2003-cü ilin 22 dekabr tarixində Dövlət Neft Fondunda Mineral Ehtiyatların Hasilatı ilə Məşğul olan Sənaye Sahələrində Şəffaflıq Təşəbbüsü (MHŞT) üzrə Komissiyanın birinci iclası keçirilmişdir.
İclasda ölkədə Təşəbbüslə bağlı hesabatı təqdim edəcək mineral ehtiyatların hasilatı ilə məşğul olan əsas sahələrin müəyyən edilməsi, bu sahələrdən, habelə milli və xarici şirkətlər tərəfindən dövlətə ödənilən mövcud vergi növlərinin təsnifləşdirilməsi barədə fikir mübadiləsi aparıldı, habelə, Komissiyanın üzvləri qarşısında vəzifələr dairəsi müəyyən edilməklə, hesabat forması layihəsinin Komissiyanın 2004-cü ilin yanvar ayında keçiriləcək iclasda təsdiq olunması qərara alındı.
MHŞT üzrə Komissiya Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin tapşırığına əsasən Nazirlər Kabineti tərəfindən 13 noyabr 2003-cü il tarixli Sərəncamı ilə yaradılmışdır. Dövlət Neft Fondunun İcraçı Direktoru Komissiyaya sədrlik etməklə, Komissiyanın tərkibinə Azərbaycan Respublikasının Böyük Britaniyadakı səfiri, Xarici İşlər, İqtisadi İnkişaf, Yanacaq və Energetika, Maliyyə, Vergilər, Ekologiya və Təbii Ehtiyatlar Nazirliklərinin, Dövlət Statistika Komitəsinin, Dövlət Neft Şirkətinin nümayəndələri daxil edilmişdir.
Komissiyaya, Azərbaycan Respublikasında mineral ehtiyatların istismarı ilə əlaqədar dövlət orqanlarının daxilolmaları, dövlət şirkətlərinin və dövlət mülkiyyətində olan digər qurumların əldə etdikləri gəlirləri (xarici və milli şirkətlərin ödənişləri hesabına əldə olunan gəlirlər daxil olmaqla) barədə məlumatların toplanması, bu məlumatlar əsasında MHŞT-nin iştirakçıları tərəfindən razılaşdırılmış hesabat formatına uyğun olaraq vahid ümumölkə hesabatının tərtib edilməsi, onun mütəmadi şəkildə mətbuatda dərc edilməsi, hesabatların tərtib edilməsi prosesində Azərbaycanda fəaliyyət göstərən xarici şirkətlərlə və MHŞT-nin əlaqələndirici ofisi olan Birləşmiş Krallığın Beynəlxalq İnkişaf üzrə Nazirliyi ilə müvafiq əlaqələndirmənin həyata keçirilməsi tapşırılmışdır.

22 Dec 2003 11:00:00
The National Committee on Extractive Industries Transparency Initiative (EITI) held its first meeting on December 22, 2003 at the the premises of the State Oil Fund.
Members of the Committee exchanged views as regards industries that should be covered by the Committee activities, classification of the existing taxes and other payments to the Government by national and foreign companies operating in the extractive sector, and division of responsibilities within the Committee. It was agreed to hold discussions on a format of reporting to be suggested to the reporting entities at the next meeting of the Committee in January 2004.
The National Committee on EITI was established by the November 13, 2003 Ordinance of the Cabinet of Ministers of Azerbaijan following the instruction of President Ilham Aliyev of Azerbaijan. The Committee, chaired by the Executive Director of the State Oil Fund, includes Azerbaijan Ambassador to the United Kingdom and representatives of the ministries of foreign affairs, economic development, fuel and energy, finance, tax, ecology and natural resources, statistics and the state oil company. It is charged with the task of collecting data from state agencies, state companies and other state controlled entities concerning the revenues they receive both from foreign and national companies in connection with the extractive industries development, and preparing regular reports on extractive sector revenue. A national report is to be publicly available and compiled in accordance with the guidelines that were agreed among EITI participants.
The Republic of Azerbaijan announced that is was joining EITI on June 17, 2003 at the International Conference on EITI in London.