ABŞ və Böyük Britaniya liderləri Azərbaycan Prezidentini Şəffaflıq Təşəbbüsü sahəsində nailiyyətlərə görə təbrik etmişlər
07 Jun 2004 11:00:00
2004-cü il iyunun 1-də Heydər Əliyev adına İdman-Konsert Kompleksində Xəzər neft, qaz, neftayırma və neft kimyası - 2004 XI beynəlxalq sərgi və konfransı öz işinə başlamışdır.
Konfransın açılış mərasimində iştirak edən Azərbaycan Prezidenti cənab İlham Əliyev giriş nitqində neftdən əldə olunan gəlirlərdən səmərəli istifadə edilməsinin vacib olduğunu vurğulayaraq qeyd etmişdir: Şəffaflıq bizim uğurumuzun əsas səbəblərindən biri olacaqdır. Bilirsiniz ki, Azərbaycan Beynəlxalq Şəffaflıq Təşəbbüsünə qoşulmuşdur. Artıq bir ildən çoxdur ki, bu məsələ ilə ciddi məşğuluq və Böyük Britaniya Baş nazirinin təşəbbüsünü dəstəkləyirik. Deyə bilərəm ki, bölgədə Azərbaycan, bəlkə də, yeganə ölkədir ki, bu təşəbbüsdə çox fəal iştirak edir. Bu, bizə imkan verəcək ki, gələcəkdə neftdən əldə olunan gəlirlər səmərəli işləsin və hər bir Azərbaycan vətəndaşı bunu öz gündəlik həyatında hiss etsin.
Bakıda ənənəvi neft və gaz konfransının keçirilməsi ilə əlaqədar olaraq dünyanın bir çox inkişaf etmiş ölkələrinin liderləri Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevə təbrik məktubu ünvanlamışlar. ABŞ Prezidentinin məktubunda son il müddətində Azərbaycanın əsas enerji inkişafına Bakı-Tbilisi-Ceyhan neft kəmərində işlərin yarısından çoxunun tamamlanması və Avropa bazarlarının Azərbaycan təbii qazı üçün açılması ilə yanaşı Azərbaycan Neft Fondu vasitəsilə enerji gəlirlərinin idarə olunmasında şəffaflığın artmasının daxil olduğu qeyd edilir.
Böyük Britaniyanın baş naziri Toni Bleyerin məktubunda isə neft gəlirlərinin idarə olunmasında şəffaflığın təmin edilməsilə bağlı Azərbaycanın qazandığı uğurların Böyük Britaniya hökuməti tərəfindən yüksək qiymətləndirildiyi vurğulanır.
Cənab Bleyerin məktubunda bildirilir ki, o, həm Mineral Ehtiyatların Hasilatı ilə Məşgul olan Sənaye Sahələrində Şəffaflıq Təşəbbusu (MHŞT) üzrə Milli Komissiyanın Bakıdakı şirkət və ictimai təşkilatlarla görüşləri haqqında məlumatlardan, həm də bu ilin aprel ayında Londonda keçirilmış təqdimatdan çox məmnun qalmışdır. O, bütün bunları Azərbaycanın Prezidentinin MHŞT sahəsində atdığı çox önəmli addımlar kimi qiymətləndirərək Azərbaycanın təkcə özünün deyil, eləcə də bütün region dövlətlətinin inkişafında mühüm rol oynadığını qeyd edib.

The 11th Caspian Oil and Gas 2004 Exhibition and Conference opened June 1 at the Heydar Aliyev Sports and Concert Complex.
During his speech at the opening, Azerbaijan President Ilham Aliyev stressed the importance of effective use of oil revenues. Transparency will be one of the major reasons for our success. You know that Azerbaijan has joined the international Transparency Initiative. We have been involved in this for more than a year and support the initiative by the British Prime Minister. Azerbai jan is the only country that is actively tak ing part in this Initiative. It will bring about effective use of oil revenues in the future and every Azerbaijani citizen will feel the benefit in his or her daily life.
The leaders of most developed countries sent their letters of congratulation to President Ilham Aliyev on the eve of the traditional showcase oil and gas event in Baku. In his letter, the U.S. President stresse d that over the last ten years, basic development of the energy sector includes completion of over fifty percent of the works on construction of the Baku-Tbilisi-Ceyhan oil pipeline, the opening of European markets for Azerbaijan's gas, and the increase of transparency in the activity of the State Oil Fund.
British Prime Minister Tony Blair indicates in his letter that Azerbaijan successes in transparent management of its oil revenues is highly appreciated by the British government.
Mr. Tony Blair also expresse d deep satisfaction with both the reports on meetings of the EITI National commission with Baku-based companies and organizations, and the London presentation held in April 2004. The British Prime Minister considers these as extremely important steps in the framework of EITI.
Mr. Bliar's letter furthers tates that adherence of the Azerbaijan Government to increasing transparency will become an important signal for international financial institutions, potential investors and other countries interested in the initiative. This will also have a positive impact upon the general investment environment and play a key role in utilizing Azerbaijan 's oil re venues for the economic and social development of its people and the whole region.
Underlining that adherence of the Azerbaijan President to building contemporary democratic society is praiseworthy, the Prime Minister reaffirm ed that the British Government and its foreign partners on EITI support Azerbaijan