Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 01.10.2002-ci il tarixli Fərmanına uyğun olaraq, Dövlət Neft Fondunun 2002-ci il büdcəsinə dəyişikliklər edilmişdir. Dövlət Neft Fondunun büdcə qaydalarına uyğun olaraq, Fondun İcraçı Direktorunun müvafiq vəsatəti və Müşahidə Şurasının rəyi əsasında edilmiş dəyişikliklər 2002-ci ildə Fondun büdcə gəlirlərinin 880,2 milyard manatdan 1180,2 milyard manata, xərclərinin isə 153,5 milyard manatdan 522,2 milyard manata qədər artırılmasını nəzərdə tutur. Xərclərin 368 milyard manatlıq artımının 68 milyard manatlıq hissəsi Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 22.08.2001-ci il tarixli 562 saylı, 07.05.2001-ci il tarixli 577 saylı və 13.05.2002-ci il tarixli 700 saylı Fərmanlarına uyğun olaraq, Ermənistanın təcavüzü nəticəsində öz doğma yurdlarından didərgin salınmış qaçqınlar və məcburi köçkünlər üçün evlərin və sosial infrastruktur obyektlərinin tikintisinə yönəldiləcəkdir. Qalan 300 milyard manat vəsait Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 30.07.2002-ci il tarixli 798 saylı Fərmanına uyğun olaraq, Azərbaycan Respublikasının öhdəliklərinin yerinə yetirilməsi məqsədi ilə Bakı-Tblisi-Ceyhan (BTC) əsas ixrac boru kəmərinin tikintisinin maliyyələşdirilməsinə yönəldiləcəkdir.
Azərbaycan Respublikasının Dövlət Neft Şirkəti BTC layihəsində iştirak etmək məqsədi ilə AzBTC Co. törəmə şirkətini yaratmış və bu şirkət 3 milyard ABŞ dolları məbləğində qiymətləndirilən ixrac boru kəməri layihəsində iştirak edən neft şirkətlərinin konsorsiumu tərəfindən yaradılmış BTC Company şirkətində 25%-lik paya malikdir. AzBTC Co. şirkəti daxil olmaqla layihə iştirakçıları layihənin dəyərinin 30%-lik hissəsini öz vəsaiti hesabına maliyyələşdirəcək, qalan 70%-lik hissənin maliyyələşdirilməsi isə beynəlxalq maliyyə institutlarından, ixrac kredit agentliklərindən və kommersiya banklarından vəsaitlərin cəlb edilməsi yolu ilə həyata keçiriləcəkdir.
Azərbaycan dövlətinin Azərbaycan BTC Co. şirkətindəki 80%-lik payının təmsilçisi kimi Azərbaycan Respublikasının İqtisadi İnkişaf Nazirliyi (İİN) çıxış edəcək, Dövlət Neft Fondu isə İİN-in Azərbaycan BTC Co. və BTC layihəsi üzrə maliyyə öhdəliklərininin maliyyələşdirilməsini həyata keçirəcəkdir. İqtisadi İnkişaf Nazirliyinin Azərbaycan BTC Co. şirkətindəki payına düşən dividendlər Dövlət Neft Fonduna daxil olacaqdır.

Oil Fund's 2002 budget amended
The budget for 2002 of the State Oil Fund of Azerbaijan (SOFAZ) was amended by a Decree of the President of Azerbaijan dated Oct 2002. The amendments, which were proposed by the Fund's Executive Director and supported by the Fund's Supervisory Board, were adopted in accordance with the budgetary regulations of the Fund and increased revenues of the Fund from 880.2 billion to 1180.2 billion manats and expenditures from 153.5 to 522.2 billion manats. Of the 368 billion manats increase in expenditure, 68 billion manats is to finance works in compliance with the Presidential Decrees No. 562 dated August 22, 2001, No.577 dated September 9, 2001 and No.700 dated May 13, 2002. The works involve construction of housing and related infrastructure for Azeri refugees and internally displaced persons suffering from Armenia's aggression against Azerbaijan. The remaining 300 billion manats are to be allocated for expenditures relating to financing, as per Presidential Decree No. 739 dated July 30, 2002, of the state's obligations in respect of the Baku-Tbilisi-Ceyhan (BTC) Main Export Pipeline (MEP) construction project.
The State Oil Company of Azerbaijan (SOCAR) is participating in the BTC MEP project through its special purpose subsidiary AzBTC Co., which is a 25 percent stakeholder in the BTC Company, a consortium of oil companies implementing the $3 billion MEP project. The participants including AzBTC Co. are to fund a 30 percent equity component with the remaining 70 percent to be raised from multilateral financial institutions, export credit agencies and commercial banks. The Ministry for Economic Development (MED) of Azerbaijan will acquire, on behalf of the Government of Azerbaijan, a stake of around 80 percent in AzBTC Co., while SOFAZ is to finance this acquisition and correspondingly MED's obligations in respect of AzBTC Co. and the BTC project. Dividends resulting from MED's share in AzBTC Co. will accumulate in SOFAZ.