdur.
Qlobal səhm bazarları rübün ilk iki ayı ərzində müsbət nəticələr göstərmiş, sonradan isə baş verən geosiyasi gərginliklər səbəbindən geriləmişdir.
Qızıl ötən illərin qiymət artımını şərtləndirən amillərin təsiri altında 2026-cı ilə də yüksək nəticələrlə başlamışdır. Mart ayında qiymətlərdə geriləmə müşahidə olunsa da, qızıl rübü ümumilikdə müsbət nəticələrlə başa vurmuşdur ki, bununla da, ARDNF-nin qızıl altportfeli üzrə büdcədənkənar gəlirləri formalaşmışdır.

Key highlights for the first quarter of 2026:
The State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan (SOFAZ) reports that its assets amounted to USD 73 541.5 million (125 020.5 million manats) at the beginning of 2026 and stood at USD 73 515.9 million (124 977.0 million manats) as of March 31, 2026.
During the period from January to March 2026, SOFAZ’s total revenues amounted to 3 180.0 million manats. The Fund's oil and gas revenues amounted to 1 803.1 million manats. Total revenues generated from asset management activities reached 1 376.8 million manats, including extra-budgetary revenues of 2 117.9 million manats arising from changes in gold prices and foreign exchange movements. At the same time, a decline of 741.1 million manats in returns on investments was recorded, reflecting changes in the market value of the investment portfolio. Budget expenditures for the reporting period totalled 3 223.5 million manats.
Oil and gas revenues:
It should be noted that during the reporting period, SOFAZ received 1400.5 million manats from the Azeri-Chirag-Gunashli field and 359.6 million manats from the Shah Deniz field (gas and condensate).
Global financial markets experienced a challenging environment during the first quarter of 2026, amid heightened geopolitical tensions and ongoing uncertainty. Equity and bond markets were under pressure during the quarter, but gold investments made a significant positive contribution. SOFAZ’s private equity, real estate and infrastructure investments also delivered positive returns during the quarter.
Although yields in advanced government bond markets declined during the first two months of the year, they rose in March, driven by rising oil and gas prices and inflation expectations amid tensions in the Middle East, which negatively affected bond prices. While European markets were more affected by this dynamic, the portfolio of US dollar-denominated debt securities remained relatively resilient.
Global equity markets performed well during the first two months of the quarter but subsequently declined due to geopolitical tensions.
Gold continued to perform well in 2026, reflecting the supportive factors that drove its price increases in previous years. Although prices declined in March, gold ended the quarter with overall positive results, generating extra-budgetary revenues for SOFAZ's gold sub-portfolio.