Azərbaycan Respublikası hökumətinin Azərbaycanın hasilat (neft və qaz) sənayesində fəaliyyət göstərən yerli və xarici şirkətlərdən daxiolmaları barədə (2004-cü il üzrə) hesabatlar 2005-cü il iyunun 16-da Mineral Ehtiyatlarının Hasilatı ilə Məşğul olan Sənaye Sahələrində Şəffaflıq Təşəbbüsü (MHŞT) üzrə Komissiya tərəfindən Deloyt ənd Tuş şirkətinə göndərilmişdir.
Hesabatların audit şirkətinə təqdim olunması MHŞT üzrə hökumət Komissiyası, Azərbaycanın hasilat (neft və qaz) sənayesində fəaliyyət göstərən yerli və xarici şirkətlər və qeyri hökumət təşkilatlarının Mədən Sənayesində Şəffaflığın Artırılması Koalisiyası arasında imzalanmış Qarşılıqlı Anlaşma Memorandumuna uyğun olaraq həyata keçirilir. Azərbaycanın neft və qaz sənayesində fəaliyyət göstərən yerli və xarici şirkətlər də Azərbaycan Respublikası hökumətinə ödənişləri barədə 2004-cü il üzrə hesabatlarını fərdi olaraq hökumətin hesabatı ilə tutuşdurulması məqsədilə Deloyt ənd Tuş şirkətinə təqdim edəcəklər.
Azərbaycanın hasilat sənayesində fəaliyyət göstərən yerli və xarici şirkətlərin Azərbaycan Respublikası hökumətinə ödənişləri və Azərbaycan Respublikası hökumətinin yerli və xarici şirkətlərdən daxiolmaları barədə növbəti (ikinci) mərhələ üzrə hesabatları tutuşduraraq təhlil edəcək audit şirkətinin seçilməsi məqsədilə keçirilmiş müsabiqənin qalibi olan Deloyt ənd Tuş şirkəti öz rəyini bir ay ərzində açıqlamalıdır.

Next EITI report of the Government of Azerbaijan has been submitted for collation
The second report of the Government of the Republic of Azerbaijan about aggregated receipts from the extractive industry companies were submitted on June 16, 2005 to Deloitte & Touche by the governmental Committee on Extractive Industries Transparency Initiative (EITI). The report covers the year 2004.
Deloitte and Touche, Azerbaijan was selected on a competitive basis to collate second cycle (2004) reports to be submitted by the government and extractive sector companies as per the Memorandum of Understanding signed between the governmental Committee on EITI, foreign and local extractive industry companies (oil and gas) and the NGOs’ Coalition for Increasing Transparency in Extractive Industries to implement EITI in Azerbaijan. The oil and gas companies, which are signatories of MOU are also to submit their individual reports on their payments to the Government of Azerbaijan to Deloitte and Touche, Azerbaijan by June 16th.