Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondunun Mətbuat Xidmətinin Məlumatı
Mineral Ehtiyatlarının Hasilatı ilə Məşğul olan Sənaye Sahələrində Şəffaflıq Təşəbbüsü (MHŞT) üzrə ilk hesabatların açıqlanmasından (15 mart, 2005-ci il) sonra qeyri-hökumət təşkilatlarının Mədən Sənayesində Şəffaflığın Artırılması Koalisiyası tərəfindən 31 mart 2005-ci il tarixində verilmiş qeyri-dəqiq məlumat ətrafında müzakirələr son günlər ölkə mətbuatında yenidən gündəmə gəlib.
Xatırladırıq ki, o zaman QHT Koalisiyası “Deloyt ənd Tuş” şirkətinin MHŞT üzrə hesabatına dair belə bir bəyanat vermişdi: “Auditor şirkətinin rəyləri yalnız Hasilatın Pay Bölgüsü sazişləri üzrə işləyən şirkətlərin fəaliyyətini əhatə edir. Beləliklə Azərbaycanın neft-qaz ehtiyatlarının istismarından 2003-cü və 2004-cü (yarım ili) illərdə ölkəmizin əldə etdiyi gəlirlərin yalnız bir hissəsi haqqında məlumat açıqlanır (yəni ARDNŞ-nin fəaliyyəti əks etdirilmir)”.
MHŞT üzrə Komissiyanın sədri, ARDNF-in İcraçı Direktoru cənab Samir Şərifov Koalisiyanın verdiyi bu bəyanatla bağlı 2005-ci il aprelin 4-də bildirmişdi ki, Koalisiyanın “Deloyt ənd Tuş” şirkətinin Rəyləri ilə bağlı açıqlaması həqiqəti əks etdirmir. “Belə ki, MHŞT üzrə Komissiya, QHT Koalisiyası və eləcə də yerli və xarici şirkətlər arasında imzalanmış Memoranduma əsasən hesabatlar MHŞT üzrə Komissiya və həmin Memoranduma imza atmış neft və qaz hasilatı ilə məşğul olan 21 xarici və yerli şirkət tərəfindən “Deloyt ənd Tuş” audit şirkətinə təqdim olunmuşdur. Bu şirkətlər arasında təkcə Hasilatın Pay Bölgüsü Sazişləri çərçivəsində fəaliyyət göstərən şirkətlər deyil, həm də Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkəti, Azgerneft, Şirvan Oil və Anşad Petrol Birgə müəssisələri də var”.
6 aprel 2005-ci il tarixində isə MHŞT üzrə Memorandum tərəflərinin iclası keçirilmiş və həmin iclasda Komissiya sədri tərəfindən QHT Koalisiyası nümayəndələrinin suallarına cavab verilərək sübut olunmuşdur ki, QHT Koalisiyasının bəyanatında səslənmiş auditor şirkətinin rəylərinin yalnız Hasilatın Pay Bölgüsü sazişləri üzrə işləyən şirkətlərin fəaliyyətini əhatə etməsi və ARDNŞ-in fəaliyyətnin əks etdirilməməsi barədə fikirlər tamamilə yanlışdır.
Bundan sonra QHT Koalisiya Şurası 8 aprel 2005-ci il tarixində iclas keçirərək aprelin 6-da keçirilmiş görüşü müzakirə etmiş və iclasda səslənmiş fikirləri həm öz veb səhifəsində (www.eiti-az.org) yerləşdirdiyi məlumatda, həm də Komissiyanın sədrinə ünvanlamış məktubda qeyd etmişdir. 12 aprel 2005-ci il tarixli məktubda deyilir: “Müzakirə zamanı Koalisiya Şurasının 31 mart 2005-ci il tarixli mətbuat üçün açıqlamasında qaldırılan suallara da aydınlıq gətirildi. Məlum oldu ki, Şuranın mətbuat üçün açıqlamasındakı ARDNŞ-in müstəqil fəaliyyəti barədə hesabat verməməsi barədə təxmini düzgün olmayıb (bu təxminin əsasında şirkətlərin fərdi şəkildə hesabatlarını açıqlamaması və birinci hesabat prosesində özünü açıq birüzə vermiş hesabat formalarının müəyyən nöqsanlara malik olmasıdır), YƏNI ARDNŞ DƏ MÜVAFIQ HESABATI TƏQDIM ETMIŞDIR.”
QHT Koalisiyası tərəfindən belə bir etiraf bəyanatının verilməsindən 6 ay keçməsinə baxmayaraq yerli mətbuatda və bəzi beynəlxalq təşkilatların yüksək rütbəli rəsmiləri tərəfindən verilən bəyanatlarda hələ də yanlış fikirlər səsləndirilməkdədir.
MHŞT üzrə Komissiya bir daha bildirmişdir ki, ARDNŞ neft və qazın hasilatı üzrə ödənişləri barədə məlumatı Memorandum çərçivəsində audit şirkətinə təqdim etmişdir və həmin hesabatları təqdim etməkdə davam edir. Komissiya bu barədə həqiqətdən uzaq olan məlumatları yayan mətbuat orqanlarına dəqiq olmağı və düzgün informasiyaya əsaslanmağı tövsiyə etmişdir.

04 Oct 2005 11:00:00
Local press has resumed discussions on the incorrect statement made by the non-governmental organizations’ Coalition for Increasing Transparency in Azerbaijan a short while after the first Extractive Industries Transparency Initiative reports had been disclosed on March 15, 2005.
The statement given on March 31, 2005 by the NGO Coalition about Deloitte’s opinion on the government’s 2003 annual and first six months of the year 2004 reports said: “The opinions of the audit company cover the activities of the companies operating under PSA only. Thus, only partial information on the revenues received by Azerbaijan from the exploitation of the oil and gas resources in the year 2003 and 2004 first six months has been disclosed (i.e the operations of SOCAR haven’t been reflected in the report). ”
On April 4, 2005 Mr. Samir Sharifov, Chairman of the National Committee on EITI and the Executive Director of the State Oil Fund described the above mentioned statement by the NGO Coalition as hasty and wide from truth, saying: “The statement of the Coalition concerning the Reports of D&T does not reflect the real status of things. In accordance with the Memorandum of Understanding on implementation of EITI in Azerbaijan that was signed between the governmental Committee on EITI, foreign and local extractive industry companies and NGO Coalition, D&T was submitted both the reports of the Committee on EITI and the reports of 21 local and foreign extractive industry companies. These are not only the companies working under PSA, but also SOCAR, Azgerneft, Shirvan Oil and Anshad Petrol joint ventures.”
The parties to Memorandum of Understanding on EITI held a meeting on April 6, 2005 at which Mr. Sharifov answered the NGO Coalition's questions. It was proved during the meeting that the statement of the NGO Coalition regarding the Reports by the audit company was completely wrong.
As an outcome of this event NGO Coalition’s Board held a meeting on April 8, 2005, during which the members of the Board acknowledged the statement made by the NGO Coalition as incorrect and comprehended that SOCAR has independently submitted its reports to the audit company. Outcomes of the meeting was replaced on the NGO Coalition’s web-site
(www.eiti-az.org)and its minuties were submitted to all of the MOU parties.
6 months after such an acknowledgment by the NGO Coalition, some local media and suprisingly even senior representatives of some international organizations also make incorrect statements regarding SOCAR’s involvment in the EITI implementation process.
National Committee restated that SOCAR has submitted reports about its payments from the oil and gas extractions and continues doing so. The Committee has called the media to be more exact while reporting about EITI and to crosscheck the information with all MOU parties before its official publication.