Böyük Britaniya hökuməti Azərbaycanın neft gəlirlərinin şəffaflığı sahəsində nailiyyətlərini yüksək qiymətləndirir
27 Apr 2004 11:00:00
Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondunun İcraçı Direktoru Samir Şərifov Böyük Britaniyaya səfəri zamanı 2004-cü il 21 aprel tarixində bu ölkənin xarici işlər üzrə dövlət naziri cənab Uilyam Ramel ilə görüşmüşdür. Görüş zamanı cənab Şərifov 2003-cü il iyunun 17-də Londonda keçirilmiş Təbii Ehtiyatların Hasilatı ilə Məşgul olan Sənaye Sahələrində Şəffaflıq Təşəbbusu konfransında cənab İlham Əliyevin başçilıgı ilə iştirak edən nümayəndə heyətinin həmin konfransda bu təşəbbüsə qoşulduğunu bəyan etməsi və ötən ilin noyabr ayında Azərbaycan Prezidentinin tapşırığı ilə Nazirlər Kabineti tərəfindən verilmiş sərəncam [bax] əsasında təşəbbüsün həyata keçirilməsi üçün ölkə nazirliklərinin nümayəndələrinin təmsil olunduğu milli komissiyanın yaradılması və indiyədək gördüyü işlər barədə Britaniya rəsmisinə məlumat vermişdir.
Cənab Ramel Azərbaycan hökumətinin MHŞT sahəsində əldə etdiyi nailiyyətlərin Böyük Britaniya hökuməti tərəfindən yüksək qiymətləndirildiyini bildirmişdir. U.Ramel eyni zamanda 2004-cü il aprelin 20-də Londonda Britaniya və Norveçin hökumət nümayəndələri, neft şirkətlərinin, beynəlxalq maliyyə institutlarının və qeyri-hökumət təşkilatlarının nümayəndələri üçün Azərbaycan hökumətinin təşkil etdiyi brifinqən xəbərdar olduğunu və belə təşəbbüslərin təqdirəlayiq olduğunu qeyd etmişdir.
Mineral Ehtiyatların Hasilatı ilə Məşgul olan Sənaye Sahələrində Şəffaflıq Təşəbbusu (MHŞT) üzrə komissiyanın sədri S.Şərifov Azərbaycanın Şəffaflıq Təşəbbüsü sahəsində kifayət qədər təcrübə topladığını vurğulamış və bunun bütün iştirakçılar üçün faydalı olduğunu bildirmişdir.
Görüş zamanı Azərbyacanın Şəffaflıq Təşəbbusu sahəsində pilot ölkə olduğunu nəzərə alaraq, digər ölkələrin və şirkətlərin də təşəbbüsə qoşulmasının yolları və qarşılıqlı maraq kəsb edən digər məsələlər müzakirə edlimişdir.

Azerbaijan activity on EITI appreciated in London
Samir Sharifov, Chairman of the National Committee on Extractive Industries Transparency Initiative (EITI) and Executive Director of the State Oil Fund briefed on April 20 the senior representatives of the governments of the United Kingdom and Norway and the oil companies, international financial institutions, and non-governmental organizations on Azerbaijani government activity within the framework of EITI.
Mr. Sharifov informed the briefing participants about practical ways of Azerbaijanâ€TMs joining EITI, discussions with the representatives of the extractive sector companies and NGOs in Azerbaijan on the company reporting forms under EITI, and also the meeting with the NGO representatives about setting up a group that would aggregate the figures in the company reporting forms about payments to the government of Azerbaijan and answered to their questions.
Mr. Sharifov indicated that the Republic of Azerbaijan joined EITI on June 17, 2003 at the International Conference on EITI in London and the National Committee on EITI was established on November 13, 2003 by the Ordinance of the Cabinet of Ministers of Azerbaijan following the instruction of Ilham Aliyev, President of Azerbaijan.
The representatives of the Global Witness, Transparency International, Save the Children, Open Society Institute and other influential NGOs highly appreciated the measures taken by the Azerbaijani government for promoting transparency in the extractive industries.
George Soros, founder of the OSI said that he was pleased to see that the Azerbaijani government implemented the commitments on EITI it had taken during the meetings with him last year and Azerbaijan has became a pilot country of EITI. Commenting on the presentation, Mr. Soros pointed out that there is no need for aggregation of the figures in the reports of the different companies by NGOs or “any other third party” and suggested that the figures would be better to be aggregated by the Naitonal Committee on EITI.
The representative of the Global Witness also said that they see no need to aggregate the figures on payments to the government and the extractive sector companies should publish individual reports.
Mr.Sharifov indicated that the above said proposals differ from what has been envisaged by the reporting guidelines at the International Conference on EITI and they woudl therefore require further consideration. He pledged that Azerbaijan as pilot country of EITI would consider the issues expeditiosly and be able to come up with a reasonable solution shortly.
The participants of the briefing, which was organized by the Embassy of the Republic of Azerbaijan in United Kingdom in conjunction with the Anglo-Azeri Society have demonstrated special interest in the process and described the event as “a very impressive step forward.