Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondunun İcraçı Direktoru Samir Şərifov başda olmaqla Fondun nümayəndə heyəti 2005-ci il iyulun 10-da ABŞ-ın Alyaska ştatının Cuno şəhərinə səfər etmişdir. Overture Financial Services LLC şirkətinin Neft Fonduna göstərdiyi texniki xidmət çərçivəsində həyata keçirilən səfərin məqsədi Alyaska Fondu və onun müxtəlif strukturlarının iş təcrübəsi ilə tanışlıqdır.
2005-ci il iyulun 10-da Alyaska Fondunda keçirilmiş görüş zamanı ARDNF-in İcraçı Direktoru Samir Şərifov və Alyaska Fondunun İcraçı Direktoru Mayk Börns rəhbərlik etdikləri Fondlar, onların tarixi və iş prinsipləri haqqında məlumatları bölüşmüşlər. Neft Fondunun vəsaitlərinin səmərəli istifadəsi barədə danışan cənab S. Şərifov ARDNF-in vəsaitinin əsasən qaçqınların və məcburi köçkünlərin məskunlaşdırılması problemlərinin həllinə və Bakı-Tbilisi-Ceyhan neft kəmərinin çəkilişinə yönəldiyni qeyd etmişdir. Cənab Mayk Börns şəffalığın təmin edilməsi və idarəetmə baxımından Alyaska Fondu ilə ARDNF arasında çoxlu oxşarlıqların olduğunu vurğulamışdır.
Iyulun 12-də cənab S. Şərifov və ARDNF-in nümayəndə heyətinin Alyaskaya səfəri ilə bağlı bu ştata gəlmiş Azərbaycanın ABŞ-dakı səfiri Hafis Paşayev Alyaska ştatının qubernatoru cənab Frank Murkovski tərəfindən qəbul edilmişlər. Cənab Murkovski ARDNF-in Alyaska Fonduna marağını və Neft Fondunun nümayəndələrinin bu ştata səfərini yüksək qiymətləndirmişdir. Görüşdə Azərbaycanın ABŞ-dakı səfirinin səfərlə bağlı nümayəndə heyətinə qoşulmasının Azərbaycan hökumətinin Amerikanın bu ən uzaq ştatına marağının təzahürü olması xüsusi vurğulanmışdır. Görüşdə neft gəlirlərinin düzgün idarə olunması və qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər də müzakirə olunmuşdur. ABŞ Senatının enerji məslələri üzrə komissiyasının sədri olmuş cənab Murkovski Senatdakı müzakirələr zamanı dəstək göstərdiyi Azərbaycanda neft sazişlərinin həyata keçirilməsinin gedişi və BTC neft kəmərinin çəkilişinin hazırkı statusu ilə də maraqlanmışdır.
İyulun 14-də nümayəndə heyəti Nyu-York şəhərində ABŞ Ticarət və İnkişaf Agentliyinin (TİA) Avrasiya üzrə Regional Direktoru Daniel Steyn ilə də görüşmüşdür.
İyulun 14-dək davam edəcək səfər ABŞ Ticarət və İnkişaf Agentliyi tərəfindən maliyyələşdirilən “Neft Fondunun İnstitusional Quruculuğunun Təkmilləşdirilməsi” layihəsi çərçivəsində həyata keçirilir. Layihənin həyata keçirilməsinə dair saziş 2005-ci il yanvarın 18-də ARDNF ilə Overture Financial Services arasında imzalanmış, aprelin 7-də isə TİA tərəfindən bəyənilərək qüvvəyə minmişdir.
Alyaska Fondu 1976-cı ildə neft gəlirlərinin səmərəli istifadəsi və gələcək nəsillər üçün qorunub saxlanması məqsədilə yaradılmışdır. 1982-ci ildə bu qurumun bazasında Fondun investisiyalarının idarə olunması məqsədilə Alyaska Fondu Korporasiyası yaradılmışdır.

14 Jul 2005 11:00:00
The delegation of the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan headed by Mr. Samir Sharifov, the Fund’s Executive Director visited on July 10, 2005 the Alaska Permanent Fund in Juneau, Alaska. Aim of the visit, which is accomplished under the technical assistance consultancy contract between SOFAZ and Overture Financial Services LLC is to receive the study about the experience of the Alaska Permanent Fund Corporation and its structures.
During the meeting held on July 10, 2005 at Alaska Permanent Fund Mr. Sharifov and Mr. Mike Burns, Chief Executive Officer of the Alaska Permanent Fund shared information about activities of the two Funds. Touching upon the fund using, Mr. Sharifov said that it has been used to pay for improvement of the socio-economic condition of the refugees and internally displaced persons and also for Baku-Tbilisi-Ceyhan pipeline construction. Mr. Burns told Mr. Sharifov that he saw many similarities between the two funds in their transparency and management and encouraged him to stay the course.
On July 12 Mr. Sharifov and Mr. Hafiz Pashayev, Azerbaijan Ambassador to US who visited Alaska to join SOFAZ delegation was received by Alaska Governor Frank H. Murkowski. Mr. Murkowski appreciated SOFAZ’s interest to Alaska Permanent Fund and its delegation’s visit to the state. Ambassador Pashayev’s joining to delegation was assessed as a sign of Azerbaijan government’s interest to this distant state of the USA. Proper management of oil revenues and other related issues were discussed at the meeting. Murkowski took an interest in implementation of oil contracts in Azerbaijan and Baku-Tbilisi-Ceyhan pipeline.
During his tenure in the U.S. Senate, Murkowski served as chairman of the Energy Committee, where he supported oil contracts in Azerbaijan and also the BTC pipeline.
The delegation, which is on its way back met on July 14 with Mr. Daniel Stein, NIS regional director for the US Trade and Development Agency (TDA) in New-York.
SOFAZ and Overture Financial Services LLC signed a consultancy contract on January 18 to implement TDA funded Institutional Capacity Building project. The contract
became effective on April 7, 2005 as it was approved by TDA.
Alaska Permament Fund was established in 1976 to save money for future generations, which would no longer have oil as a source of income. In 1982, the Alaska Permanent Fund Corporation was set up to manage Fund investments.