Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondu bildirir ki, 2004-cü ilin yanvar-sentyabr ayları ərzində Neft Fondunun gəlirləri 819,8 milyard manat, xərcləri 625,4 milyard manat təşkil etmişdir.
Ötən doqquz ay ərzində Dövlət Neft Fondunun neft sazişlərinin həyata keçirilməsi ilə bağlı gəlirləri 819,8 milyard manat, o cümlədən mənfəət neftinin satışından 677,8 milyard manat, neftin Bakı-Supsa ixrac boru kəməri vasitəsi ilə Azərbaycan Respublikasının ərazisi ilə ötürülməsi üçün tranzit haqqından 47,7 milyard manat, bonus ödənişlərindən 7,9 milyard manat, akrhesabı ödənişlərdən isə 6,3 milyard manat təşkil etmişdir. Xarici şirkətlərdən alınmış aktivlərdən əldə edilən gəlir isə 2,3 milyard manata bərabər olmuşdur. Doqquz ay ərzində Neft Fondunun vəsaitlərinin idarə olunmasından 77,8 milyard manat gəlir əldə edilmişdir.
2004-cü ilin doqquz ayı ərzində Neft Fondunun 2004-cü il büdcəsinin icrası, habelə vəsaitlərinin istifadə edilməsinin əsas istiqamətləri çərçivəsində 15,7 milyard manat Ermənistan Respublikasının etnik təmizləmə və təcavüz siyasəti nəticəsində öz doğma yurdlarından didərgin düşmüş qaçqın və məcburi köçkün ailələrinin məskunlaşdırılması və sosial-məişət vəziyyətinin yaxşılaşdırılması üzrə tədbirlərin, 36,4 milyard manat Bakı-Tbilisi-Ceyhan Əsas Ixrac Boru kəməri layihəsində Azərbaycan Respublikasının iştirak payının maliyyəşdirilməsinə yönəldilmiş, 488,0 milyard manat isə dövlət büdcəsinə transfer edilmişdir. Ötən dövr ərzində Neft Fondunun idarə edilməsi ilə bağlı xərcləri 51,7 milyard manat, o cümlədən aparatın saxlanılması ilə bağlı xərcləri 2,3 milyard manat, valyuta aktivlərinin yenidən qiymətləndirilməsi ilə bağlı xərcləri isə 49,4 milyard manat olmuşdur. Cari ildə dövlət büdcəsinə köçürülmüş vergilərin miqdarı 33,6 milyard manat təşkil etmişdir.
2004-cü il yanvarın 01-nə 4 trilyon 15,0 milyard manata (təqribən 815 milyon ABŞ dolları) bərabər olmuş Fondun vəsaiti 2004-cü il sentyabr ayının 31-nə 4 trilyon 209 milyard manat (təqribən 857.7mln. ABŞ dolları) təşkil etmişdir.

Revenues of the State Oil Fund of Azerbaijan (SOFAZ) for the period of January-September, 2004 reached 819.8 billion manats (AZM), while expenditures constituted AZM 625.4 billion.
AZM819.8 billion in revenues was received from implementation of oil agreements including AZM677.8 billion from the sale of profit oil, AZM47.7 billion as transit fees for transportation of oil via Baku-Supsa export pipeline, AZM7.9 billion as bonus payments, AZM6.3 billion as acreage payments. Revenues from sale of assets received from foreign companies under oil agreements reached 2.3 bln. AZM, while the revenues from managing assets of the Fund for the reporting period amounted to AZM77.8 billion.
Expenditures of the Fund during 9 months of 2004 in the amount of AZM15.7 billion were directed to finance, as per 2004 budget of the Fund, building of housing and improvement of socio-economic condition of refugees and internally displaced persons who were forced to flee their native lands as a result of Armenia's policy of ethnic cleansing and aggression against Azerbaijan. AZM 36.4 billion was utilized for the financing of AzBTC Co. share in Baku-Tbilisi-Ceyhan pipeline project and AZM488.0 billion was transferred to the State Budget.
The Fund's 9 months operating expenses were AZM51.7 billion, comprising administrative expenses of AZM2.3 billion and asset revaluation expenses ofAZM49.4 billion.
In 2004 the Fund paid out AZM33.6 billion in taxes to the state budget.
The assets of SOFAZ as at September 31, 2004 stood at AZM4 trillion and 209 billion (approx USD 857.7 million) as compared against assets as at the beginning of 2004 being AZM4 trillion and 15.0 billion (approx USD 815 million).