Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondu bildirir ki, 2005-cü ilin yanvar-iyun ayları ərzində Neft Fondunun gəlirləri 1023 milyard manat, büdcə xərcləri isə 395,0 milyard manat təşkil etmişdir.
Ötən altı ay ərzində Dövlət Neft Fondunun neft sazişlərinin həyata keçirilməsi ilə bağlı gəlirləri 968,3 milyard manat, o cümlədən mənfəət neftinin satışından 915,2 milyard manat, neftin Bakı-Supsa ixrac boru kəməri vasitəsi ilə Azərbaycan Respublikasının ərazisi ilə ötürülməsi üçün tranzit haqqından 42,5 milyard manat, akrhesabı ödənişlərdən 6,2 milyard manat, xarici sərmayəçilər tərəfindən təhvil verilmiş aktivlərdən isə 4,4 milyard manat təşkil etmişdir. Altı ay ərzində Neft Fondunun vəsaitlərinin idarə olunmasından 54,7 milyard manat gəlir əldə edilmişdir.
2005-ci ilin ilk altı ayı ərzində Neft Fondunun 2005-ci il büdcəsinin icrası, habelə vəsaitlərinin istifadə edilməsinin əsas istiqamətləri çərçivəsində 97,0 milyard manat qaçqın və məcburi köçkün ailələrinin məskunlaşdırılması və sosial-məişət vəziyyətinin yaxşılaşdırılması üzrə tədbirlərin həyata keçirilməsinə, 45,4 milyard manat Heydər Əliyev adına Bakı-Tbilisi-Ceyhan əsas ixrac Boru kəməri layihəsində Azərbaycan Respublikasının iştirak payının maliyyəşdirilməsinə yönəldilmiş, 250,0 milyard manat isə dövlət büdcəsinə transfer edilmişdir. Ötən dövr ərzində Neft Fondunun idarə edilməsi ilə bağlı xərcləri 2,6 milyard manat olmuşdur.
Ötən altı ay ərzində Neft Fondunun büdcədənkənar xərcləri və ödənişləri 256,9 milyard manat, o cümlədən Fondun valyuta aktivlərinin yenidən qiymətləndirilməsi ilə bağlı xərcləri 239,5 milyard manat təşkil etmişdir. Bu müddət ərzində dövlət büdcəsinə köçürülmüş mənfəət vergisinin miqdarı 17,3 milyard manata, digər vergilər isə 0,1 milyard manata bərabər olmuşdur.
2005-ci il iyun ayının 30-a Fondun aktivləri 5097,3 milyard manata (təqribən 1083 milyon ABŞ dolları) bərabər olmuşdur.

SOFAZ Revenue and Expenditure Statement for January-June 2005 (non-audited)
Revenues of the State Oil Fund of Azerbaijan (SOFAZ) for the period of January-June, 2005 reached 1023 billion manats (AZM), while budget expenditures constituted AZM 395,0 billion.
Revenue of AZM 968,3 billion was received from implementation of oil and gas agreements including AZM 915,2 billion from the sale of profit oil, AZM 42,5 billion as transit fees for transportation of oil via Baku-Supsa export pipeline, AZM 6,2 billion as acreage payments and AZM 4,4 bln. from sale of assets received from foreign companies under oil agreements. The revenues from managing assets of the Fund for the reporting period amounted to AZM 54,7 billion.
Expenditures of the Fund in the amount of AZM 97,0 billion were directed to finance, as per 2005 budget of the Fund, building of housing and improvement of socio-economic condition of refugees and internally displaced persons. AZM 45,4 billion was utilized for the financing of AzBTC Co.’s share in Baku-Tbilisi-Ceyhan pipeline project and AZM 250,0 billion was transferred to the State Budget. The Fund's administrative and operating expenses in three months were AZM 2,6 billion.
The Fund's 6 months extra-budgetary expenditures were AZM 256,9 billion, including asset revaluation expenses of AZM 239,5 billion. The Fund paid out AZM 17,3 bln. as profit tax and AZM 0,1 bln. as other taxes.