2004-cü il noyarbın 24-də Mineral Ehtiyatların Hasilatı Sənayesində Şəffaflıq Təşəbbüsünün (MHŞT) Azərbaycan Respublikasında həyata keçirilməsilə bağlı mühüm addım atılmışdır. Dünyada ilk dəfə MHŞT-nin əməli olaraq reallaşmasına Azərbaycanda start verilərək MHŞT üzrə hökumət Komissiyası, xarici və yerli hasilat (neft və gaz) şirkətləri və qeyri hökumət təşkilatlarının Mədən Hasilatında Şəffaflığın Artırılması Koalisiyası arasında MHŞT-nin Azərbaycan Respublikasında həyata keçirilməsi məqsədilə işlənib hazırlanmış mexanizmin tətbiqinə dair Qarşılıqlı Anlaşma Memorandumu imzalanmışdır.
Azərbaycan Respublikasının 2003-cü il iyunun 17-də Londonda keçirilmiş Beynəlxalq Konfransda MHŞT-ə qoşulması ilə bağlı hökumətin üzərinə düşən öhdəliklərin həyata keçirilməsini təmin etmək məqsədilə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin göstərişinə əsasən yaradılmış MHŞT üzrə Komissiyanın işləyib hazırladığı mexanizmin aşağıdakı mərhələlər üzrə həyata keçirilməsi nəzərdə tutulur:
Memorandumu Azərbaycanda həyata keçirilməsi prosesinə qoşulmuş 20 xarici və yerli hasilat sənayesi (neft və qaz) şirkətləri,o cümlədən Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkəti, BP Azərbaycan, Exxon, Statoil, Total, Lukoil, Unocal, Shell, Devon Enerji kimi böyük şirkətlər imzalamışlar.
Mərasimdə çıxış edən cənab Şərifov MHŞT və onun həyata keçirilməsində Azərbaycanın pilot ölkə kimi təcrübəsi və Memorandumun mahiyyəti barədə təqdimatı mərasim iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb. O, Azərbaycanın dünya ölkələri arasında MHŞT-ni həyata keçirən ilk dövlət olduğunu qeyd edərək bu təcrübənin digər ölkələr üçün də faydalı olacağını bildirib. Böyük Britaniyanın Azərbaycandakı səfiri cənab L. Bristou öz çıxışında Memorandumun Azərbaycanda neft gəlirləri üzrə ilk hesabatların hazırlanması və dərc edilməsinə yol açdığını vurğulayaraq Azərbaycanın dünyada bu addımı atan ilk dövlətlərdən biri olduğuna inandığını geyd edib. Mədən Sənayesində Şəffaflığın Artırılması QHT Koalisiyası adından çıxış edən Cənab Sabit Bağırov Memorandumun imzalanmasının şəffaflığa doğru mühüm addım olduğunu bildirib. BP Azərbaycan şirkətinin Prezidenti cənab Devid Vudvord xarici neft şirkətləri adından etdiyi çıxışında Azərbaycan hökumətinin şəffaflığın artırılması istiqamətində mühüm işlər gördüyünü vurğulayıb. Mərasimdə ARDNŞ-in Prezidenti cənab Natiq Əliyev, Beynəlxalq Valyuta Fondunun Azərbaycan Respublikasındakı əlaqələndircisi cənab Bazil Zavoyko, Dünya Bankının Azərbaycan Respubliksaındakı əlaqələndircisi cənab Əhməd Cehani və Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankının Azərbaycan Respubliksaındakı əlaqələndircisi cənab Raymond Konvey də çıxış etmişlər.
Memorandumun imzalanması mərasimində Azərbaycanın hasilat sənayesində fəaliyyət göstərən xarici və yerli şirkətlərin rəhbərləri, diplomatik nümayəndəliklərin və beynəlxalq təşkilatların təmsilçiləri, parlament və hökumət və QHT nümayəndələri iştirak etmişlər.

A significant step to implement the Extractive Industries Transparency Initiative (EITI) in the Republic of Azerbaijan was taken on November 24, 2004. The governmental Committee on EITI, foreign and local extractive industry companies (oil and gas) and the NGOsâ€TM Coalition for Increasing Transpareny in Extractive Industries signed a Memorandum of Understanding (MOU) for realization of the mechanism on implementation of EITI in the Republic of Azerbaijan, the first time the iniatitive has been effected in the world.
The mechanism, which was prepared by the Committee on EITI duly established following the instruction by President Ilham Aliyev of Azerbaijan for the implementation of the obligations undertaken by the government of Azerbaijan during the June 17, 2004 Conference in London, envisages the following:
20 foreign and local extractive (oil and gas) industry companies, including State Oil Company of the Republic of Azerbaijan, Exxon, Statoil, Total, Lukoil, Unocal, Shell, Devon Energy have signed the MOU.
In his opening address and presentation at the ceremony, Samir Sharifov, Chairman of the governmental Committee on EITI, emphasized that by signing the MOU, Azerbaijan was, for the first time anywhere in the world, introducing a practical mechanism for EITI implementation that might be used in other resource-rich countries.
Mr. Laurie Bristow, the UK Ambassador to Azerbaijan, pointed out in his address that the MOU opened the way for the compilation and publishing of the first set of reports on Azerbaijan's oil revenues and emphasized that Azerbaijan might be one of the first countries in the world to implement such an initiative.
Mr. Sabit Bagirov, speaking on behalf of the NGO Coalition for Increasing Transparency in Extractive Industries, noted that the signing of the MOU was a significant step towards transparency in Azerbaijan.
In his address at the ceremony, BP Azerbaijan President Mr. David Woodward, said that the Government of Azerbaijan had taken significant steps to increase transparency.
Mr. Natig Aliyev, President of SOCAR, Mr. Basil Zavoyko, Resident Representative of IMF in Azerbaijan, Mr. Ahmed Cehani, Resident Representative of World Bank and Mr. Raymond Conway, Resident Representative of EBRD in Azerbaijan also addressed those at the ceremony.
Heads of the foreign and local extractive industry companies, delegates from the diplomatic corps and international organizations, parliament and governmental bodies and the NGOs were also represented at the event.