Dövlət Neft Fondunun 2004-cü il üçün büdcəsi təsdiq edildi
Azərbaycan Respublikası Prezidenti cənab İ.Əliyev 2004-cü il 31 mart tarixli 45 nömrəli Fərmanı ilə Dövlət Neft Fondunun 2004-cü il büdcəsini təsdiq etmişdir. Neft Fondunun təsdiq olunmuş büdcəsinə uyğun olaraq 2004-cü ildə Fondun gəlirləri 928 720,4 mln. manat, xərcləri 843 696,2 mln.manat nəzərdə tutulur.
Dövlət Neft Fondunun 2004-cü il büdcəsinin gəlirləri aşağıdakı daxilolmalar hesabına formalaşır:
(milyon manat)
1
Azərbaycan Respublikasının payına düşən karbohidrogenlərin satışından əldə edilən xalis gəlirlər (karbohidrogenlərin nəql edilməsi üzrə məsrəflər, bank, gömrük rəsmiləşdirilməsi, müstəqil nəzarət (sörveyer), marketinq və sığorta xərcləri çıxılmaq şərti ilə, habelə Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkətinin sərmayəçiləri, payçısı və ya tərəfdaşı olduğu layihələrdə onun sərmayəsinə və ya iştirak payına düşən gəlirlər istisna olmaqla)
746 250,0
2
Karbohidrogen ehtiyatlarının işlənməsi ilə əlaqədar sərmayəçilər tərəfindən müqavilə sahəsindən istifadə üçün Azərbaycan Respublikasının Dövlət Neft Şirkətinə və ya səlahiyyətli dövlət orqanına ödənilən akrhesabı ödənişlər
31 541,5
3
75 520,5
4
Fondun aktivlərinin yerləşdirilməsindən və idarə olunmasından əldə edilən gəlirlər, o cümlədən faiz gəlirləri, dividendlər, valyuta aktivlərinin yenidən qiymətləndirilməsindən alınan gəlirlər və sair
75 408,4
928 720,4
Dövlət Neft Fondunun 2004-cü il büdcəsinin xərcləri aşağıdakı məqsədlərə yönəldilir:
Qaçqınların və məcburi köçkünlərin sosial-məişət və məskunlaşma problemlərinin həllinə dair Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2001-ci il 22 avqust tarixli 562 nömrəli, 2001-ci il 07 sentyabr tarixli 577 nömrəli, 2002-ci il 13 may tarixli 700 nömrəli Fərmanlarının və 2004-cü il 04 fevral tarixli 80 nömrəli Sərəncamının icrası ilə bağlı xərclər
90 000,0
Bakı-Tbilisi-Ceyhan Əsas İxrac Boru Kəməri Layihəsində Azərbaycan Respublikasının iştirak payının maliyyələşdirilməsi ilə bağlı xərclər
89 000,0
Azərbaycan Respublikasının 2004-cü il dövlət büdcəsinə transfert
650 000,0
14 696,2
843 696,2
Neft Fondunun büdcəsinin təsdiq edilməsi Fondun Əsasnaməsi və Büdcə qaydaları ilə nəzərdə tutulmuş prosedurlara uyğun olaraq həyata keçirilmişdir.

SOFAZ's 2004 budget approved
President of Azerbaijan Ilham Aliyev signed on March 31, 2004 the Decree No.41 approving 2004 budget of the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan including 928 720,4 million manat in revenues and 843 696,2 million manat in expenditures as follows:
¹ Revenues Amount
(in million manats)
1 Proceeds from sales of the Republic of Azerbaijanâ€TMs share of hydrocarbons (hydrocarbonsâ€TM transportation costs, banking expenses, customs costs, independent surveyor, exclusive of marketing and insurance costs, and also exclusive of the revenues from the SOFAZâ€TMs share in the projects of which it is an investor, shareholder or partner)
746 250,0
2 Acreage fees to SOFAZ or the appropriate state authority by the foreign investors for use of the contract areas in connection with the development of hydrocarbon resources 31 541,5
3 Revenues generated from oil and gas pass over the territory of the Republic of Azerbaijan 75 520,5
4 Revenues from management of SOFAZâ€TMs assets, including dividends, interest incomes and incomes from foreign exchange asset revaluation and other revenues 75 408,4
Total 928 720,4
The expenditures of the State Oil Fund for 2004 are directed as follows:
¹ Directions of expenditures Amount
1 The expenditures in compliance with the Presidential Decrees No.562 of August 22, 2001, No. 577 of September 7, 2001, No.700 of 13 May, 2002 and No. 80 of February 4, 2004 on solution of the social and settlement problems of the refugees and internally displaced persons. 90 000,0
2 Financing of the participation of the Republic of Azerbaijan in BTC Main Export Pipeline Project 89 000,0
3 Transfer to 2004 State Budget of the Republic of Azerbaijan 650 000,0
4 Oil Fund's operating expenditures 14 696,2
Total 843 696,2
Approval of the Decree followed procedures laid out in the Funds Statutory Regulations and Budgetary Regulations.