Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondu bildirir ki, 2005-cü ilin yanvar-sentyabr ayları ərzində Neft Fondunun büdcə gəlirləri 2210,2 milyard manat (442 milyon yeni Azərbaycan manatı-YM), büdcə xərcləri isə 667,6 milyard manat ( 133,5 mln YM) təşkil etmişdir.
Ötən doqquz ay ərzində Dövlət Neft Fondunun neft sazişlərinin həyata keçirilməsi ilə bağlı gəlirləri 1787,8 milyard manat (357,5 milyon YM), o cümlədən mənfəət neftinin satışından 1716,8 milyard manat (343,4 milyon YM), neftin Bakı-Supsa ixrac boru kəməri vasitəsi ilə Azərbaycan Respublikasının ərazisi ilə ötürülməsi üçün tranzit haqqından 60,2 milyard manat (12,0 milyon YM), bonus ödənişlərindən 4,6 milyard manat ( 0,9 milyon YM), akrhesabı ödənişlərdən isə 6,2 milyard manat (1,2 milyon YM) təşkil etmişdir. Xarici sərmayəçilər tərəfindən təhvil verilmiş aktivlərdən isə 7,3 milyard manat (1,5 milyon YM) gəlir əldə edilmişdir. Azərbaycan Respublikası Maliyyə Nazirliyinin sabitləşdirmə hesabından ARDNF-ə daxilolmalar 316, 5 milyard manat (63,3 milyon YM) təşkil etmişdir. 9 ay ərzində Neft Fondunun vəsaitlərinin idarə olunmasından 98,6 milyard manat (19,7 milyon YM) gəlir əldə edilmişdir.
2005-ci ilin ilk doqquz ayı ərzində Neft Fondunun 2005-ci il büdcəsinin icrası çərçivəsində 162 milyard manat (32,4 milyon YM) qaçqın və məcburi köçkün ailələrinin məskunlaşdırılması və sosial-məişət vəziyyətinin yaxşılaşdırılması üzrə tədbirlərin həyata keçirilməsinə, 45,9 milyard manat ( 9,2 milyon YM) Bakı-Tbilisi-Ceyhan Əsas Ixrac Boru kəməri layihəsində Azərbaycan Respublikasının iştirak payının maliyyəşdirilməsinə yönəldilmiş, 455 milyard manat (91 milyon YM) isə dövlət büdcəsinə transfer edilmişdir. Ötən dövr ərzində Neft Fondunun idarə edilməsi ilə bağlı xərcləri 4,7 milyard manat (0,9 milyon YM) olmuşdur.
Yanvar-sentyabr aylarında Neft Fondunun büdcədənkənar xərcləri və ödənişləri 423,1 milyard manat (84,6 milyon YM), o cümlədən Fondun valyuta aktivlərinin yenidən qiymətləndirilməsi ilə bağlı xərcləri 405,7 milyard manat (81,1 milyon YM), dövlət büdcəsinə köçürülmüş mənfəət vergisinin miqdarı isə 17,4 milyard manat (3,5 milyon YM) təşkil etmişdir.
2005-ci il sentyabr ayının 30-a Fondun aktivləri 5 trilyon 846 milyard manata (1 169 milyon YM; təqribən 1273 milyon ABŞ dolları) bərabər olmuşdur.

Revenues of the State Oil Fund of Azerbaijan (SOFAZ) for the period of January-September, 2005 reached 2210, 2 billion manats-AZM (442 million new Azerbaijan manats- AYM), while budget expenditures constituted AZM 667, 6 billion (AYM 133,5 mln).
Revenue of AZM 1787,8 bln. (AYM 357, 5 mln.) was received from implementation of oil and gas agreements including AZM 1716,8 bln. (AYM 343, 4 mln.) from the sale of profit oil, AZM 60,2 bln. (AYM 12,0 mln.) as transit fees, AZM 4, 6 bln. (AYM 0,9 mln.) as bonus payments, AZM 6,2 (AYM 1,2 mln.) as acreage payments and AZM 7,3 bln. (AYM 1,5 mln.) from sale of assets received from foreign companies under oil agreements. The revenues from managing assets of the Fund for the reporting period amounted to AZM 98, 6 billion (AYM 19,7 mln.). In addition AZM 316, 5 bln. (AYM 63,3 mln.) was transferred to the Fund by the Ministry of Finance from the special stabilization account it has created to accumulate higher oil price tax surplus.
Expenditures of the Fund in the amount of AZM 162, 0 bln. (AYM 32, 4 mln.) were directed to finance, as per 2005 budget of the Fund, building of housing and improvement of socio-economic condition of refugees and internally displaced persons. AZM 45, 9 bln. (AYM 9,2) was utilized for the financing of AzBTC Co.'s share in Baku-Tbilisi-Ceyhan pipeline project and AZM 455,0 bln. (AYM 91 mln.) was transferred to the State Budget. The Fund's administrative and operating expenses in three months were AZM 4, 7 bln. (AYM 0,9 mln.).
The Fund's 9 months extra-budgetary expenditures were AZM 423, 1 bln. (AYM 84, 6 mln.), including asset revaluation expenses of AZM 405,7 bln.(AYM 81,1 mln). The Fund paid out AZM 17,4 bln. (AYM 3,5 mln.) as profit tax.