16 iyul 2002-ci il tarixində Azərbaycan Respublikası Prezidenti cənab Heydər Əliyevin sədrliyi ilə Dövlət Neft Fondunun Müşahidə Şurasının birinci iclası keçirilmişdir.
Neft Fondunun Müşahidə Şurasının üzvləri Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 27 dekabr 2001-ci il tarixli 855 nömrəli Sərəncamı ilə təsdiq ediliblər. Müşahidə Şurasının birinci iclasında Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondunun 2001-ci ildə fəaliyyəti haqqında illik hesabatına və "Ernst ənd Yanq" müstəqil auditor şirkəti tərəfindən aparılmış Fondun maliyyə hesabatının auditinin nəticələrinə baxılmış və təsdiq olunmuş, Fondun 2002-ci il büdcəsinə dəyişikliklər edilməsi haqqında qərar qəbul edilmiş və Müşahidə Şurasının reqlamenti təsdiq edilmişdir.
İclasda Azərbaycan Respublikası Prezidentinin təqdimatı ilə Azərbaycan Respublikasının Baş Naziri cənab Artur Rasizadə növbəti iclasa qədərki müddətə Neft Fondunun Müşahidə Şurasının sədri təyin edildi.

First meeting of SOFAZ Supervisory Board
President Heydar Aliyev presided over the first meeting of SOFAZ Supervisory Board held on July 16, 2002. The Board approved SOFAZ Annual Report and Auditor's (Ernst & Young) Report for 2001, and Rules of Procedure of the Supervisory Board. The Supervisory Board also discussed amendments to the Fund's 2002 budget and endorsed them. Following nomination by President Aliyev, Mr. A.Rasizade was elected current Chairman of the Supervisory Board.
The Board meeting was attended by all members of the Supervisory Board, the Fund's Executive Director, and the following: Mr. A.Hasanov, Deputy Prime-Minister, Chairman, State Committee for Refugees and IDPs, Mr. A.Asadov, Assistant to the President, Ms. D.Seidzade, Chief of President's Chancery, and Mr. N.Nasrullayev, Chairman, Chamber of Accounts.