ARDNF-in Müşahidə Şurasının ikinci iclası
Dövlət Neft Fondunun Müşahidə Şurasının ikinci iclası 2002-ci il 16 noyabr tarixində Bakı şəhərində keçirilmişdir. Azərbaycan Respublikasının Baş Naziri, Dövlət Neft Fondunun Müşahidə Şurasının Sədri Artur Rasizadənin sədrliyi ilə keçirilən Müşahidə Şurası geniş müzakirədən sonra Neft Fondunun İcraçı Direktorunun təqdim etdiyi ARDNF-in 2003-ci il üçün budcəsinin layihəsini bəyəndi və təsdiq olunmaq üçün Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə təqdim olunmasını tövsiyə etdi. Müşahidə Şurasının üzvləri tərəfindən bildirildi ki, ARDNF-in 2003-ci il üçün büdcəsi, ölkənin 2003-cü il üçün nəzərdə tutulmuş icmal büdcəsinin (dövlət büdcəsi üstəgəl dövlət büdcədənkənar fondların büdcələri) tərkib hissəsi olaraq ölkənin ənənəvi neft və qaz sektorunun tarazlı inkişafını və son illərdə əldə edilmiş makroiqtisadi və maliyyə sabitliyini təmin etməklə yanaşı yoxsulluğun azaldılması və əhalinin aztəminatlı təbəqəsinin maddi təminatının yaxşılaşdırılması, rəqabətqabilliyyətli qeyri-neft sektorunun təşviqi və dərin struktur islahatların həyata keçirilməsi kimi məqsədləri güdərək, Azərbaycanın uzunmüddəli sosial-iqtisadi inkişaf prioritetlərini əks etdirir.
Müşahidə Şurasının iclasında eyni zamanda Neft Fondunun valyuta vəsaitinin idarə olunması haqqında Fondun İcraçı Direktorunun hesabatı dinlənildi, habelə Neft Fondunun investisiya portfelinin valyuta tərkibi müzakirə edildi. Şura İcraçı Direktorun hesabatını nəzərə aldı və Fondun vəsaitlərinin valyuta tərkibini 65% ABŞ dolları, 30% Avro və 5% Funt Sterlinq kimi nisbətlərdə təsdiq olunmasını tövsiyə etmişdir.

The Second Meeting of the State Oil Fund of Azerbaijan's (SOFAZ) Supervisory Board was held on Nov 16, 2002 in Baku. After extensive discussion, the Supervisory Board, chaired by Prime-Minister Arthur Rasizadeh, the Board's Chairman, endorsed the draft 2003 Annual Budget of SOFAZ as submitted by the SOFAZ Executive Director, and recommended it for approval by H.E. Mr. Heydar Aliyev, President of the Republic of Azerbaijan. Members of the Board expressed the view that the 2003 budget of SOFAZ, being an integral part of the country's 2003 consolidated (state budget plus budgets of extrabudgetary funds) budget, reflects the long-term priorities of socio-economic development of Azerbaijan aiming at alleviating poverty and improving economic conditions of the most vulnerable layers of the population, promoting competition in the non-oil sector and implementing comprehensive structural reforms while ensuring balanced development of traditional oil and gas sector and maintaining macroeconomic and financial stability.
The Board also discussed a report by the Executive Director of SOFAZ on management of the Fund's hard currency assets and took up the issue of currency composition of SOFAZ's assets. The Board took note of the report and recommended to diversify the Fund's holdings to achieve an asset currency composition of 65 percent US Dollar, 30 percent Euro and 5 percent Sterling Pound.