ARDNF Perunun ən böyük müstəqil elektrik enerjisi istehsalçısı olan “Inkia Energy” şirkətinə investisiya edib
07 Aug 2026 11:56:00
Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondu (ARDNF) qlobal infrastruktur investisiyaları üzrə dünyanın aparıcı şirkətlərindən biri olan “I Squared Capital” (“I Squared”) ilə tərəfdaşlıq çərçivəsində Perunun ən böyük müstəqil elektrik enerjisi istehsalçısı olan “Inkia Energy” şirkətinə investisiya edib.
2026-cı ilin fevral ayında Kanadanın pensiya fondu olan “Canada Pension Plan Investment Board” (“CPPIB”) “Inkia Energy” şirkətinin 50 faiz payını “I Squared”-dən əldə edib. Qalan 50 faiz pay isə ARDNF-nin də iştirak etdiyi və “I Squared” tərəfindən idarə olunan investisiya strukturu vasitəsilə satın alınıb.
“Inkia Energy” hidroelektrik, təbii qaz, günəş və külək enerjisi aktivlərindən ibarət şaxələndirilmiş portfelə malikdir. Şirkətin ümumi effektiv istehsal gücü 2,6 QVt təşkil edir və Peru üzrə elektrik enerjisi istehsalının təxminən 22 faizini təmin edir. Bununla yanaşı, şirkət əsasən bərpa olunan enerji layihələrini əhatə edən 4 QVt-dan artıq inkişaf portfelinə malikdir və uzunmüddətli perspektivdə bu istiqamətdə fəaliyyətini genişləndirməyi strateji prioritet kimi müəyyən edib.
Inkia Energy Perunun enerji sektorunun aparıcı iştirakçılarından biri olmaqla yüksək əməliyyat göstəricilərinə malikdir. Sözügedən investisiya ARDNF-nin uzunmüddətli investisiya strategiyasına uyğun olaraq Fondun coğrafi diversifikasiyasını Latın Amerikası regionu istiqamətində genişləndirir və güclü fundamental göstəricilərə, eləcə də əlverişli risk-gəlirlilik profilinə malik elektrik enerjisi istehsalı sektorunda dayanıqlı aktivlər üzrə investisiya portfelini gücləndirir.
“I Squared Capital” haqqında
“I Squared Capital” orta bazar seqmentinə yönəlmiş aparıcı müstəqil qlobal infrastruktur investoru olmaqla, idarəetməsində 60 milyard ABŞ dollarından artıq həcmdə aktivə malikdir. 2012-ci ildə təsis edilmiş şirkət bu gün enerji və kommunal xidmətlər, nəqliyyat və logistika, rəqəmsal ekoloji və sosial infrastruktursahələrini əhatə edən geniş investisiya portfeli ilə dünyanın ən şaxələndirilmiş infrastruktur investorlarından biri kimi fəaliyyət göstərir. Şirkətin investisiyaları dünya üzrə milyonlarla insan üçün mühüm əhəmiyyət daşıyan infrastruktur xidmətlərinin göstərilməsinə töhfə verir.
Hazırda “I Squared Capital”-ın investisiya portfelinə 70-dən çox ölkədə fəaliyyət göstərən 100-dən artıq şirkət daxildir. Şirkətin baş ofisi ABŞ-nin Mayami şəhərində yerləşir, Əbu-Dabi, London, Münhen, Nyu-Dehli, San-Paulu, Sinqapur, Sidney və Taybey şəhərlərində isə şirkətin nümayəndəlikləri fəaliyyət göstərir.

The State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan invests alongside I Squared Capital in Inkia, Peru's largest independent power producer
07 Aug 2026 11:56:00
SOFAZ has invested in Inkia Energy, Peru's largest independent power producer, in partnership with I Squared Capital (“I Squared”), a leading global infrastructure investor.
In February 2026, Canadian pension fund Canada Pension Plan Investments Board (“CPPIB”) acquired a 50% stake in Inkia Energy from I Squared, with the remaining 50% stake acquired by an I Squared-managed continuation vehicle. SOFAZ has invested in the continuation vehicle as an underlying investor.
Inkia Energy operates a diversified portfolio of hydroelectric, gas, solar and wind assets with an effective capacity of 2.6 GW, holding a 22% share of Peru's electricity generation market. The company also holds a development pipeline of over 4 GW primarily concentrated across renewable energy projects, with a firm commitment to expanding its strategic presence in this sector over the long term.
Inkia Energy is a major player in Peru's energy system, distinguished by strong operational performance. The investment aligns with SOFAZ's strategy of enhancing the Fund's geographic diversification into Latin America through allocation to resilient assets such as power generation - a sector characterized by strong fundamentals and attractive risk-return characteristics.
The State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan (SOFAZ), established in 1999, is a sovereign wealth fund dedicated to managing the nation’s oil and gas revenues, with a commitment to safeguarding and enhancing wealth for future generations. As a long-term investor with nearly USD 70 billion in assets under management, SOFAZ pursues a diversified investment strategy that encompasses global opportunities across various sectors, including fixed income, equities, gold, real estate, and infrastructure.
About ISQ
I Squared Capital is a leading independent global infrastructure investor dedicated to the mid-market, managing over $60 billion in assets. Founded in 2012, I Squared has evolved into one of the most diverse infrastructure investors in the world, with investments across power & utilities; transportation & logistics; digital infrastructure; environmental infrastructure; and social infrastructure, providing essential services to millions of people worldwide. Today, the portfolio includes over 100 companies operating in more than 70 countries. Headquartered in Miami, the firm has offices in Abu Dhabi, London, Munich, New Delhi, São Paulo, Singapore, Sydney and Taipei. Learn more at www.isquaredcapital.com.